Moje Ciepło – co wiemy o dopłatach do pomp ciepła?

Dobra wiadomość dla osób, które chcą zainwestować w pompę ciepła! Na 2022 r. zapowiedziany jest start programu Moje Ciepło, który przewiduje dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach. Co już wiadomo na temat programu i jaka będzie wartość dopłat? Sprawdzamy! 

Jakie jest najbardziej efektywne i ekologiczne źródło ciepła? To oczywiście pompa ciepła. Rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych. Pozwala na nawet 80% oszczędności w wydatkach na ogrzewanie w porównaniu do grzejników elektrycznych.  Zapewnia również komfort na najwyższym poziomie, nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych. 

Patrząc na te korzyści, nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o inwestycji w pompę, jednocześnie szukając wsparcia finansowego w postaci dotacji. Aktualnie klienci mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze oraz z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której część wydatków może zostać odliczona od podatku. Od nowego roku do tych narzędzi ma dołączyć kolejne dofinansowanie – Program Moje Ciepło. 

Na czym będzie polegał program Moje Ciepło?

Inwestycje w pompy ciepła są ważnym elementem rozwoju OZE w Polsce. Ich udział w ogrzewaniu budynków jest kluczową kwestią w dążeniu do osiągnięcia wymaganej efektywności energetycznej. Moje Ciepło ma wspierać rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zero emisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła.

Do kogo będzie skierowany program Moje Ciepło? 

Nowe dofinansowanie kierowane będzie skierowane do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ważne jest też, że dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Co ważne, z Mojego Ciepła będą mogły skorzystać osoby, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu – potwierdza to wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, odpowiedzialny za operacyjne uruchomienie programu:

 

“W programie Moje Ciepło będzie można zrefundować koszty kwalifikowane poniesione od 01.01.2021 roku.”  

 

Ile będą wynosić dopłaty w  programie Moje Ciepło?

Budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Formą wsparcia udzielanego w ramach tego programu ma być dotacja do 30 % kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła:

  • w przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 7.000 zł
  • w przypadku gruntowej pompy ciepła to maksymalnie 21.000 zł

   

 

Kiedy ruszy program Moje Ciepło? 

Dokładna data rozpoczęcia naboru wniosków o dopłaty do pomp ciepła nie jest jeszcze znana. NFOŚiGW szacuje, że program ruszy w pierwszym lub drugim kwartale 2022 r. Co ciekawe, start programu był planowany na jesień tego roku – nie został jednak on zatwierdzony przez Komitet Inwestycyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Vosti będziemy śledzić z uwagą dalsze informacje! A jeśli rozważasz w swoim domu montaż pompy ciepła, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na temat korzyści wynikających z pomp ciepła i umów się na audyt z naszym Doradcą. Przekonaj się, że połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi to idealny duet, który pozwoli Ci na znaczne obniżenie rachunków.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT