Moje Ciepło – co wiemy o dopłatach do pomp ciepła? [AKTUALIZACJA]

Dobra wiadomość dla osób, które chcą zainwestować w pompę ciepła! W 2022 r. ma ruszyć program Moje Ciepło, który przewiduje dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach. Co już wiadomo na temat programu i jaka będzie wartość dopłat? Sprawdzamy! 

Jakie jest najbardziej efektywne i ekologiczne źródło ciepła? To oczywiście pompa ciepła. Rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych. Pozwala na nawet 80% oszczędności w wydatkach na ogrzewanie w porównaniu do grzejników elektrycznych. Zapewnia również komfort na najwyższym poziomie – nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (do -20 stopni Celsjusza).

Patrząc na te korzyści, nic dziwnego, że coraz więcej osób myśli o inwestycji w pompę, jednocześnie szukając wsparcia finansowego w postaci dotacji. Aktualnie klienci mogą skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze oraz z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której część wydatków może zostać odliczona od podatku. Od nowego roku do tych narzędzi ma dołączyć kolejne dofinansowanie – Program Moje Ciepło. 

Na czym będzie polegał program Moje Ciepło?

Inwestycje w pompy ciepła są ważnym elementem rozwoju OZE w Polsce. Ich udział w ogrzewaniu budynków jest kluczową kwestią w dążeniu do osiągnięcia wymaganej efektywności energetycznej. Moje Ciepło ma wspierać rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zero emisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła.

AKTUALIZACJA 28.02

Do kogo będzie skierowany program Moje Ciepło? 

Nowe dofinansowanie będzie skierowane do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ważne jest też, że dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Z Mojego Ciepła będą mogły skorzystać osoby, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu – potwierdza to wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, odpowiedzialny za operacyjne uruchomienie programu:

“W programie Moje Ciepło będzie można zrefundować koszty kwalifikowane poniesione od 01.01.2021 roku.”  

 

Jeśli więc zainwestowałeś na przestrzeni roku 2021 w pompę ciepła dla swojej energooszczędnej nieruchomości (o czym więcej informacji znajdziesz w poniższym materiale), możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu Moje Ciepło. Masz pytania, skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów Vosti. Z przyjemnością udzielimy Ci niezbędnych odpowiedzi.

Na dopłaty do inwestycji w pompy ciepła z projektu Moje Ciepło mogą liczyć wyłącznie właściciele lub współwłaściciele nieruchomości mieszkalnych, które przystosowane są do wyśrubowane standardów energooszczędności. Warto zaznaczyć, że są one dużo surowsze od norm, które obowiązują w tradycyjnym wariancie od 2021 r. Warunki dla nowo powstałych budynków zostały przedstawione w warunkach technicznych WT 2021. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnia wyjaśnienia (m.in. w rozmowie z portalsamorzadowy.pl), że:

  • Nowo budowane domy jednorodzinne muszą mieć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną na poziomie nieprzekraczającym 70 kWh/m2 w ciągu roku,
  • W pierwszej kolejności na dopłaty z programu dofinansowań Moje Ciepło mogą liczyć inwestorzy, którzy posiadają nieruchomości z Ep na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 na rok,
  • Dopiero w sezonach i edycjach dotacje z programu dofinansowań Mocie Ciepło będą przyznawane wyłącznie obiektom z Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m2 na rok.

 

Co oznacza to dla osób, które chcą skorzystać z opcji dofinansowania? Program Moje Ciepło przeznaczony będzie przeznaczony dla właścicieli obiektów wysoko energooszczędnych, które wyposażone zostaną w efektywne ocieplenie i systemy wykorzystujące energię odnawialną (tj. fotowoltaika).

WAŻNE! Chcąc wymienić posiadane źródło ciepła w starszym budynku na pompę ciepła, trzeba skorzystać z „Czystego Powietrza”, gdyż program Moje Ciepło nie daje takiej możliwości.

Ile będą wynosić dopłaty w  programie Moje Ciepło?

Budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Formą wsparcia udzielanego w ramach tego programu ma być dotacja do 30 % kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła:

  • W przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 7.000 zł
  • W przypadku gruntowej pompy ciepła to maksymalnie 21.000 zł

   

 

Skąd wynika różnica?

Pompy ciepła gruntowe są dużo bardziej złożoną technologią. W wielu przypadkach będzie ona dużo bardziej problematyczna pod kątem montażu – co rodzi również wyższe koszty całej inwestycji. Pobierają one ciepło z ziemi. Wymagają więc instalacji kolektora w orientacji poziomej lub pionowej. Pompy ciepła z kolei montowane są na elewacji obiektu – co stanowi dużo mniejsze wyzwanie dla firm odpowiedzialnych za cały proces. 

Kiedy ruszy program Moje Ciepło? 

Nabór wniosków o dopłaty do pomp ciepła z programu Moje Ciepło ma rozpocząć się w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Dokładna data nie jest jednak jeszcze znana. Co ciekawe, start programu był planowany na jesień tego roku – nie został jednak on zatwierdzony przez Komitet Inwestycyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Vosti będziemy śledzić z uwagą dalsze informacje! A jeśli rozważasz w swoim domu montaż pompy ciepła, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na temat korzyści wynikających z pomp ciepła i umów się na audyt z naszym Doradcą. Przekonaj się, że połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi to idealny duet, który pozwoli Ci na znaczne obniżenie rachunków.

AKTUALIZACJA 09.02.2022 r.

Dofinansowanie do pomp ciepła dla nowych domów jednorodzinnych w programie Moje Ciepło – nowych, czyli jakich? Poznaliśmy definicję!

Choć nadal Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie podaje daty rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie to znamy coraz więcej szczegółów dotyczących beneficjentów i nieruchomości, które będą mogły skorzystać ze wsparcia:

  1. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, właściciele lub współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
  2. Nieruchomości będą musiały spełniać wyśrubowane standardy energooszczędności: w pierwszym roku funkcjonowania programu wskaźnik energii pierwotnej dla budynku będzie wynosił minimum 63 kWh/(m2*rok), a w kolejnych latach wskaźnik zostanie zaostrzony do poziomu 55 kWh(m2*rok)

Nieruchomości muszą być nowe – co to znaczy? 

Jako nowy budynek w programie Moje Ciepło zostanie uznany ten, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu. Fundusz informuje, że jako “nowy budynek” zostanie uznany także jednorodzinny budynek mieszkalny, jeżeli zawiadomienie o zakończeniu jego budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie zostały złożone wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku;

Co jeszcze wiemy o programie?

  1. O dofinansowanie będą mogli starać się Inwestorzy, którzy zakończyli inwestycję po 1.01.2021 roku,
  2. Otrzymanie dotacji w programie Moje Ciepło nie będzie uzależnione od dochodów,
  3. Moje Ciepło nie będzie się łączyło z innymi dotacjami, wyjątkiem ma być ulga termomodernizacyjna jeżeli Inwestor spełni jej warunki.
  4. Z programu nie skorzystają budynki, w których będzie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe
  5. Obowiązywać ma zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata, czyli nie będzie można składać wniosków na inwestycje planowane, a na te już wykonane

 

Unia Europejska i jej walka z obecnością dwutlenek węgla

Unia Europejska stale szuka rozwiązań pozwalających na optymalizację zanieczyszczeń powodujących degradację środowiska. Ograniczenie produkcji dwutlenku węgla zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa stanowi obecnie jeden z filarów planu prowadzącego do neutralności węglowej. Programy dofinansowań do zakupu i montażu pomp ciepła w Polsce stanowi jedną z propozycji szerszego unijnego programu nastawionego na ekologię. W tym celu UE postanowiła otworzyć Fundusz Modernizacyjny. To właśnie z niego pochodzą środki przeznaczone na dopłaty w ramach dofinansowania Moje Ciepło.

Czy pompy ciepła to ekologiczna przyszłość?

OZE to przyszłość. Wykorzystanie fotowoltaiki przy produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej z pomocą pomp ciepła staje się coraz bardziej powszechne. Inwestorzy budujący lub modernizujący obiekty mieszkalne sięgają po tego typu urządzenia nie tylko ze względów ekologicznych, ale i ekonomicznych. Inwestycje pozwalają zoptymalizować rachunki eksploatacyjne do minimum, dzięki czemu sam zakup i montaż zwraca się po kilku latach użytkowania – generując tym samym z czasem dodatkowe oszczędności do budżetu domowego. 

Urządzenia w technologii OZE nie należą jednak do najtańszych. Nic zatem dziwnego, że potencjalni inwestorzy chętnie korzystają z różnych form wsparcia (np. z projektów dofinansowań) i elastycznego finansowania (tj. leasing i różnego rodzaju kredyty lub pożyczki). Inwestycja w pompy ciepła i pozostałe technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii nie musi być zatem dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. Przekonaj się o tym, współpracując z Vosti. 

Sprawdź inne dofinansowania, dzięki którym możesz oszczędzić na pompie ciepła:

 

 

 

 

Źródła:
https://www.gov.pl/web/arimr/beda-duze-dotacje-do-pomp-ciepla-w-nowo-budowanych-domach-nfosigw-wkrotce-oglosi-nabor-w-programie-moje-cieplo
https://globenergia.pl/program-moje-cieplo-nie-bedzie-uzalezniony-od-dochodu-znamy-szczegoly/ 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.