Pompa ciepła wysokotemperaturowa – jak działa i dla kogo jest przeznaczona?

Pompa Vosti

Myślisz o pompie ciepła, ale wahasz się jaki model i rodzaj wybrać? Jesteśmy tu po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania! Dziś z pomocą naszego Dyrektora Technicznego, Artura Czarnika, pokażemy, jaka jest różnica pomiędzy pompą ciepła wysokotemperaturową a niskotemperaturową oraz dlaczego tak ważny przy wyborze pompy jest profesjonalny audyt przeprowadzony przez wykwalifikowanego doradcę. 

Obecnie w Polsce przeżywamy prawdziwy boom na pompy ciepła. I nic dziwnego – klienci coraz bardziej interesują się kwestią modernizacji swojego źródła ciepła oraz mają świadomość, że pompa ciepła to urządzenie, które po prostu się opłaca. 

Do niedawna odejście od tradycyjnego kotła było niemożliwe lub bardzo drogie. Dziś, patrząc na ograniczoną dostępność węgla i pelletu oraz wysokie ceny gazu, coraz więcej Polaków rozważa zakup pompy ciepła. Niejednokrotnie pisaliśmy, że nie warto z tą decyzją czekać – ceny pomp rosną średnio o 10% miesiąc do miesiąca. Opłacalność pompy ciepła względem innych źródeł energii widać świetnie na najnowszym wykresie dotyczącym Rocznego kosztu ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody, który znajdziemy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego: 

 

Źródło: LINK 

Jak widać, ogrzewanie domu węglowym „kopciuchem” jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem. Kwoty są astronomiczne i wcale nie zanosi się na ich spadek, dlatego warto szukać tańszej alternatywy już teraz.

Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – jaka jest różnica? 

Pompy ciepła różnią się od siebie pod względem specyfiki – wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. W ofercie Vosti klienci znajdą najpopularniejszy typ pomp jakim jest powietrze-woda. Te z kolei możemy podzielić na pompy niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe. Oba rozwiązania to nowoczesne i ekologiczne systemy, jednak jest pomiędzy nimi pewna różnica. Sprawdźmy jaka!

Pompa niskotemperaturowa

Tego typu urządzenie wyróżnia się obniżoną temperaturą czynnika grzewczego w systemach centralnego ogrzewania. Z tego powodu, jego efektywna współpraca jest możliwa z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, w których woda zasilająca instalację wynosi 30-40°C. 

Gdzie zatem sprawdzi się pompa niskotemperaturowa? Głównie w nowym budownictwie, będąc idealnym wsparciem dla ogrzewania podłogowego, ściennego czy sufitowego. 

Pompa wysokotemperaturowa 

Z kolei pompa wysokotemperaturowa ma możliwość wytworzenia odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego i podgrzania wody do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 50°C.  

Dzięki temu jest idealna do zastosowania w budynkach modernizowanych, które nie były budowane pod kątem pompy ciepła. W starych domach, systemy grzewcze to najczęściej złożone systemy rurowe lub tradycyjne grzejniki, których skuteczność grzewcza jest zależna od temperatury doprowadzanej wody. Pompa wysokotemperaturowa sprawdzi się tutaj idealnie, stając się alternatywą np. dla kotłów olejowych czy węglowych.

W większości  budynków modernizowanych spotykamy się z mixem ogrzewania podłogowego i grzejników albo z samymi grzejnikami. Wysokotemperaturowe pompy ciepła mogą być szybko zintegrowane z istniejącymi instalacjami grzewczymi, bez konieczności podejmowania dodatkowych prac związanych z montażem tradycyjnych pomp ciepła – nie mamy konieczności modernizacji całej instalacji centralnego ogrzewania. – mówi Artur Czarnik. 

 

Pompa ciepła wysokotemperaturowa – jak działa?

Zasada działania w przypadku obu pomp jest taka sama. Tak jak już wspomnieliśmy, jedynym wyróżnikiem jest kwestia wewnętrznej wydajności – pompa wysokotemperaturowa jest w stanie zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę czynnika grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. 

Pompa wysokotemperaturowa daje możliwość osiągnięcia wysokiej temperatury, dlatego ma zastosowanie w systemie mieszanym lub w systemie grzejników. W takim systemie nie sprawdzi się pompa niskotemperaturowa, ponieważ nie będzie w stanie efektywnie działać z instalacją centralnego ogrzewania. Czyli w praktyce nie ogrzeje nam domu zimą. Z kolei w przypadku ogrzewania podłogowego, musimy zasilać podłogówkę dużo niższą temperaturą – wysoka temperatura spowodowałaby brak komfortu cieplnego i uczucie gorącej podłogi. – mówi Ekspert Vosti.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa a zużycie energii

Wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie zużywała nieco więcej energii, jednak w przypadku jej montażu odchodzą nam inne wydatki. M.in. nie musimy modyfikować istniejącej instalacji grzejnikowej, co jest szczególnie ważne dla osób, które planują zmodernizować swój stary dom. Potwierdza to nasz Ekspert:

Na pewno pompa niskotemperaturowa będzie bardziej oszczędna, ale weźmy pod uwagę, że jest to budynek termomodernizowany, do którego nie jest ona przeznaczona. Oczywiście klient mógłby usunąć wszystkie grzejniki i zrobić sobie ogrzewanie podłogowe lub wymienić grzejniki na specjalne – niskotemperaturowe, ale koszt inwestycyjny będzie tu dużo większy. 

Dlatego warto przed zakupem zainteresować się specyfiką obu pomp – kluczem jest tutaj odpowiednie doradztwo.

Nasze pompy to pompy wysokotemperaturowe, jednak nie oznacza to, że zawsze będą działały w temperaturze 50 stopni. Taką temperaturę osiągają w ekstremalnych sytuacjach albo w przypadku, gdy musimy wygrzać ciepłą wodę w zbiorniku w celu dezynfekcji termicznej. Pompa moduluje swoją moc i temperaturę odpowiednio do temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Jeśli daje radę zapewnić zapotrzebowanie cieplne danego domu w przypadku, w którym na dworze jest 10 stopni, nie ma sensu, aby produkowała ona te maksymalne 50 stopni. – mówi Ekspert. 

Pompa  wysokotemperaturowa – wybierz Vosti

Modernizujesz dom? Wymieniasz źródła ciepła? Jesteśmy w stanie Ci pomóc. Pompy, które mamy w naszej ofercie są idealne pod tym kątem:

Umów się na bezpłatny audyt z naszym Doradcą i nie czekaj aż ceny pompy ciepła będą jeszcze wyższe. 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.