Mój Prąd 4.0. – co już wiadomo na temat nowej edycji Programu? [AKTUALIZACJA]

Zbliża się kolejna odsłona programu Mój Prąd! Według zapowiedzi czwarta edycja ruszy w pierwszym kwartale 2022 r. Co już wiadomo na temat najpopularniejszego dofinansowania na fotowoltaikę w Polsce? Sprawdzamy!

Każda edycja programu Mój Prąd cieszy się ogromną popularnością. Świadczy o tym choćby fakt, że środki w ramach Mój Prąd 3.0  rozeszły się w rekordowym tempie – na początku października br. NFOŚiGW zakończył nabór wniosków z powodu wyczerpania funduszy. Z kolei w ramach dwóch poprzednich edycji, wypłacono ponad 220 tysięcy dofinansowań, na łączną kwotę ok. 1,159 mln zł.  Te ogromne liczby mają również pozytywny wpływ na rozwój sektora fotowoltaicznego w Polsce  – według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec października 2021 r. blisko 6,7 GW. Dzięki temu fotowoltaika obecnie stanowi 42 % mocy zainstalowanej OZE.

Obserwując ten dynamiczny rozwój branży cieszą nas informacje na temat czwartej odsłony programu Mój Prąd. Ministerstwo przekazało, że program – w nowej wersji – będzie nadal dedykowany dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Zapewniono, że zostanie zachowana zarówno prosta forma, jak i łatwość złożenia wniosku. Mój Prąd 4.0. ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 r.:

– W pierwszym kwartale 2022 roku chcemy uruchomić program Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach – mówi sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

 

Program zostanie rozszerzony o takie elementy jak:

  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych),
  • magazyny energii elektrycznej,
  • magazyny ciepła i chłodu.

Mój prąd 4.0 - grafika reklamowa firmy Vosti

AKTUALIZACJA 05.01.2022 r.

Ile będzie wynosiło dofinansowanie w ramach Mój Prąd 4.0?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że na program zarezerwowano kwotę 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego czy oprócz fotowoltaiki zdecydujemy się także na montaż magazynu energii. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się dodatkowo na systemy zarządzania energią, magazyn energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych  wsparcie ma być wyższe..

AKTUALIZACJA 09.02.2022 r.

Jak podaje portal Globenergia, NFOŚiGW informuje, że termin kwalifikowalności kosztów w czwartej edycji programu nie zostanie zmieniony względem edycji 3.0, a więc będzie to 1 lutego 2020 roku. To dobra wiadomość dla Inwestorów, którzy z jakichś powodów nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zakończeniem 3 naboru. Zakres mocy instalacji również nie ulegnie zmianie i będzie wynosił od 2 do 10 kW. Zmienia się natomiast deklaracja Funduszu co do startu programu – już nie I kwartał, a przełom I i II kwartału 2022 roku.

Jak wygląda rozliczenie w ramach Mój Prąd 3.0?

Obecnie pierwsi Klienci Vosti dostali już wypłaty w ramach trzeciej edycji Programu Mój Prąd. Dzięki naszemu zespołowi operacyjnemu w ramach trzeciej edycji wysłaliśmy do NFOŚiGW 2745 wniosków w trzy miesiące. Nasi specjaliści przygotowują się już do kolejnej odsłony Mojego Prądu – będziemy śledzić wszelkie doniesienia i informować o tym na bieżąco!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT