Czy wymiana starego dachu jest konieczna przed montażem instalacji fotowoltaicznej?

Dach to w dalszym ciągu najchętniej wybierane miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych. Nie ma oczywiście w tym nic zaskakującego. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą w pełni wykorzystać potencjał pokrycia dachowego, bez “marnowania” przestrzeni swojej działki. 

Czy jednak na każdym dachu można wykonać montaż fotowoltaiki? Kiedy dach będzie wymagać remontu lub modernizacji? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w poniższym materiale, gdzie dowiesz się wielu wartościowych informacji od zespołu Vosti. Sprawdź, czy Twój dach umożliwia Ci bezproblemowy montaż paneli fotowoltaicznych już teraz.

Montaż paneli – konstrukcja dachu i pokrycia dachowe

Większość pokryć dachowych domów wykonana jest w sposób umożliwiający bezproblemowy montaż paneli fotowoltaicznych. Warto jednak wiedzieć, na jakiego rodzaju dachach panele montuje się najłatwiej i najczęściej.

  • Dachy płaskie, betonowe i pokryte papą (instalacja fotowoltaiki wymaga w tym przypadku zastosowania konstrukcji umożliwiającej ustawienie paneli pod odpowiednim kątem, lecz montaż paneli na płaskim dachu daje ogromne możliwości personalizacji ustawienia lub wykorzystania innowacyjnych systemów dostosowujących się do kierunku biegu słońca).
  • Dachy spadziste (muszą mieć one odpowiedni kąt i powinny być ustawione we właściwym kierunku, wymaga też zastosowania specjalnych systemów mocujących).

Zwróć uwagę również na rodzaj pokrycia dachowego. Najlepszym rozwiązaniem są:

  • dachówka ceramiczna (wymaga ona stosowania specjalnych komponentów montażowych, które będą eliminować ryzyko uszkodzenia delikatnego pokrycia dachowego)
  • blachodachówka i blacha trapezowa (podobnie jak przy dachówce ceramicznej, montaż paneli wymaga komponentów mocujących, lecz nie należy on do szczególnie skomplikowanych).
  • papa (w przypadku papy, gdy montaż następuje na dachu spadzistym, instalacja paneli fotowoltaicznych musi odbywać się z użyciem specjalnych uchwytów montażowych, które dostosowane zostały do tego rodzaju prac).
  • gont (jest to jedna z „lepszych” opcji na montaż instalacji fotowoltaiki).

Mimo to pamiętaj, że nawet jeśli na tej liście nie znajdziesz swojego rodzaju pokrycia dachowego, nie oznacza to, że nie możesz pozwolić sobie na montaż paneli fotowoltaicznych.

Skorzystaj z indywidualnej oferty!

Jak montuje się panele na różnych pokryciach dachowych?

Gdy dach pokryty jest blachodachówką, panele fotowoltaiczne wymagają montażu z użyciem śrub dwugwintowych. Ich jedna strona wyposażona została w gwint do mocowania paneli w drewnie, zaś druga posiada gwint metryczny, umożliwiający zastosowania właściwych nakrętek. Śruby dwugwintowe trzeba montować w otworach wykonanych w blasze i osadzać w konstrukcji dachu. Więcej szczegółów na ten temat zdradzi Ci nasz Doradca Techniczno-Handlowy, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Nieco inaczej wygląda montaż fotowoltaiki w przypadku dachówki ceramicznej lub betonowej. W ich przypadku należy skorzystać z potencjału specjalnych haków. Muszą być one mocowane do konstrukcji dachu, przy czym kształt haków do dachówki ceramicznej lub betonowej pozwala na wyprowadzenie ich między dachówkami – pamiętaj, że tego typu pokrycia są bardzo kruche i wszelkie próby nawiercania mogą przyczynić się do powstawania pęknięć i ich poważnego osłabienia. Montażyści wykonują także korektę zamków dachówek i ich wycięcia.

W Vosti wiemy, że każdy inwestor ma inne potrzeby względem montażu. Zespół naszych Doradców Techniczno-Handlowych określi zatem możliwości i sposób montażu na Twoim dachu, odpowiadając na Twoje pytania. Monterzy Vosti z kolei posiadają odpowiednie narzędzia, dzięki którym praca zostanie wykonana w sposób profesjonalny, z zachowaniem dbałości o najwyższe standardy precyzji.

Kiedy remont starego dachu jest niezbędny?

Nie każdy myśli o inwestycji w panele fotowoltaiczne na etapie budowy domu. Jeśli również chcesz dokonać montażu na dachu, który ma kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, w pierwszej kolejności należy ocenić jego stan. Gdy widoczne będą na nim uszkodzenia lub jego konstrukcja będzie w jakikolwiek sposób naruszona, naprawa lub modernizacja wzmacniająca dachu będzie obowiązkowa – nawet jeśli pozornie nie ma widocznych pęknięć i braków, a jedynie pojawiają się „niewielkie” przecieki.

Problemem będzie również kruchość konstrukcji dachu, gdyż jego nośność może okazać się zbyt słaba dla dodatkowe obciążenia w postaci paneli PV. Samo wzmocnienie dachu również musi zostać wykonane przez zespół ekspertów, którzy na podstawie analiz i doświadczeń, będą w stanie dostosować dach do jego nowej roli – gwarantując tym samym niezawodność i bezpieczeństwo.

Instalacja fotowoltaiczna nie może być również montowana na pokryciach dachowych, które wykonane zostały z materiałów  – takich jak: eternit, pleksa, poliwęglan, strzecha i drewno. A. Jeśli nie masz pewności, czy Twój dach zalicza się do tej grupy, skontaktuj się z naszym Doradcą Techniczno-Handlowym Vosti. Oceni on podczas spotkania możliwości montażu i pokieruje Cię krok po kroku, co najlepiej zrobić.

Kiedy KONIECZNIE musisz wymienić dach pod fotowoltaikę?

Dach Twojego domu pokryty jest eternitem? Musisz się go pozbyć nie tylko ze względu na to, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie będzie możliwy, ale także biorąc pod uwagę zdrowie i życie osób przebywających w danym budynku. Eternit jest kruchy, łatwopalny i posiada zabójczy dla zdrowia azbest.

Sprawdzimy Twój dach!

Wiek i rodzaj dachu to nie wszystko

Wszystkie wyżej wymienione czynniki to nie wszystko, co będzie warunkować możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na Twoim dachu. Istotne są także:

  • orientacja dachu (panele dla najlepszej efektywności należy kierować w stronę południa – w ten sposób wykorzystają one najwięcej potencjału słońca i będą pracować z pełną wydajnością);
  • zacienienie dachu (dach nie może być zacieniony drzewami i innymi obiektami, które będą zakłócać pracę paneli częściowo lub całościowo – w innym wypadku nie tylko spadnie wydajność instalacji PV, ale i mogą wystawić tzw. hot spoty na powierzchni ogniw);
  • powierzchnia dachu (gdy dach jest zbyt mały lub nie ma jednorodnej powierzchni, zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego użytkowników będzie niemożliwe).

Zastanawiasz się nad tym, czy musisz wykonać kompleksowy remont starego dachu, by przystosować go do instalacji fotowoltaicznej? Wiesz już, że jest to kwestia mocno indywidualna. Zachęcamy do tego, by skontaktować się z naszym zespołem, który umówi Cię w dogodnym terminie na spotkanie z Doradcą Techniczno-Handlowym. On z kolei oceni stan dachu, możliwości instalacji i przedstawi Ci ofertę skrojoną na Twoje osobiste potrzeby. Zobacz jakie to proste!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.