Fotowoltaika NIGDY nie była tak opłacalna jak dzisiaj! Net-metering i net-billing – porównanie

Od 1 lipca prosumenci w Polsce, którzy fotowoltaikę zainstalowali po 1 kwietnia 2022 r. oficjalnie przeszli na net-billing. W Vosti cały czas powtarzaliśmy nowym klientom, że obecny system rozliczenia po stawkach godzinowych nie jest tak straszny, jak obrazują to media. Dziś patrząc na rekordowe ceny prądu, branża mówi jednym głosem – fotowoltaika jest obecnie najbardziej opłacalna w historii. Z czego to wynika? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź na konkretnych liczbach! 

“Dzisiaj to się już nie opłaca”, “Czas na fotowoltaikę minął”, “Instalacja nie ma sensu”. Z pewnością każdy spotkał się z tym stwierdzeniem czytając newsy lub oglądając wiadomości. Nie można się temu dziwić – każda zmiana niesie ze sobą niepewność. W Vosti poświęciliśmy dużo czasu, aby dobrze przygotować naszych Doradców na temat zasad nowego systemu. Cykl szkoleń we wszystkich oddziałach,  jeszcze zanim nowy system wszedł w życie, sprawił, że nasi Doradcy mogą dziś edukować swoich klientów, jak mądrze korzystać z net-billingu i jak na nim zarabiać. Ale teoria to jedno, przyjrzyjmy się, jak opłacalność płynąca z net-billingu wygląda na konkretnym przykładzie i odpowiedzmy na pytanie czy fotowoltaika się opłaca? 

Net-metering – przykład rozliczenia

Moc zestawu: 5 kW

Wyprodukowana energia: 5200 kWh

Samokonsumpcja: 30%* czyli 1560 kWh

Stawka za 1 kW: 65 gr

Samokonsumpcja: 1560 kWh * 0,65 zł = 1014 zł

Energia wprowadzona do sieci: 1893 zł 

Łączna oszczędność: 2 906 zł

Cena zestawu: 30 000 zł – 3000 zł (Mój Prąd) – 17% (Ulga Termomodernizacyjna) = 22 410 zł 

Miesięczna oszczędność wynikająca z tego zestawu: 242 zł

Miesięczna rata w przypadku finansowania (RSO 5,4 %): 243 zł 

Zwrot z instalacji: 7,5 roku  

* Klient wykorzystywał 30% wyprodukowanej energii 

W net-meteringu klient na bieżąco wykorzystywał energię o mocy 1560 kWh zatem z energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną zostawało mu 3 640 kWh. Klient tą energię wprowadzał do sieci, oddając ją do Zakładu Energetycznego, który za magazynowanie tej energii zabierał 20%.

W ten sposób klientowi zostawało 2 912 kwH, energii, którą mógł wykorzystać na własne potrzeby. W związku z tym, że koszt energii wynosił 65 groszy, zysk z wprowadzonej energii do sieci wyniósł 1 893 zł.

Klient w net-meteringu ostatecznie “wychodził na zero”, nie odczuwając tej inwestycji.

Net-billing przykład rozliczenia

Moc zestawu: 5 kW

Wyprodukowana energia: 5200 kWh

Samokonsumpcja: 30%* czyli 1560 kWh

Stawka za 1 kW (stawka RCEm, średnia stawka z ostatnich miesięcy): 0,65 zł

UWAGA! Obecnie stawka za 1 kW wynosi 0,85 zł!

Samokonsumpcja: 1560 kWh * 0,85 zł = 1326 zł 

Energia wprowadzona do sieci: 2 366 zł 

Łączna oszczędność: 3 692 zł

Miesięczna oszczędność wynikająca z tego zestawu: 307 zł

Cena zestawu: 30 000 zł – 4 000 zł (Mój Prąd) – 12% (Ulga Termomodernizacyjna) = 22 880 zł 

Miesięczna rata w przypadku finansowania (RSO 8%): 270 zł 

Zwrot z instalacji: 6 lat

Przyjrzyjmy się Klientowi, który również wybrał instalację o mocy 5 kW, ale rozlicza się już w net-billingu. Nadwyżkę wyprodukowanej energii sprzedaje do Zakładu Energetyki, a zysk ze sprzedanej energii znajduje się w Wirtualnej Skarbonce, z której będzie mógł kupić energię w późniejszym okresie. 

Patrząc na twarde dane – klient sprzedaje całość energii czyli 3 640 kWh, w przeciwieństwie do net-meteringu nikt tej energii mu „nie zabiera”. Tą energię sprzedaje po 0,65 zł (średnia z ostatnich miesięcy!), oszczędzając na sprzedaży 2 366 zł.

Oszczędność miesięczna wynosi 307 zł. Jak widać, jest ona wyższa niż oszczędność w net-meteringu. 

W poprzednim systemie rozliczeń klient był na zero, teraz pieniądze zostają w kieszeni. Stopa zwrotu, która była na poziomie 7,5 roku, teraz wynosi 6 lat w tym konkretnym przypadku.

Net-metering a net-billing  – porównanie

Jak pokazują powyższe kalkulacje, łączna oszczędność dzisiaj jest wyższa, niż w czasach net-meteringu, To oznacza, że klient decydując się na fotowoltaikę w net-billingu jest na plusie, względem tego, niż gdyby miał płacić rachunki za energię elektryczną.

Magazynowanie energii – czy to się opłaca? 

Na to pytanie odpowiada Adam Bartoszek, Członek Zarządu Vosti:

Net-billing to system oparty o ceny miesięczne. Natomiast w 2024 r., przejdziemy na ceny oparte o ceny godzinowe. To będzie moment, w którym magazyn energii będzie miał ogromne znaczenie! Jego zastosowanie zwiększa autokonsumpcję o 35%! Obecnie magazyn energii możemy kupić, korzystając z dofinansowania w ramach Programu Mój Prąd.

 

W Vosti korzystamy z inteligentnego systemu magazynowania energii od HUAWEI z serii LUNA 2000. Jeśli jesteś naszym klientem i posiadasz fotowoltaikę z falownikiem Huawei w wersji hybrydowej nie ma żadnych przeszkód, abyś dokupił do niej magazyn energii. Nie masz jeszcze instalacji? Bezpieczeństwo i pewność przy wyborze dobrego urządzenia zapewnisz sobie poprzez skorzystanie z pomocy naszego Doradcy. Umów się na bezpłatny audyt, liczby nie kłamią, fotowoltaika naprawdę się opłaca!

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!
    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.