Najpopularniejsze pytania o pompę ciepła. Odpowiadamy i obalamy mity!

#1 Co to jest pompa ciepła? 

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące niskotemperaturową energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu do przekazania energii cieplnej o wyższej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 

#2 Jaki jest najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i czy pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła?

Pompa ciepła jako odnawialne źródło energii ok. 75% energii potrzebnej do pracy, pozyskuje ze środowiska naturalnego. Natomiast 25% stanowi energia elektryczna. Dodatkowo, w miejscu jej działania nie powstają żadne szkodliwe spaliny i zanieczyszczenia – tak jak dzieje się to w przypadku stosowania pieców i kominków w domach jednorodzinnych.

#3 Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła można w najprostszy sposób określić jako proces pracy odwrotny do pracy lodówki. W przypadku lodówki ciepło jest odbierane od produktów i wężownicą oddane do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza domu.

#4 Jakie dofinansowania na pompę ciepła? Czyste Powietrze

Pierwsza opcja to Program Priorytetowy Czyste Powietrze. W Vosti pomagamy naszym Klientom w przygotowaniu wniosków o kredyt i o dotację. Nasza oferta opiera się na pozyskaniu dla Klientów dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu.

Zakup nowoczesnych urządzeń pokryje kredyt, a dotacja częściowo go spłaci. Dzięki atrakcyjnej ofercie Klienci Vosti nie muszą martwić się brakiem funduszy, a wydatki na termomodernizację dogodnie rozłożą w czasie.

Wybór ścieżki kredytowej to również gwarancja pomocy w procesie wnioskowania o dotację. Specjaliści zadbają o wszystkie formalności, zweryfikują potrzebne informacje, dopilnują terminów.

Co to oznacza dla Klientów Vosti? Dofinansowanie nawet do 37 tysięcy złotych (90% kosztów kwalifikowanych) przy zakupie pompy ciepła i fotowoltaiki. 

Więcej informacji: https://vosti.pl/promocje/czyste-powietrze/

#5 Jakie dofinansowania na pompę ciepła? Moje Ciepło 

Formą wsparcia udzielanego w ramach programu Moje Ciepło jest dotacja do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję.

  • w przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 7.000 zł;
  • w przypadku natomiast gruntowej pompy ciepła to maksymalnie 21.000 zł.

Moje Ciepło nie jest, tak jak w przypadku “Czystego Powietrza” uzależnione od dochodu beneficjenta. W programie natomiast jest uwzględniona Karta Dużej Rodziny, która podwyższa poziom dotacji (zwiększa ona z 30% do 45% wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi).

#6 Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła to najlepsza opcja, gdy chcemy obniżyć koszty ogrzewania domu. To energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizowanym budynku. 

Pompa jest również dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy dostępu do gazu lub gdy musimy zastosować bardzo długie przyłącze.

#7 Jak pompa ciepła chłodzi?

Pompy ciepła mogą działać jak klimatyzator i obniżać temperaturę pomieszczeń w lecie. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby pompa ciepła wchodziła w funkcje chłodzenia.  

#8 Jak pompa ciepła grzeje?

Grzanie pompy ciepła może opisać w trzech krokach:

Krok 1 – Pobór ciepła

Pompa wyposażona jest w system odpowiedzialny za pobór ciepła z otoczenia. W przypadku urządzeń gruntowych lub wodnych, krąży w nich ciecz absorbująca (zazwyczaj jest to roztwór glikolu z wodą, lecz dawniej była to potocznie zwana solanka). Pompy ciepła powietrzne posiadają z kolei specjalny wentylator, który dostarcza ciepło bezpośrednio do pozostałych części układu.

Krok 2 – Wykorzystanie ciepła

Pozyskane ciepło z otoczenia należy wykorzystać. Pompy ciepła posiadają obieg (zasilany przy użyciu pomp obiektowych), w którym zastosowano czynnik chłodniczy. Wymiennik (spotykany również pod nazwą “parownik”) przekazuje energię cieplną pobraną we wcześniejszym kroku z otoczenia do czynnika chłodniczego, który w rezultacie kontaktu z dodatnimi temperaturami odparowuje.

Para następnie pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi jej temperaturę. Po dotarciu do drugiego wymiennika ciepła (tzw. skraplacza), rozgrzany czynnik chłodniczy jest skraplany. Oddaje on na tym etapie uzyskane ciepło i kierowany jest do zaworu rozprężnego. Po obniżeniu ciśnienia jego stan skupienia wraca do pierwszej formy – ciekłej. Cały proces może więc rozpocząć się od nowa.

Krok 3 – Ogrzewanie nieruchomości

Ostatnim etapem jest eksploatacja ciepła w budynku. Pompa przekazuje ciepło pozyskane w skraplaczu do instalacji grzewczej, która zazwyczaj wypełniona jest wodą. Warto zaznaczyć jednak, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane również przy procesie ogrzewania wody użytkowej.

#9 Czy pompa ciepła działa przy minusowym temperaturach i czy ogrzeje dom zimą?

Pompy ciepła doskonale radzą sobie z zimową temperaturą. Nowoczesna technologia pomp potrafi pobrać ciepło z otoczenia, nawet z temperatury sięgającej ok. -20 st. C.

#10 Jak pompa ciepła grzeje wodę?

Pompa ciepła podgrzewa ciepłą wodę użytkową, wykorzystując do tego celu energię cieplną z powietrza wentylacyjnego budynku. W pełni pokrywa ona całkowite zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepłą wodę użytkową. Do niej należy doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej – w zależności jakiej wielkości jest zbiornik na C.W.U i ile jest zużywane w ciągu dnia.

#11 Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Pompa ciepła gruntowa może samodzielnie ogrzać dom przez cały rok, nawet podczas silnych mrozów – w Polsce działa efektywnie do temperatury -20%. Jeśli przy takich niskich temperaturach nie osiągnie zadanych temperatur, wspomagać się będzie grzałkami elektrycznymi. Wszystkie pompy ciepła w ofercie Vosti posiadają grzanie awaryjne za pomocą grzałek elektrycznych. 

#12 Czy jeśli chcę korzystać z pompy ciepła, potrzebuję również ogrzewania podłogowego?

Pompy ciepła są już dostępne w wielu mocach, zoptymalizowanych pod kątem zarówno nowych budynków, jak również do modernizacji starych systemów grzewczych. Wytworzona temperatura wody dla obiegu grzewczego ma kluczowe znaczenie. 50 do 55°C dla konwencjonalnych grzejników nie stanowi problemu. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe ma temperaturę od 30 do 35°C ze względu na większą powierzchnię. Aby ogrzać dom, ogrzewanie podłogowe i grzejniki mogą być również używane równocześnie.

#13 Jak wygląda montaż pompy ciepła? 

Montaż instalacji trwa przeważnie 2-3 dni. W Vosti wszystko zaczyna się od przeglądu inwestycji, który wykonuje ekipa monterska. Wtedy ustala z klientem miejsce montażu pompy ciepła, a jeśli wybrane przez klienta miejsce nie jest odpowiednie pod kątem technicznym, doradza inne.

Kolejnym krokiem jest ustawienie jednostki zewnętrznej. czyli wykonanie wytrzymałej podstawy oraz odpowiedniego drenażu pod pompę ciepła. 

W montażu pompy wiele zależy od pory roku. Zimą obecne źródło ciepła usuwane jest na ostatnim etapie, tak aby jak najmniej wychłodzić dom w sezonie grzewczym. 

#14 Czy pompa ciepła pracuje cały czas, przez całą dobę?

Pompa ciepła pracuje tylko wtedy kiedy potrzebuje i kiedy dostaje sygnał od sterownika. Gdy ubywa ciepłej wody ze zbiornika czujnik daje informacje o temperaturze i pompa zaczyna grzać zasobnik C.W.U. Jeżeli w domu jest wystarczająco ciepło, pompa ciepła przechodzi w fazę spoczynku. 

#15 Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami? 

Z założenia pompy ciepła są dedykowane do instalacji niskotemperaturowych, takich jak: ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe. Jednak pompę ciepła można wykorzystać też w instalacji grzejnikowej, choć będzie ona wtedy mniej wydajna, przez co też nieco mniej korzystna ze względów finansowych.

#16 Czy pompy ciepła są drogie w utrzymaniu?

Utrzymanie pompy ciepła należy porównać do utrzymania pieca gazowego. Co roku zobowiązani jesteśmy wykonać przegląd pompy ciepła w celu utrzymania gwarancji. Koszt jednorazowego przeglądu wynosi od 300 do 500 zł.

#17 Pompa ciepła sama czy z kotłem grzewczym ?

Wszystko zależy od tego jakie jest obecne źródło ciepła, w jakim jest stanie i czy nie będzie wymagało wymiany w najbliższych latach. Jeśli jest to kocioł zasypowy na węgiel, to w zależności od regionu do 2028 r. musimy wymienić tego typu urządzenia, więc to nie będzie dobre rozwiązanie. Jednak jeśli jest to nowy kocioł gazowy, który działa 2-3 lata i posiada gwarancję, to możemy zmniejszyć moc pompy i zastosować rozwiązanie hybrydowe, gdzie w danym zakresie temperatury działa kocioł gazowy, w danym zakresie działa pompa. Wtedy to będzie ekonomicznie uzasadnione.

#18 Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Przyjmuje się, że przy typowym budownictwie zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła na każde 100 m2 to 2000-3000 kWh. Jest to wartość uśredniona, zależna od m.in. od temperatury utrzymywanej w budynku. Do niej należy doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej – ok 1000 kWh.

#19 Ile kosztuje pompa ciepła?

Cena pompy ciepła i jej montażu dla średniej wielkości domu jednorodzinnego oscyluje w granicach od 39 tys. zł do 60 tys. zł.

#20  Jak długo trwa montaż pompy ciepłą?

W Vosti, w zależności od warunków pogodowych, średni czas montażu wynosi 2-3. Co ważne, w okresie zimowym staramy się, aby demontowane źródła ciepła były dostępne do ostatniego momentu montażu, tak aby jak najmniej wychłodzić budynek.

#21 Czy trzeba zgłosić pompę ciepła?

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku ma obowiązek zgłosić źródła ogrzewania i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację można złożyć metodą tradycyjną w urzędzie lub wysłać pocztą a także online. Ostateczny termin na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 roku.

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/zarzadzanie_nieruchomosciami/5288211,CEEB-deklaracja-online-jak-zlozyc.htm

#22 Jaka marka pompy ciepła jest najlepsza?

W Vosti chcemy wspierać Polaków w ekologicznej rewolucji, dlatego do naszej oferty wprowadziliśmy pompy ciepła trzech firm. Pierwsza z nich to STIEBEL ELTRON  – światowy lider na rynku w segmentach ogrzewania wody, ogrzewania elektrycznego oraz odnawialnych źródeł energii. Druga to LG, pionier w dziedzinie technologii, a trzecia to Galmet – firma, która ma prawie 40 lat doświadczenia w produkcji najwyższej jakości urządzeń grzewczych i zapewniających ciepłą wodę użytkową. 

W ten sposób chcemy zapewnić klientom rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, tańsze oraz bardziej ekologiczne od kotłów gazowych, olejowych czy innych systemów elektrycznych.

#23 Gdzie umieścić pompę ciepła? 

Dzięki cichej pracy pompy ciepła, można instalować ją w pomieszczeniach użytkowych takich jak pralnia czy suszarnia. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu pompy ciepła, kotłownia czy inne pomieszczenie, w którym znajduje się pompa ciepła, jest zawsze czyste (bez kurzu, pyłu i osadu wynikającego ze składowania węgla). 

#24 Jaka pompa ciepła do domu 180 m2?

Przy wyborze pompy istnieje bardzo wiele czynników, dlatego trudno jest bez dokładnego audytu odpowiedzieć na to pytanie. W jednej strefie będzie to HPA-O 8kW CS Premium, w innej będzie np. to już HPA – O 10kW C Premium, przy identycznym budynku. Pamiętajmy o tym, że bez dokładnego audyty technicznego przeprowadzonego przez naszego Doradcę oraz obliczeń, nie można dobrać pompy ciepła

#26 Jaka pompa ciepła do domu 130 m2?

Przy wyborze pompy istnieje bardzo wiele czynników, dlatego trudno jest bez dokładnego audytu odpowiedzieć na to pytanie. W jednej strefie będzie to HPA-O 8kW CS Premium, w innej będzie np. to już HPA – O 10kW C Premium, przy identycznym budynku. Pamiętajmy o tym, że bez dokładnego audyty technicznego przeprowadzonego przez naszego Doradcę oraz obliczeń, nie można dobrać pompy ciepła.

#27 Jaka pompa ciepła do domu 150 m2?

Przy wyborze pompy istnieje bardzo wiele czynników, dlatego trudno jest bez dokładnego audytu odpowiedzieć na to pytanie. W jednej strefie będzie to HPA-O 8kW CS Premium, w innej będzie np. to już HPA – O 10kW C Premium, przy identycznym budynku. Pamiętajmy o tym, że bez dokładnego audyty technicznego przeprowadzonego przez naszego Doradcę oraz obliczeń, nie można dobrać pompy ciepła.

#28 Pompa ciepła czy gaz? 

Biorąc pod uwagę obecną sytuację w Ukrainie, konieczność uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, ceny gazu, ciągle rosnące rachunki, brak możliwości przyłącza (a nawet jeśli taka możliwość istnieje, to koszt przyłącza gazowego przy budowie nowego domu), budowę komina, koszty eksploatacji np. kotła gazowego czy koszt inwestycji w kocioł gazowy, wydatki te są porównywalne do inwestycji w pompę ciepła.

#29 Czy pompa ciepła nadaje się do starego domu? 

Pompę ciepła można zamontować w starym budownictwie, ale musi ono spełniać odpowiednie wymagania dotyczące stanu technicznego budynku. Dom m.in. powinien być odpowiednio docieplony, odpowiednio zaizolowane poddasze oraz podpiwniczenie od części uzytkowych. Okna i drzwi powinny być również zamontowane w odpowiedniej technologii. Jeśli te wymagania nie są spełnione, może się okazać, że dla klienta lepszym rozwiązaniem będzie docieplenie budynku, co pozwoli mu na osiągnięcie większych oszczędności cieplnych niż montaż pompy ciepła, która będzie produkowała ciepło, a to ciepło będzie uciekać przez przegrody budowlane. 

Dodajmy również, że montaż pompy ciepła w starym budownictwie nie wymaga zaawansowanych prac budowlanych. Równie atrakcyjny jest czas montażu pompy ciepła, który wynosi 2-3 dni.

#30 Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?

Pierwszym z czynników jest powierzchnia zabudowy, pompa ciepła musi zostać dobrana w sposób idealny do zapotrzebowań budynku. To bardzo ważne, bowiem pompy ciepła nie można przewymiarowywać, tak jak było to robione np. przy piecach na ekogroszek bądź innych źródłach ciepła.

Drugim warunkiem jest ocieplenie budynku. Dlaczego ocieplenie ma bardzo duży wpływ na dobór pompy? Ponieważ każdy materiał ma swoją przenikalność cieplną. Pod uwagę musimy wziąć ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie poddasza, ocieplenie stropu w najwyższej kondygnacji oraz ocieplenie dachu.  Trzeci czynnik to strefa klimatyczna i warunki atmosferyczne, w której znajduję sie nieruchomość, a czwarty to rodzaj ogrzewania u klienta. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzi się nam znakomicie pompa niskotemperaturowa, a przy grzejnikach lepsza będzie pompa wysokotemperaturowa.

#31 Montaż pompy ciepła samodzielne czy przy pomocy fachowców? 

Aby mieć pewność, że wybraliśmy właściwy model pompy, powinniśmy zlecić to zadanie fachowcom. Oferta mailowa w przypadku pomp to za mało, istotna jest wizyta audytora, który sprawdzi, zrobi zdjęcia, dokona niezbędnych pomiarów i na tej zasadzie dobierze pompę ciepła oraz wszystkie niezbędne komponenty. Doradztwo i doświadczenie jest tutaj niezwykle istotne. Jeśli kupujemy pompę ciepła danej marki ważne jest również, aby sprawdzić czy wykonawca jest autoryzowanym instalatorem tej marki.

#32 Czy pompa ciepła jest bezpieczna? 

Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu (tak jak w przypadku instalacji gazowej) i zaczadzenia (jak w przypadku instalacji olejowej czy paliwowe).

 

#33 Jak wygląda montaż pompy ciepła? 

Montaż instalacji trwa około 2-3 dni. W Vosti wszystko zaczyna się od przeglądu instalacji, który wykonuje ekipa monterska. Instalatorzy wraz z klientem uzgadniają niezbędne kwestie techniczne

Kolejnym krokiem jest ustawienie jednostki zewnętrznej i wykonanie wytrzymałej podstawy oraz odpowiedniego drenażu pod pompę ciepła. 

Kolejność wykonywanych prac zależy od pory roku. Zimą źródło ciepła usuwane jest na ostatnim etapie, tak aby jak najmniej wychłodzić dom w sezonie grzewczym. 

#34 Czy pompa ciepła pracuje cały czas, przez całą dobę?

Pompa ciepła pracuje tylko wtedy kiedy potrzebuje. Gdy ubywa ciepłej wody ze zbiornika czujnik przekazuje informacje o temperaturze i pompa rozpoczyna pracę ogrzewania zasobnika CWU. Jeżeli w domu jest wystarczająco ciepło, pompa ciepła przechodzi w fazę spoczynku.

#35  Jak długo trwa montaż pompy ciepła?

W Vosti, w zależności od warunków pogodowych, średni czas montażu wynosi 2-3. Co ważne, w okresie zimowym staramy się, aby demontowane źródła ciepła były dostępne do ostatniego momentu montażu, tak aby jak najmniej wychłodzić budynek.

#36  Dlaczego pompa ciepła się wyłącza?

Pompa ciepła dzięki swojej budowie dostosowuję czas pracy do potrzeb budynku. Jeśli zadana temperatura CO i CWU zostanie osiągnięta, pompa przechodzi w tryb uśpienia.

#37  Pompa ciepła typu monoblock czy split, która jest lepsza?

Pompy monoblokowe posiadają parametry wydajności na podobnym poziomie jak pompy splitowe. Zamknięty obieg chłodniczy w pompach monoblokowych daje większe bezpieczeństwo pracy i obniża ryzyko błędu instalatora.