Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompy ciepła zyskują ogromną popularność w segmencie sektora OZE. Coraz częściej stanowią one integralną część inwestycji w innowacyjne systemy odnawialnych źródeł energii zarówno dla nowo powstałych, jak i zmodernizować nieruchomości. Warto więc wiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła. Jest to niezwykle istotna informacja dla potencjalnego inwestora, który chce poznać realne zapotrzebowanie energetyczne dla swojego projektu nieruchomości. Przygotowaliśmy więc szczegółowe informacje wspólnie z zespołem Vosti. Poznaj współczynnik efektywności COP i realne zużycie prądu przez pompę ciepła.

Urządzanie z wysoką efektywnością energetyczną

Pompa ciepła to urządzenie o wysokiej efektywności energetycznej. Oznacza to, że jest ona w stanie wygenerować odpowiednią ilość ciepła, aby ogrzać określoną nieruchomość i wodę użytkową. Dzięki temu, że pompa ciepła może zostać zasilona z pomocą instalacji PV, użytkowanie jej staje się niemal bezkosztowe pod kątem rachunków eksploatacyjnych, które zostaną ograniczone do minimum.

Standardowe zużycie energii przez pompę ciepła

Przyjmuje się, że w standardowym budownictwie pompa ciepła potrzebuje rocznie około 2000 – 3000 kWh do ogrzania każdych 100 m2 powierzchni użytkowej. To uśredniona wartość i zależy ona od wielu zmiennych, w tym m.in.: zewnętrznych warunków atmosferycznych czy indywidualnych preferencji domowników. Ponadto roczne zużycie energii przez pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej to ok. 1000 kWh.

Skorzystaj z indywidualnej oferty!

Jak współczynnik COP ma się do zużycia prądu?

Przy analizie poboru prądu przez pompę ciepła warto uwzględnić współczynnik COP. Wskazuje on, ile energii elektrycznej pobiera pompa ciepła do ogrzania pomieszczenia i ciepłej wody użytkowej w określonych warunkach. Standardowo wskaźnik COP jest inny dla okresu letniego i zimowego. Obliczenia te stosuje się w bieżącym momencie. Im wyższy współczynnik COP, tym wyższa wydajność urządzenia. Przekłada się to na mniejsze zużycie prądu i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Jeżeli chcesz przewidzieć roczne zużycie prądu przez pompę ciepła, to oblicz SCOP.

Czym jest współczynnik SCOP?

Współczynnik SCOP to Seasonal Coefficient of Performance, czyli sezonowy współczynnik wydajności. Pozwala on obliczyć, jak dużo energii potrzebuje pompa w ciągu danego okresu, by zaspokoić potrzeby użytkowników. Jest to stosunek ilości energii cieplnej, dostarczanej, do ilości eksploatowanego prądu elektrycznego w tym czasie.

Przykładowo: Pompa Ciepła LG THERMA V R32 Hydrosplit Hydro Box (zarówno w wersji 12, 14, jak i 16 kW) charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną – SCOP 4.60. Oznacza to, że 1 jednostka energii elektrycznej pozwala na produkcję 4,6 jednostek energii grzewczej.

Przekonaj się o ich potencjalne razem z Vosti. Więcej informacji i specyfikacji technicznych oferowanych urządzeń znajdziesz na podstronie Pompy Ciepła.

Pompa ciepła – ile bierze prądu i co na to wpływa?

To ile bierze prądu pompa ciepła, zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest standard wykonania budynku. Im bardziej energooszczędne budownictwo, tym pobór prądu będzie niższy. Oznacza to, że warto postawić na wysokiej jakości materiały konstrukcyjne, izolacyjne, a także dobrą wentylację. W przypadku budynków już istniejących, dobrym wyborem będzie wykonanie termomodernizacji. Niektóre działania z jej obszaru dotowane są przez instytucje państwowe i unijne. Ogólnie, im mniejsze straty ciepła, tym niższe zużycie prądu przez pompę.

Wpływ na ostateczny wskaźnik zużycia prądu i koszty z tym związane ma również liczba domowników oraz skala zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kolejnym czynnikiem jest pożądana temperatura w pomieszczeniach, która zapewni wystarczający komfort cieplny użytkownikom. Potrzeba utrzymania wyższej temperatury przekłada się na proporcjonalny wzrost zużycia energii elektrycznej. Ostatnim kluczowym parametrem jest odpowiednie dobranie pompy ciepła do danego systemu grzewczego. W tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalistów, np. przedstawicieli naszej firmy Vosti.

Powietrzna pompa ciepła – ile zużywa prądu?

Jednym z podstawowych wyborów polskich konsumentów jest powietrzna pompa ciepła. Ile zużywa prądu takie rozwiązanie? Obliczysz to, mając informację na temat typu danego budownictwa. Jeżeli za przykład przyjmie się budynek o powierzchni 150 m2, to zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną służącą do ogrzewania wynosi rocznie:

  • dom energooszczędny – ok. 50-60 kWh / m2;
  • dom ze słabą izolacją – ok. 130-160 kWh / m2;
  • dom z dobrą izolacją – ok. 90-120 kWh / m2;
  • dom bez izolacji cieplnej – nawet powyżej 170 kWh / m2;
  • dom energooszczędny zgodnie z WT2021 – ok. 70-80 kWh.

 

To parametry podane dla ciepłej wody użytkowej o temperaturze 45 °C, czterech domowników i zużycia przez nich 45 litrów ciepłej wody na dobę. Ponadto uwzględniają model pompy ciepła o średniej wydajności. Szczegółowe informacje dotyczące realnego zużycia dla danego modelu otrzymasz od specjalisty w zakresie instalacji systemów grzewczych z pompą ciepła lub od producenta. Przed zakupem warto to zweryfikować, aby postawić na rozwiązanie wydajne, energooszczędne i niezawodne.

Jak można ograniczyć koszty eksploatacyjne pompy ciepła?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby skutecznie ograniczyć koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem budynku i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. To nie tylko wykonanie dobrej izolacji termicznej oraz utrzymywanie niższych temperatur we wnętrzach. Tak naprawdę realne oszczędności nie muszą być związane z pogorszeniem komfortu życia domowników. W tym celu warto postawić na instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika może zostać połączona z pompą ciepła i zasilać ją. Dzięki temu energia pobierana jest z odnawialnych źródeł energii i użytkownicy nie ponoszą dodatkowych kosztów. To ekologiczne, wydajne i bardzo oszczędne rozwiązanie. Nadmiar energii wygenerowanej latem można przechowywać w domowych magazynach i oddawać ją wtedy, gdy pompa ciepła będzie potrzebowała jej więcej. O tym, jak to zrobić, dowiesz się od specjalisty Vosti.

Energooszczędność i dbanie o środowisko naturalne

Postawienie na pompę ciepła to przede wszystkim energooszczędne rozwiązanie. W perspektywie lat eksploatacji przekłada się to na realne oszczędności finansowe po stronie inwestora. Ponadto pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu jest to technologia przyjazna środowisku naturalnemu. Dowiedz się o niej więcej kontaktując się  z naszymi ekspertami!

Skontaktuj się!

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.