Współczynnik COP i SPF – co to jest, od czego zależy i jak je obliczyć?


Pompy ciepła to wydajne i ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych. Odpowiednio dobrany model zapewni komfort cieplny użytkowników budynku, a także przełoży się na realne oszczędności. Podczas wyboru urządzenia warto sprawdzić jego parametry techniczne oraz współczynniki COP i SPF. Czym one są i jakie parametry określają? Sprawdź.

Współczynnik COP pompy ciepła – czym jest?

Wybierając pompę ciepła, trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jednym z nich jest parametr COP. Inaczej nazywa się go współczynnikiem wydajności pompy ciepła. W dużym skrócie polega to na precyzyjnym określeniu stosunku tego, ile ciepła dostarczane jest do wnętrza budynku przez urządzenie do tego, ile energii elektrycznej pobiera pompa.

Warto wiedzieć o tym, że współczynnik COP pompy ciepła wskazuje jej wydajność tylko w ściśle określonych warunkach. Oznacza to, że jest to wartość zmienna. Zależy m.in. od warunków, w jakich pompa ciepła jest użytkowana oraz temperatur źródła dolnego i górnego. Największe znaczenie ma to w przypadku pomp powietrznych, gdzie źródłem dolnym jest temperatura powietrza zewnętrznego. Im jest ona niższa, tym COP spada.

Skontaktuj się z nami!

Im wyższy COP, tym większa wydajność urządzenia

Oznacza to, że im wyższy współczynnik COP, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła. Analizując parametry urządzeń różnych producentów, musisz brać pod uwagę dane dla tej samej temperatury wody grzewczej oraz tego samego źródła ciepła. Tylko w ten sposób można otrzymać miarodajne wyniki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto postawić na wsparcie profesjonalistów. Jako Vosti również wspieramy klientów w optymalnym doborze pomp ciepła do swoich potrzeb.

Jak obliczyć COP?

Obliczenie parametru COP jest stosunkowo proste. Należy wziąć pod uwagę wskaźnik uzyskanej energii cieplnej, a następnie podzielić go przez zużytą w danym momencie energię elektryczną. W ten sposób otrzymuje się wynik. Wskazuje on na realną efektywność pompy ciepła w danym momencie. Współczynnik ten nie służy do robienia kalkulacji zużycia energii elektrycznej w perspektywie miesiąca, czy też roku. Do tego służy parametr SCOP.

Oblicz współczynnik COP – wzór

Przykładowe obliczenia współczynnika COP mogą wyglądać następująco. Zebrane dane:

  • uzyskana energia cieplna – 4 kW
  • zużyta energia elektryczna – 2 kW
  • energia uzyskana ze środowiska – 2 kW

COP = 4 kW / 2 kW = 2.

Przy obliczeniach bierze się pod uwagę tylko realnie zużytą energię elektryczną z sieci, a nie tę pozyskiwaną ze środowiska.

Co oznacza COP 2?

COP współczynnik efektywności na poziomie 2 oznacza, że do wyprodukowania 2 kW ciepła niezbędne jest zużycie 1 kW energii elektrycznej. Analogicznie, im więcej ciepła zostanie wyprodukowane przez pompę ciepła przy zużyciu 1 kW energii, tym wskaźnik COP będzie się zwiększał.

Jaki COP jest dobry?

Dobry wskaźnik COP może być różny w zależności od tego, z jaką pompą ciepła mamy do czynienia. W przypadku gruntowych pomp ciepła określa się, że dobre urządzenia posiadają współczynnik na poziomie 4,3-4,9. Oczywiście na rynku dostępne są również pompy ciepła z wyższymi wskaźnikami. W przypadku powietrznych pomp ciepła współczynnik zazwyczaj jest niższy i w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dla przykładu urządzenie w warunkach letnich upałów może mieć COP na poziomie 4,8, a w przypadku mrozów dochodzących do -10°C może spadać do około 3,5. W związku z tym warto porównywać współczynnik podawany przez producenta dla różnych sytuacji i temperatur. Dzięki temu analiza będzie dokładniejsza, a wybór pompy ciepła bardziej trafiony.

Zapytaj o Twoją pompę ciepła!

Współczynnik efektywności COP – czy można go podnieść?

Istnieją określone sposoby na to, aby podnieść współczynnik efektywności COP. W tym celu w systemie grzewczym instaluje się dodatkowe elementy. Cały proces powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę oraz dokładnie przez niego sprawdzony. Wszystko po to, aby zachować wydajność technologii i wysoki poziom bezpieczeństwa domowników. Jednym z rozwiązań zwiększających COP jest zainstalowanie automatyki w postaci regulatora systemowego. Dzięki temu poziom ogrzewania będzie dostosowywany do warunków atmosferycznych i indywidualnych preferencji domowników. Przełoży się to na większą wydajność systemu i potencjalnie większe oszczędności.

Duży wpływ na zwiększenie efektywności pompy ciepła ma fotowoltaika. Jeżeli system grzewczy korzysta z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, to można w znacznym stopniu zredukować koszty ogrzewania. Przekłada się to na poprawę współczynnika COP, ponieważ mniej energii pobiera się z sieci publicznej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć COP w pompie ciepła w Twoim budynku, to zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą.

Czym jest SCOP?

Jeżeli chcesz obliczyć estymację kosztów ogrzewania w skali roku, czy też pojedynczego sezonu grzewczego, to potrzeby Ci będzie wskaźnik SCOP. Określa on zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną w skali miesiąca lub roku, która będzie niezbędna do zachowania komfortu cieplnego domowników oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas obliczeń bierze się pod uwagę kubaturę domu, liczbę domowników, a także wydajność pompy ciepła i aktualną taryfę energetyczną. To przydatne wyliczenia, jeżeli chcesz założyć sobie określoną estymację w planowanym budżecie. Tego typu kalkulacje stosuje się do nowo projektowanych domów, przed którymi pierwszy sezon grzewczy.

Współczynnik SPF pompy ciepła – czym jest?

W przypadku gdy mówimy o inwestycji, która już funkcjonuje i przeszła przez cały okres grzewczy, to oblicza się współczynnik SPF pompy ciepła. Pozwala on na rzeczywiste wskazanie efektywności pracy pompy ciepła. Pod uwagę bierze się wcześniejsze rozliczenia. Po jednym sezonie grzewczym można sprawdzić, ile energii elektrycznej zużyto do wygenerowania ciepła w skali roku, okresu grzewczego, czy też miesiąca. Następnie na podstawie dokładnych liczb oblicza się współczynnik SPF. Wyższy wskaźnik wskazuje na to, że do ogrzania danego budynku zużyje się mniej prądu. Przełoży się to na niższe rachunki eksploatacyjne.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła dostosowanej do Twoich potrzeb, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Skontaktuj się z nami!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.