Nowy etap net-billingu – od 1 lipca 2022 zmiana rozliczania fotowoltaiki!

Net-billing wkracza w nowy etap! Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Czy rynek się przez to mocno zmieni? Niekoniecznie! 

Skończył się 3 miesięczny okres przejściowy, w którym nadwyżki energii były rozliczane po średniej cenie miesięcznej z czerwca 2022 roku. Z początkiem lipca prosumenci, którzy instalacje fotowoltaiczną zamontowali po 1 kwietnia automatycznie przejdą do systemu net-billingu. Ci, którzy na PV zdecydowali się przed tą datę, przez 15 lat będa rozliczać się na starach zasadach. O tym czym dokładnie jest net-billing i jak dokładnie będzie funkcjonował pisaliśmy tutaj. 

Wiele osób twierdzi, że net-billing jest nieopłacalny, ale często towarzyszy temu brak wiedzy na temat tego, jak działa nowy system:

Dziś problem na rynku polega głównie na tym, że media ciągle donoszą o spadku zainteresowania i sprzedaży fotowoltaiki. Jako Vosti nie odczuliśmy tego znacząco, ponieważ stawiamy przede wszystkim na edukację, doradztwo dla klienta i poinformowanie go o tym, jak wygląda nowy system rozliczania. Kluczem jest odpowiednia edukacja i zrozumienie zasad działania net-billingu. Wiele osób nie posiada wiedzy, jak działa nowy system. A media nie pomagają, komunikując, że fotowoltaika w net-billingu się nie opłaca. Polacy trwają w takim przekonaniu, nie mając dodatkowych informacji o net-bilingu, zasadach działania i rozliczania. Im więcej edukacji rynku i merytorycznych publikacji pokazujących, jak działa system, tym szybciej fotowoltaika w net-billingu będzie się rozwijała. 

– Adam Bartoszek, Członek Zarządu Vosti.

 

Czy net-billing będzie opłacalny? 

Aktualna stopa zwrotu z fotowoltaiki w net-bilingu jest najkrótsza w historii. Można powiedzieć, że fotowoltaika dwa lata temu w net-meteringu, była mniej opłacalna, niż teraz w net-billingu. Ten system nie jest wcale taki zły, jak o nim mówiono! 

To, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na inwestycje w fotowoltaikę, to magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią. Na dzień dzisiejszy w największej mierze wpływają na zwiększenie autokonsumpcji. Natomiast w momencie kiedy od 1 lipca 2024 r. net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów z zastosowaniem taryf dynamicznych wg cen godzinowych, te korzyści będą znacznie większe! 

I to właśnie przy rozliczeniu godzinowym magazyn energii i inteligentny system zarządzania energią, będzie miał kluczowe znaczenie. Cały taki układ będzie wspomagał przy najkorzystniejszym rozliczeniu energii. Będziemy mogli magazynować energię, kiedy jest najtańsza i sprzedawać, gdy będzie najdroższa. To przyniesie klientom jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać!

Adam Bartoszek, Członek Zarządu Vosti.

Czy warto czekać te dwa lata na zakup magazynu energii? Niekoniecznie! To właśnie teraz najlepiej inwestować w te rozwiązania! Ceny są jeszcze atrakcyjne, popyt jest mniejszy, a inwestycję wspierają dofinansowania z programu Mój Prąd. 

Mało tego dziś klienci indywidualni są pod ochroną URE, znacząca podwyżka może czekać klientów z początkiem przyszłego roku. To kolejny powód, by rozważyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną. 

W jaki sposób nowy system rozliczeń może zmienić polski rynek fotowoltaiki?

Nowy system wymaga od prosumenta większej świadomości energetycznej, dążąc do tego, żeby myśleli trochę podobnie do zakładu energetycznego. Magazyny energii będą pozwalały ładować tańszą energię w nocy, a sprzedawać droższą dzienną energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, wtedy, gdy zapotrzebowanie na rynku jest większe: 

Naszą misją jest edukowanie klientów, jak mądrze z tego systemu korzystać, ponieważ te korzyści w net-billingu mogą być jeszcze większe niż wcześniej! Będziemy mogli wykorzystać 100% wyprodukowanej energii i zależności od zapotrzebowania skonsumować lub sprzedać.

–  Adam Bartoszek, Członek Zarządu Vosti. 

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.