Panele fotowoltaiczne zimą – jak działają i czy trzeba je odśnieżać? #EkspertVosti

Fotowoltaika nierozłącznie kojarzy się wszystkim ze słońcem. Dlatego nic dziwnego, że jednym z najpopularniejszych pytań dotyczących jej działania jest to, czy zimą również będzie produkować energię i skutecznie obniżać nasze rachunki. Aby wyjaśnić te wątpliwości i rozwiać mity, które co roku pojawiają wokół tego tematu, rozmawiamy z Michałem Wrzosem, Kierownikiem ds. Instalacji B2C i Wsparcia Technicznego w Vosti.

Nie trzeba być inżynierem, aby wiedzieć, że mocą napędową paneli fotowoltaicznych jest słońce a podstawową zasadą ich działania jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Czy zatem w czasie zimowych miesięcy, kiedy słońca jest mniej, instalacja przestaje działać lub jej działanie przestaje być dla klienta opłacalne? Naturalnie, uzyski są niższe niż latem, co nie oznacza, że nie ma ich wcale.

Aby dobrze zrozumieć, dlaczego tak jest, przyjrzyjmy się czynnikom, które mają wpływ na wydajność fotowoltaiki w ciągu roku. Nasz #EkspertVosti Michał Wrzos, odpowie również na pytanie, czy należy odśnieżać panele i jaka technologia wpływa na to, że moduły od Jinko, które mamy w swojej ofercie, całkiem nieźle dają sobie radę, gdy pada śnieg.

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku? 

1.Długość dnia w ciągu roku

Oczywiście im krótszy dzień, tym z automatu słońca jest mniej. Cofnijmy się na lekcje geografii – zmiany długości dnia związane są głównie z nachyleniem osi obrotu Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej ruchu wokół Słońca. Zgodnie z naukowym podejściem, długość dnia w danym miejscu na Ziemi zależy od deklinacji Słońca, która zmienia się wraz z porą roku oraz od szerokości geograficznej miejsca obserwacji. Poniższy wykres pokazuje jak długość dnia w ciągu roku zmienia się w Warszawie. Różnica pomiędzy grudniem a czerwcem jest niemal dwukrotna!

 

2. Kąt padania słońca zimą

Zimą słońce pada na moduły pod innym kątem niż latem. Z uwagi na to, że w polskiej szerokości geograficznej słońce w zimie znajduje się bardzo nisko nad horyzontem, nawet w słoneczny dzień natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię horyzontalną jest niskie. Idealnie obrazuje to poniższy wykres:

 

3.Rozkład produkcji energii z fotowoltaiki w skali roku

75% produkcji energii z fotowoltaiki generowane jest w okresie pomiędzy kwietniem a wrześniem. Pozostały okres roku, czyli miesiące zimowe, to zaledwie 25%. Tylko w grudniu jest to zaledwie 2%.

I właśnie ta liczba idealnie odpowiada na pytanie czy warto odśnieżać panele :

“Czy zimą warto wchodzić na stromy dach i ryzykować swoje zdrowie dla dwóch procent uzysków rocznych w skali roku? Naszym Klientom staramy się pokazać, że nie zawsze jest to opłacalne. Oczywiście, jeśli instalacja znajduje się np. na gruncie i możemy dostać się do niej w taki sposób, aby nie porysować modułów lub podjąć pracę zgodnie z zasadami BHP, to ostrożnie możemy z niej usunąć śnieg (np. za pomocą dmuchawy do liści lub sprężonego powietrza). W innym przypadku stanowczo odradzamy podejmowanie takiego ryzyka. Pamiętajmy, że dachy w okresie zimowym często są oblodzone i nie trudno o nieszczęście.” – mówi Michał Wrzos. 

 

Warto dodać, że moduły odśnieżają się samodzielnie. Jeżeli na panelach mamy warstwę śniegu, to rozproszone promieniowanie, które dotrze do modułów spowoduje, że zaczną one pracować. Gdy moduły zaczną pracę, jednocześnie zaczną się nagrzewać a śnieg będzie się z nich samoistnie zsuwał.

4.Ilość energii dostarczanej przez słońce (natężenie promieniowania słonecznego)

Średnie natężenie promieniowania słonecznego docierającego do granicy atmosfery, wynosi 1367 W/m2 i jest nazywane stałą słoneczną. Na skutek pochłaniania i rozpraszania w atmosferze, jedynie część tego promieniowania dociera do powierzchni naszej planety – wówczas natężenie promieniowania wynosi około 1000 W/m2 w przypadku czystego, bezchmurnego nieba. Poniższy wykres obrazuje, ile energii dostarczanej jest również w przypadku zimowego dnia. Widzimy na nim, że zimą natężenie promieniowania słonecznego jest 10 razy mniejsze niż w słoneczny dzień, najczęściej spowodowane jest to dużymi zachmurzeniami oraz nagromadzeniem śniegu na powierzchni modułów.

 

Powyższe czynniki przekładają się na produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej w zimie. Pamiętajmy jednak, że w tym okresie odbieramy nadwyżkę energii oddaną do sieci elektroenergetycznej w okresie letnim.

Czy moduły i falownik mają wpływ na ilość produkowanej energii zimą? 

Na bok odłóżmy na chwilę geografię i przejdźmy jeszcze do najnowszych technologii, które mogą pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zimowych uzysków. Panele Jinko Solar, które znajdują się w ofercie Vosti, wyposażone są w technologię Half Cut. Polega ona na przecięciu ogniwa na pół, dzięki czemu wydajność paneli fotowoltaicznych wzrasta. Można powiedzieć, że w ten sposób dzielimy moduł na dwie części – górną i dolną.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy śnieg spływający po module zatrzymuje się w jego połowie. W przypadku paneli bez technologii Half Cut, moduł przestanie działać, ponieważ będzie zacieniony. Moduły Jinko działają nawet, gdy jedna połowa jest przykryta śniegiem. 

 

Jeśli chodzi o falownik, temperatura nie ma wpływu na jego działanie. Falownik pracuje w temperaturach od -25 stopni do nawet 60 stopni Celsjusza.

Czy niskie temperatury i śnieg są przeszkodą w montażu paneli?

Wielu Klientów czeka z instalacją do lata. Tymczasem zimowe miesiące nie stanowią przeszkody w montażu, pod warunkiem, że warunki atmosferyczne danego dnia pozwalają na wykonanie instalacji oraz że przestrzegamy wszystkich zasad BHP (tak aby praca naszych instalatorów była bezpieczna).

Jeśli myślisz o własnej instalacji, umów się na audyt z naszym Doradcą, nie czekaj do lata i zacznij oszczędzać już teraz! 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT