Mój Prąd 4.0. – co już wiadomo na temat nowej edycji Programu? (AKTUALIZACJA)

Zbliża się kolejna odsłona programu Mój Prąd! Według zapowiedzi czwarta edycja ruszy w pierwszym kwartale 2022 r. Co już wiadomo na temat najpopularniejszego dofinansowania na fotowoltaikę w Polsce? Sprawdzamy!

Każda edycja programu Mój Prąd cieszy się ogromną popularnością. Świadczy o tym choćby fakt, że środki w ramach Mój Prąd 3.0  rozeszły się w rekordowym tempie – na początku października br. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków z powodu wyczerpania funduszy. Z kolei w ramach dwóch poprzednich edycji, wypłacono ponad 220 tysięcy dofinansowań, na łączną kwotę ok. 1,159 mln zł.  Te ogromne liczby mają również pozytywny wpływ na rozwój sektora fotowoltaicznego w Polsce  – według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec października br. blisko 6,7 GW. Dzięki temu fotowoltaika obecnie stanowi 42 % mocy zainstalowanej OZE.

Obserwując ten dynamiczny rozwój branży cieszą nas informacje na temat czwartej już odsłony programu Mój Prąd. Ministerstwo przekazało, że program – w nowej wersji – będzie nadal dedykowany dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Zapewniono, że zostanie zachowana zarówno prosta forma, jak i łatwość złożenia wniosku. Mój Prąd 4.0. ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 r.:

– W pierwszym kwartale 2022 roku chcemy uruchomić program Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach – mówi sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

 

Program zostanie rozszerzony o takie elementy jak:

  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych),
  • magazyny energii elektrycznej,
  • magazyny ciepła i chłodu.

Mój prąd 4.0 - grafika reklamowa firmy Vosti

Ile będzie wynosiło dofinansowanie w ramach Mój Prąd 4.0?

AKTUALIZACJA 05.01.2022 r.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że na program zarezerwowano kwotę 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz fotowoltaiki zdecydujemy się także na montaż magazynu energii. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się dodatkowo na systemy zarządzania energią, magazyn energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych  wsparcie ma być wyższe.

Jak wygląda rozliczenie w ramach Mój Prąd 3.0?

Obecnie pierwsi Klienci Vosti dostali już wypłaty w ramach trzeciej edycji Programu Mój Prąd. Dzięki naszemu zespołowi operacyjnemu w ramach trzeciej edycji wysłaliśmy do NFOŚiGW 2745 wniosków w trzy miesiące. Nasi specjaliści przygotowują się już do kolejnej odsłony Mojego Prądu – będziemy śledzić wszelkie doniesienia i informować o tym na bieżąco!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT