Jak działa powietrzna pompa ciepła w okresie zimowym?

Pompa ciepła to urządzenie montowane w celu ogrzania nieruchomości – co oznacza, że inwestorzy podejmują decyzję o inwestycji z myślą o sezonie jesienno-zimowym. O ile efektywność pracy pompy gruntowej, która pobiera ciepło z miejsc, do których silne mrozy nie dochodzą, o tyle powietrza pompa ciepła zimą jest zaskakująca wydajna nawet przy minusowych temperaturach otoczenia. Zastanawiasz się nad tym, jak to jest możliwe? Sprawdzamy, jak radzi sobie pompa ciepła w zimie – w zależności od temperatury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy powietrzna pompa ciepła pracuje przy ujemnych temperaturach
  • Jak powietrzna pompa ciepła pozyskuje ciepło z minusowych temperatur powietrza
  • Jakie są dodatkowe zabezpieczenia i systemy wspierające powietrzne pompy ciepła
  • Jak sprawdzić efektywność powietrznej pompy ciepła

Pamiętaj, by w razie pytań korzystać z profesjonalnego wsparcia doświadczonych ekspertów. Zespół Doradców Techniczno-Handlowych odpowie na wszystkie Twoje pytania i zapewni kompleksową pomoc na każdym etapie inwestycji – niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się nad tym, jak wygląda sprawność pompy ciepła w zależności od temperatury, czy jesteś już na etapie procesu finalizacji.

Czy powietrzna pompa ciepła pracuje przy ujemnych temperaturach?

Do niedawna powietrzne pompy ciepła przestawały pracować przy temperaturach od -5 do -10 stopni Celsjusza. Niemniej jednak wraz z rozwojem wiedzy i technologii, producenci byli w stanie stworzyć system, który doskonale poradzi sobie ze spadem temperatury powietrza nawet powyżej -25 stopni Celsjusza. Czy pompa ciepła zimą będzie równie efektywna i wydajna, co w cieplejsze dni? Musi ona zużyć więcej energii na to, by dostarczyć do obiektu podobną lub większą ilość energii cieplnej, lecz w dalszym ciągu pozwoli ona ogrzać zarówno obiekt, jak i wodę użytkową. Dużo zależy również od tego, jaka technologia zostanie wykorzystana – np. czy będzie to pompa powietrze-powietrze, czy też pompa powietrze-woda. Zakres temperatur zewnętrznych będzie miał bardzo duże znaczenie dla sprawności poszczególnych konstrukcji.

Chcąc to zrozumieć, w pierwszej kolejności musimy wrócić do tego, na czym polega praca pompy ciepła. Dowiedz się, jak powietrzna pompa ciepła w zimie generuje energią cieplną dla Twojego domu.

Umów się na bezpłatny audyt!

Jak powietrzna pompa ciepła pozyskuje ciepło z minusowych temperatur powietrza?

Proces pracy pompy powietrznej jest stosunkowo prosty. Czynnik odpowiedzialny za dostarczenie i odbieranie ciepła sprężany jest w sercu układu chłodniczego, czyli w sprężarce. Dzięki temu zmienia się jego temperatura. Po przetransportowaniu go do dalszej części układu grzewczego oddaje on energię cieplną powietrzu lub wodzie (w zależności od tego, czy jest to pompa powietrze-powietrze w systemie nadmuchowym, czy pompa powietrze-woda w układzie grzewczym) i w schłodzonej wersji trafia do skraplacza, co pozwala na ponowne odtworzenie całej procedury od nowa.

Głównym problemem dla powietrznych pomp ciepła jest niska temperatura medium, z którego pobierają one ciepło w okresie zimowym, czyli powietrza. Urządzenia charakteryzują się spadkiem wydajności już od temperatury zewnętrznej + 5°C  i przy temp. zewnętrznej rzędu –25 °C dysponują zaledwie 55% znamionowej mocy grzewczej. Na szczęście inżynierowie odpowiedzialni za nowoczesne markowe systemy zadbali o to, by wydajność pompy ciepła nie spadła nawet przy tak wysokich mrozach w sposób drastyczny – np. wykorzystując dodatkowe formy wsparcia.

Dodatkowe zabezpieczenia i systemy wspierające

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia zabezpieczone przed drastycznym spadkiem temperatur powietrza – np. przy pomocy specjalnych systemów elektrycznych w formie grzałek. Gdy temperatura powietrza spada poniżej -15, -20 lub -25 stopni Celsjusza, automatycznie uruchamiana jest specjalna grzałka, której celem jest ogrzanie medium docierającego do sprężarki.

Oczywiście rodzaj wykorzystywanego systemu wspierającego pompy ciepła zimą uzależniony jest od marki odpowiedzialnej za produkcję danego sprzętu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat budowy pomp ciepła i zastosowanej formy pomocniczej w trakcie spadku temperatur powietrza, skontaktuj się z zespołem Vosti. Nasi Doradcy Techniczno-Handlowi nie tylko udzielą odpowiedzi na Twoje pytania, ale i pomogą w całym procesie inwestycji – niezależnie od tego, na jaki etapie zakupu jesteś.

Skorzystaj z indywidualnej oferty!

Jak sprawdzić efektywność pompy ciepła?

Zastanawiasz się nad tym, jak wypada sprawność pompy ciepła w zależności od temperatury? Możesz to łatwo i szybko sprawdzić. Na wydajność pompy ciepła składają się konkretnie dwa istotne parametry:

  • Pierwszy to moc danej pompy ciepła, która wyrażana jest w jednostkach kW. Chcąc określić moc, której potrzebujesz do ogrzania domu, należy w pierwszej kolejności określić zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości – zarówno pod kątem ogrzewania przestrzeni użytkowej, jak i ciepłej wody użytkowej.
  • Drugi to COP, czyli współczynnik określający ile pompa ciepła dostarcza ciepła do ogrzewania domu, w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. Dla przykładu, jeśli współczynnik COP wynosi 4, oznacza to, że do wyprodukowania 4 kW energii cieplnej, pompa zużyła 1 kW energii elektrycznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat współczynnika COP? Skorzystaj z naszego artykułu: Współczynnik COP i SPF – co to jest, od czego zależy i jak je obliczyć.

Jak widać, dobór odpowiedniej powietrznej pompy ciepła wymaga wiedzy i doświadczenia. Korzystając z usług Vosti, jesteś pod stałą opieką ekspertów, którzy zadbają o to, by Twoja inwestycja była dla Ciebie satysfakcjonująca – niezależnie od spadku temperatur powietrza.

Masz pytania lub chcesz skorzystać z oferty na pompy ciepła? Vosti to Twój partner do spraw systemów OZE. Odnawialne źródła energii nie mają przed nami tajemnic, a my chętnie podzielimy się z Tobą wiedzą zdobytą wraz z doświadczeniem na przestrzeni ostatnich lat. Skontaktuj się zatem z nami, a my pomożemy Ci podjąć decyzję lub sfinalizować zakup oraz montaż powietrznej pompy ciepła, fotowoltaiki i innych urządzeń OZE.

Skontaktuj się z nami!

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.