Od kilku miesięcy głównym tematem w branży fotowoltaicznej była nowelizacja ustawy o OZE. Zgodnie z zakończonymi przez parlament pracami nad zmianami w fotowoltaice, już wiemy, że od 1 kwietnia obecny system upustów zostanie zastąpiony net-billingiem. Czy rzeczywiście klienci mają się czego obawiać? Czy fotowoltaika przestanie się opłacać? Odpowiadamy!
 

Zdejmujemy z dachu panele”, “nie będziemy instalować, bo trzeba będzie jeszcze dopłacać”, “fotowoltaika się kończy, to już nie będzie przynosić oszczędności”. Branżowe fora są pełne tego typu wypowiedzi, a obawy obecnych i przyszłych Klientów odnośnie nowego systemu rozliczeń ogromne.

Nie można dziwić się niepokojowi, który się pojawił – przez kilka miesięcy mówiło się o zmianach, ale nie było dokładnie wiadomo, jak będą one wyglądały. Teraz, gdy parlament przyjął nowelizację ustawy o OZE, warto się im dokładniej przyjrzeć i przede wszystkim uspokoić Klientów, że fotowoltaika wciąż się będzie opłacać. Sprawdźmy, co zatem oznacza dla prosumentów nowy system rozliczeń jakim jest net-billing. To pojęcie, które warto poznać!

Co to jest net-billing i czego mogą spodziewać się Klienci po nowelizacji ustawy o OZE?

Od 1 kwietnia w Polsce będzie obowiązywał net-billing, czyli rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

„Net-billing to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Prosument będzie miał tzw. konto prosumenckie, które będzie co miesiąc zasilane depozytem prosumenckim. Ten depozyt to będzie wartość energii, którą prosument wprowadził do sieci. Wartość energii będzie, co do zasady, wyznaczana po cenach godzinowych” – Marcin Ścigan, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak podaje portal Globenergia nowy system, będzie wdrażany w trzech etapach:

Od 1 kwietnia 2022 do 30 czerwca 2022 roku nowi prosumenci mają być rozliczani na dotychczasowych zasadach, ale tylko na okres przejściowy do 30 czerwca 2022.

Od 30 czerwca 2022 roku prosumenci mają być rozliczani według zasad net-bilingu. Prosumenci, którzy przyłączyli mikroinstalację fotowoltaiczną po 31 marca 2022 roku przejdą na net-billing automatycznie, a energia, która do 30 czerwca 2022 roku zostanie przez ich system wprowadzona do sieci, ale nie zostanie pobrana, zasili ich depozyt prosumencki. W tym okresie cena energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumenta do sieci będzie wyznaczana jako cena rynkowa miesięczna. Tak będzie do 1 lipca 2024 roku.

– Od 1 lipca 2024 roku cena energii wprowadzanej przez prosumentów do sieci ma być wyznaczana dla poszczególnych, elementarnych okresów rozliczeniowych – godzinowych.

A co jeśli zainstaluje fotowoltaikę przed 1 kwietnia?

Zakładając fotowoltaikę przed tym terminem prosumenci otrzymują możliwość korzystania z dotychczasowego systemu opustów jeszcze przez 15 lat. Przypomnijmy – przy obecnym bilansowaniu, po wyprodukowaniu 1 kWh, odbieramy 0,8 albo 0,7 kWh w zależności od mocy instalacji, ale łącznie kosztów samej energii, jak i jej dystrybucji. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Jeśli szukasz wykonawcy, któremu powierzysz wykonanie swojej instalacji, pamiętaj aby wybrać zaufaną i doświadczoną firmę, która przeprowadzi dokładny audyt fotowoltaiczny i dobierze zestaw z Twoim rzeczywistym zapotrzebowaniem. Doświadczenie naszym Doradców pokazuje, że czasami oczekiwania klientów są zbyt wysokie w stosunku do warunków, które są w danym gospodarstwie domowym. Dobry doradca zadba o to, aby były one zgodne z rzeczywistymi potrzebami. Tak, aby produkować tyle prądu, ile nam rzeczywiście jest potrzebne.

Czy zatem fotowoltaika się kończy? Oczywiście, że nie. Własna elektrownia fotowoltaiczna to w dalszym ciągu oszczędność na rachunkach oraz uzależnienie się od drastycznie rosnących rachunków. Nie kończą się również dofinansowania, z których mogą korzystać klienci – w końcu 2022 r. to czwarta odsłona Programu Mój Prąd oraz dostępne przez cały czas dla Klientów Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna.