Dom z pompą ciepła – jak dobrać pompę, aby oszczędzić na ogrzewaniu?

Pompy ciepła mogą ogrzewać dom i wodę nawet kilkakrotnie taniej niż inne źródła ciepła. Jednak żeby tak było, trzeba pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Czy zatem pompa ciepła jest dla każdego? Czy sprawdzi się w starym budownictwie? I przede wszystkim, czy to rzeczywiście się opłaca? O tym rozmawiamy z Dyrektorem Technicznym Vosti, Arturem Czarnikiem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak wybrać najkorzystniejszy sposób ogrzewania domu?
  • Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?
  • Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? 
  • Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła?

 


 

Pompy ciepła są jedną z kluczowych technologii na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – potwierdza to raport „Heat pumps barometer 2021”

Według raportu, Polska pod względem sprzedaży pomp ciepła (powietrze-powietrze, powietrze-woda), znajduje się na 12. miejscu wśród państw UE. W 2020 r. w naszym kraju sprzedano 54 125 urządzeń. Wzrost jest znaczący – w 2019 r. było to 31 314 urządzeń.

Dane te pokazują, że technologia pomp ciepła umacnia swoją pozycję w segmencie grzewczym. Rosnąca popularność nie dziwi, ten sposób ogrzewania jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. Myślisz o montażu pompy ciepła w swoim domu? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby inwestycja Ci się w pełni opłaciła. 

Na forach branżowych możemy znaleźć wiele pytań o to, czy pompa ciepła rzeczywiście się opłaca i czy przyniesie oczekiwane korzyści – zarówno te ekonomiczne, jak i użytkowe. O czym zatem warto pamiętać przy wyborze ogrzewania domu? Na to pytanie odpowiada nasz Ekspert: 

Aby wybrać odpowiedni sposób ogrzewania domu należy przede wszystkim sprawdzić warunki techniczne domu oraz to, jakie technologie są dostępne w danym rejonie. Np. w przypadku ogrzewania gazowego nie wszędzie mamy dostęp do przyłącza gazowego. Dodatkowo, z ostatnich informacji, które podała Polska Spółka Gazownictwa wynika, że realizacja przyłączy gazowych dla nowych domów została wstrzymana – budżet, jaki miała spółka na ten cel na lata 2022-2023, już się wyczerpał. Dlatego nowe domy są skazane na inne sposoby ogrzewania.

Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania jest jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć budując dom. A co w przypadku starych domów? Czy tutaj pompa ciepła się opłaca? Odpowiedź brzmi tak – ale pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych elementów: 

Jeśli ktoś buduje nowy dom to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, jeśli ktoś dom modernizuje to należy wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne, które wskażą odpowiednie rozwiązanie. Pompę ciepła można zamontować w starym budownictwie, ale musi ono spełniać odpowiednie wymagania dotyczące stanu technicznego budynku. Dom m.in. powinien być odpowiednio docieplony, odpowiednio zaizolowane poddasze oraz podpiwniczenie od części uzytkowych. Okna i drzwi powinny być również zamontowane w odpowiedniej technologii. Jeśli te wymagania nie są spełnione, może się okazać, że dla klienta lepszym rozwiązaniem będzie docieplenie budynku, co pozwoli mu na osiągnięcie większych oszczędności cieplnych niż montaż pompy ciepła, która będzie produkowała ciepło, a to ciepło będzie uciekać przez przegrody budowlane. 

Dodajmy również, że montaż pompy ciepła w starym budownictwie nie wymaga zaawansowanych prac budowlanych. Równie atrakcyjny jest czas montażu pompy ciepła, który wynosi 2-3 dni.

Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?

Załóżmy, że Twój dom spełnia wszystkie standardy budownictwa energooszczędnego czas na dobór właściwego urządzenia. Również tutaj istnieje kilka kluczowych elementów, które pozwolą nam dobrać pompę zgodnie z realnym zapotrzebowaniem danego obiektu na ciepło. Wśród kluczowych czynników możemy wymienić:

  • powierzchnię użytkową, która będzie ogrzewana,
  • roczne zużycie ciepłej wody, które wiąże się z ilością domowników,
  • stan techniczny budynku.

 

Aby mieć pewność, że wybraliśmy właściwy model pompy, powinniśmy zlecić to zadanie fachowcom:

Oferta mailowa w przypadku pomp to za mało, istotna jest wizyta audytora, który sprawdzi, zrobi zdjęcia, dokona niezbędnych pomiarów i na tej zasadzie dobierze pompę ciepła oraz wszystkie niezbędne komponenty. Doradztwo i doświadczenie jest tutaj niezwykle istotne. Jeśli kupujemy pompę ciepła danej marki ważne jest również, aby sprawdzić czy wykonawca jest autoryzowanym instalatorem tej marki. –  podkreśla Artur Czarnik. 

Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? 

Przy rozważaniu zakupu pompy, często pojawia się pytanie czy rzeczywiście jest ona w stanie samodzielnie ogrzać nasz dom. Wcześniej wspomnieliśmy o czynnikach, które należy wziąć pod uwagę przy jej doborze. Rozwiejemy jeszcze mit o tym, że przy niższych temperaturach pompa powinna być wspomagana lub zastępowana dodatkowym źródłem ciepła np. kotłem grzewczym lub grzałką elektryczną: 

Pompa ciepła gruntowa może samodzielnie ogrzać dom przez cały rok, nawet podczas silnych mrozów – w Polsce działa efektywnie do temperatury -20%. Jeśli przy takich niskich temperaturach nie osiągnie zadanych temperatur, wspomagać się będzie grzałkami elektrycznymi. Wszystkie pompy ciepła w ofercie Vosti posiadają grzanie awaryjne za pomocą grzałek elektrycznych. 

Pamiętajmy, że każdego klienta trzeba rozpatrywać indywidualnie. Najważniejszą rzeczą jest dobór i projekt zastosowanych urządzeń, tak aby dobrać je w najbardziej efektywny sposób do tego, co zastaniemy u klienta. Czy dobrym pomysłem zatem jest połączenie pompy z kotłem? Wszystko zależy od tego jakie jest obecne źródło ciepła, w jakim jest stanie i czy nie będzie wymagało wymiany w najbliższych latach. Jeśli jest to kocioł zasypowy na węgiel, to w zależności od regionu do 2028 r. musimy wymienić tego typu urządzenia, więc to nie będzie dobre rozwiązanie. Jednak jeśli jest to nowy kocioł gazowy, który działa 2-3 lata i posiada gwarancję, to możemy zmniejszyć moc pompy i zastosować rozwiązanie hybrydowe, gdzie w danym zakresie temperatury działa kocioł gazowy, w danym zakresie działa pompa. Wtedy to będzie ekonomicznie uzasadnione. – mówi Artur Czarnik.

Czy dzięki pompie ciepła naprawdę można zaoszczędzić?

Biorąc pod uwagę obecne ceny gazu, ciągle rosnące rachunki, brak możliwości przyłącza (a nawet jeśli taka możliwość istnieje, to koszt przyłącza gazowego przy budowie nowego domu), budowę komina, koszty eksploatacji np. kotła gazowego czy koszt inwestycji w kocioł gazowy, wydatki te są porównywalne do inwestycji w pompę ciepła. 

Warto zauważyć, że pompy ciepła wspierane są różnymi formami dotacji, więc koszt inwestycji jest coraz niższy. Także sam koszt eksploatacji pompy ciepła jest znacznie niższy – pompa ciepła produkuje energię cieplną wykorzystując energię zabsorbowaną w atmosferze. czyli im mamy lepsze warunki na zewnątrz, tym mniej energii elektrycznej zużywa pompa. Porównując jeden do jednego, koszty eksploatacji po zamontowaniu kotła gazowego, kotła węglowego, czy piecy elektrycznych do pompy ciepła, to pompa ciepła działa najbardziej efektywnie.

Jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła?

Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, również wydatki na pompę ciepła można obniżyć przez skorzystanie z różnych programów umożliwiających uzyskanie dotacji: 

Czyste Powietrze – dzięki ostatnim zmianom możesz otrzymać z Vosti nawet 36 tys. zł wsparcia przy zakupie pompy ciepła i fotowoltaiki.

Moje Ciepło – dofinansowanie dla właścicieli nowo budowanych domów. W przypadku powietrznej pompy ciepła wsparcie będzie wynosiło do 7 tys. zł, w przypadku gruntowej – 21 tys. zł. Start zapowiadany jest na I kwartał 2022 r

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie, umów się na bezpłatny, niezobowiązujący audyt z naszym Doradcą. To osoba, która wyjaśni wszelkie wątpliwości, dokładnie przedstawi Ci działanie pompy ciepła oraz dostępne dofinansowania. Tak, aby pompa ciepła pozwoliła Ci na osiągnięcie realnych oszczędności.