Fotowoltaika dla kościoła – sposób na zmniejszenie rachunków

Polska jest jednym z największych rynków PV na świecie tak wynika z najnowszego raportu stowarzyszenia SolarPower Europe. W obliczu rekordowo wysokich cen energii elektrycznej, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, wielu inwestorów wybrało fotowoltaikę. Wśród nich znalazły się również parafie, które coraz częściej stawiają na zieloną energię.

Ogromny wpływ na rozwój PV w tym segmencie miała encyklika papieża Franciszka z 2015 r., Laudato Si, nazywana również zieloną encykliką. Papież otwarcie mówił w niej o potrzebie transformacji energetycznej i zwiększeniu dbałości o środowisko przyrodnicze. Wielokrotnie przypominał także o konieczności zdecydowanego postawienia na odnawialne źródła energii, nazywając ten proces nieuniknionym. 

Na efekty jego apelu nie trzeba było długo czekać przykładowo już w 2018 r. według informacji dostarczonych przez organizację Christian Aid, w Wielkiej Brytanii było aż 16 tysięcy miejsc kultu, które korzystały wyłącznie z zielonej energetyki. 

Również w Polsce w tym okresie, powstał program “Zielone Parafie”, którego założenia opierają się na słowach powyższej encykliki. Idea programu zakłada konkretne zadania, a także wsparcie merytoryczne i finansowe przy ich realizacji. Wśród inicjatyw organizatorów znalazły się między innymi umieszczenie pojemników do sortowania śmieci oraz na odpady specjalne na terenie parafii, wymiana żarówek na energooszczędne, instalacja urządzeń monitorujących stan powietrza na terenie parafii, budowa oczka wodnego czy właśnie inwestycja w odnawialne źródła energii. Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym została także zainicjowana kampania Bóg daje życie – smog je odbiera, zachęcająca do wymiany pieca i ocieplenia budynku. 

Elektrownia słoneczna dla kościoła – czy to się opłaca?

Niepewna sytuacja przed zimą wywołana wojną w Ukrainie, brakiem węgla i podwyżkami cen energii w połączeniu z rosnącą inflacją, postawiła w obliczu kryzysu także kościół. Kościoły to potężne i wysokie budynki, których ogrzanie i oświetlenie jest niezbędne w celu zapewnienia komfortu wiernym. Niezbędne, a przy okazji ogromne kosztowne.

Część kościołów w dobie ostatnich podwyżek za prąd decydowała się na zbiórki wśród parafian, jednak jest to rozwiązanie doraźne. Szczególnie, gdy wszystkie budynki kościelne funkcjonują w taryfie C czyli skierowanej do małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów wykorzystujących energię elektryczną w prowadzonej działalności. 

Dlatego mówiąc o korzyściach dla parafii na pierwszy plan wychodzi oczywiście oszczędność, którą pozwala zyskać własna instalacja fotowoltaiczna. Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie oświetlić i częściowo ogrzać budynek. To ogromna szansa dla parafii, które często oprócz świątyni mają również budynki administracyjne, domy rekolekcyjne, salki katechetyczne czy domy pomocy społecznej. 

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wykorzystać w inny sposób, np. na cele charytatywne, wsparcie parafian czy renowację kościoła.

Do tego dochodzą również korzyści wizerunkowe – parafie przyłączając się do zielonej rewolucji dają przykład swoim parafianom, pokazując jak wdrożyć rozwiązania przekładającego się na ograniczenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych

jakie korzyści dla kościoła z instalacji fotowoltaicznej

W jaki sposób parafia może zainstalować fotowoltaikę?

Korzyści wynikające z OZE takie jak obniżenie rachunków i niezależność energetyczna to jedno. Czy jednak polskie kościoły rzeczywiście są zainteresowane takimi technologiami?

Oczywiście! Przykładów jest wiele. Poczynając od nowych kościołów wykonywanych w standardach pasywnych, kończąc na obiektach zabytkowych, których zarządcy szukają ciągle zarówno oszczędności jak i wygody.

Inwestycja w fotowoltaikę dla kościoła jest możliwa na kilka sposobów:

  1. W ramach Projektów Samorządowych i Krajowych oraz Funduszy Europejskich wspierających tego typu proekologiczne przedsięwzięcia
    (np.: poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalne Programy Operacyjne, Krajowe Programy Operacyjne) – dla instytucji posiadających NIP. W ten sposób parafia można uzyskać dofinansowanie nawet do 100% środków kwalifikowalnych lub skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki długoterminowej (do 15 lat) w wysokości do 80% wartości inwestycji.
  2. Konkursy i przedsięwzięcia wspierające fotowoltaikę jak na przykład „Parki Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej”. Warto śledzić aktualne informacje w odniesieniu do danego województwa, powiatu czy gminy – dla parafii nie posiadających nr NIP

Fotowoltaika dla kościoła – gdzie zamontować?

Kościół to nietypowy obiekt, ale dla doświadczonego wykonawcy nie stanowi to problemu. Dużo zależy od specyfiki danego terenu czy możliwości instalacyjnych, dlatego każdy przypadek trzeba traktować osobno i wykonać indywidualne wyliczenia. Moduły fotowoltaiczne mogą zostać zainstalowane:

  • na dachu np. kościoła lub pobliskich budynków takich jak plebania,
  • na gruncie należącym do parafii,

W mediach branżowych często można trafić na zdjęcia kościołów, na dachach których zostały zamontowane panele. Ale nie tylko – np. na froncie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie w 2019 r. zamontowano moduły w kształcie krzyża, który w ciągu dnia wytwarza czystą energię elektryczną dla budynku, a o zmroku zostaje dzięki niej podświetlony.

W Vost podobne realizacje wykonywaliśmy m.in. dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, gdzie moduły zostały zainstalowane na kaplicy w Korycinach i kościele w Rudce.

 

Instalacja fotowoltaiczna dla parafii w Rudce

 

Vosti – należymy do programu “Firma z zasadami” 

Instalacje fotowoltaiczne dla kościołów wymagają nie tylko fachowego montażu, ale również profesjonalnego projektu – niejednokrotnie przez rzadko spotykane projekty architektoniczne, ale też rozmiar samej inwestycji. Podczas bezpłatnego spotkania, doradca Vosti przygotuje analizę i zaproponuje rozwiązanie dopasowane do potrzeb energetycznych parafii i kościoła. 

Warto wspomnieć, że jako Vosti należymy do programu Firma z zasadami. To program dedykowany przedsiębiorcom, którym bliska jest idea budowy solidnych podstaw biznesu dającego satysfakcję na każdej płaszczyźnie działalności i chcących te podstawy przekazywać dalej, także kolejnym pokoleniom. Hasłem przewodnim programy jest „pozytywne nastawienie i bycie pomocnym”. 

Jeśli jesteś przedstawicielem kościoła i chcesz porozmawiać o fotowoltaice, zapraszamy do kontaktu!

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.