Dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań w budynkach jednorodzinnych oraz wspólnotach mieszkaniowych! Jak donosi portal Globenergia w pierwszym kwartale 2022 r. ma pojawić się program Ciepłe Mieszkanie wspierający wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków wielorodzinnych. Co już wiadomo o nowym dofinansowaniu?
Najbardziej efektywnym, a tym samym najbardziej ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest pompa ciepła. Pompy ciepła przetwarzają energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt czy woda, na ciepło użytkowe. Ilość ciepła, którą produkują jest kilkukrotnie większa niż ilość energii elektrycznej pobranej przez te urządzenia. Jako jedne z nielicznych urządzeń grzewczych nie powodują niskiej emisji zanieczyszczeń, co oznacza, że nie przyczyniają się do powstawania smogu.
Dlatego cieszy fakt, że pojawia się coraz więcej programów dotacyjnych, które mogą ułatwić inwestycję w pompę ciepła. Obok programu Czyste Powietrze, w tym roku ma ruszyć także Program Ciepłe Mieszkanie. Dofinansowanie to będzie miało na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
Co obejmie Program Ciepłe Mieszkanie?
Program Ciepłe Mieszkanie będzie miał na celu wspieranie likwidacji indywidualnych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe w lokalach mieszkalnych oraz zastosowanie kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
Wspierane będą także:
- wymiana okien i drzwi,
- wentylacja mechaniczna,
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
- dokumentacja projektowa.
Kiedy ruszy Program Ciepłe Mieszkanie ?
Według zapowiedzi wiceprezesa NFOŚiGW program zostanie uruchomiony na przełomie I i II kwartału 2022 r.
Program Ciepłe Mieszkanie będzie realizowany przez NFOŚiGW przy pomocy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin. Jednostki samorządowe po otrzymaniu dofinansowania przeprowadzą nabór dla swoich mieszkańców.
Ile będzie wynosić dofinansowanie?
Wysokość wsparcia udzielanego w ramach programu Ciepłe Mieszkanie dla budynków wielorodzinnych będzie miała dwa poziomy:
do 13 tys. zł – podstawowa dotacja dla beneficjentów,
do 26 tys. zł – dofinansowanie z podwyższonym poziomem dofinansowania.
Chcesz założyć pompę ciepła i skorzystać z dostępnych dofinansowań? Skontaktuj się z naszymi Specjalistami, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.