Dlaczego w Vosti nie oszczędzamy? Ujawniamy sekrety naszego Centrum Logistycznego! #część 1

Magazyn Vosti to jedna z naszych największych przewag konkurencyjnych i gwarancja jakości, którą oferujemy naszym Klientom. W jaki sposób to robimy? Zapraszamy do artykułu i zgłębienia tajemnic naszego Centrum Logistycznego!

Własny magazyn był na liście planów Vosti niemal od początku naszego działania. Cel ten udało się zrealizować w 2020 r. W momencie, gdy część firm zamykała się przez pandemię my poszliśmy o krok dalej. Dla nas magazyn to coś więcej niż przestrzeń z niezbędnymi do montażu instalacji komponentami. To miejsce, które pozwala nam dbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół i mieć pełną kontrolę nad tym co i w jaki sposób otrzymują nasi Klienci. Bo fotowoltaika to nie tylko panele czy moduły. To również cala lista innych, niekiedy naprawdę drobnych elementów, których wysoka jakość wpływa na sprawność zestawu zainstalowanego u Klienta. 

Niestety, dużo firm stara się na tych “drobiazgach” oszczędzać, nie patrząc na konsekwencje, które to ze sobą niesie. A konsekwencje mogą być naprawdę duże – od mikrouszkodzeń, przez spadek wydajności, nawet po pożary instalacji. W Vosti chcemy, aby nasi Klienci mogli się cieszyć swoją instalacją nie tylko tuż po montażu, ale przez długie lata. Nie idziemy na kompromisy i nie szukamy na siłę oszczędności, patrzymy perspektywicznie. Przez to nasze zestawy mogą być droższe niż zestawy konkurencji, ale wraz z wyższą ceną dajemy pewność, że za 5 lat instalacja będzie tak samo efektywna, jak w dniu jej podłączenia. O tym, dzięki czemu to osiągamy opowiedział nam Kierownik ds. Logistyki Vosti, Łukasz Janicki. 

 

 

Zabezpieczenia AC/DC

Często podkreślamy, że w Vosti stawiamy na jakość przy doborze partnerów. Dlatego zabezpieczenia, które montujemy to zabezpieczenia wiodących marek na rynku, firmy CITEL oraz NOARK. Na pierwszy rzut oka są niewidoczne i z pozoru mogą nie mieć znaczenia, jednak po czasie tani odpowiednik może mieć problem z odpowiednią przepustowością prądu, przez co spadnie wydajność instalacji.

 

Zabezpieczenia znajdują się w wykonywanych na nasze specjalne zamówienie skrzynkach. Zdecydowaliśmy się na ten krok dlatego, że skrzynki dostępne na rynku charakteryzuje niska jakość. Z czasem pod wpływem warunków atmosferycznych plastik może ulegać rozszczelnieniu, a do wnętrza skrzynki może dostawać się wilgoć, co w konsekwencji prowadzi do awarii falownika, a nawet pożarów. Oszczędność na tych elementach dla firm może wynosić kilkadziesiąt złotych, ale jest ona tylko pozorna – jej konsekwencje pojawią się po czasie.  – mówi Łukasz Janicki, Kierownik Logistyki w Vosti.

 

  • Niepalne korytka kablowe 

 

korytka kablowe

 

W systemach fotowoltaicznych, bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Niepalne korytka kablowe oferują niezawodną ochronę przed obciążeniami mechanicznymi kabli i przed ich uszkodzeniem mechanicznym. Są niezbędne przy instalacjach wymagających spełnienia PPOŻ (których nominalna moc jest większa niż 6,5 kWp).

W przypadku pożaru wewnątrz kanału kablowego ochronne materiały, z których wykonany ten element zabezpieczają przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu oraz toksycznych oparów w pomieszczeniu, w którym został on zamocowany.

  • Konstrukcje montażowe

 

Kostrukcje montażowe Vosti

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jako eksperci dobieramy dla Klienta odpowiednią konstrukcję montażową, przystosowaną do tego pokrycia.

Materiałami, które wykorzystujemy przy konstrukcjach jest głównie stal nierdzewna i aluminium. Również tutaj firmy fotowoltaiczne szukają oszczędności, wykorzystując elementy konstrukcji wykonane z cieńszych materiałów. W Vosti mówimy stanowcze NIE takim procedurom. Negocjujemy z dostawcami, staramy się przewidywać wzrosty cen, kupujemy większe ilości – w naszym przypadku nie ma możliwości, aby stosować elementy cieńsze lub gorszej jakości. Dodatkowo, wszystkie elementy konstrukcji takie jak np. haki wykonywane są w Polsce. – mówi Łukasz Janicki.

 

Dlaczego materiał jest tak ważny? Z roku na rok moduły zwiększają swój rozmiar przy zachowaniu tej samej grubości ramki, nie ważą już 19 kg, tylko nawet 23-28 kg! Gdy umieścimy je na dachu, niestabilna tania konstrukcja sprawi, że pod wpływem wiatru moduły mogą się lekko poruszać. Pod wpływem pracy instalacji, mogą się pojawić na niej mikropęknięcia, których nie zobaczy się gołym okiem. Efekt? Instalacja będzie działała gorzej albo zostanie uszkodzona.

Kostrukcje montażowe Vosti 

  • Mostki trapezowe

 

Mostki trapezowe Vosti

W Vosti staramy się montować na wyższych mostkach trapezowych, które dzięki swojej wysokości mają lepszą przepustowość. Chodzi szczególnie o okres letni, kiedy panele osiągają wyższe temperatury. Im większa odległość od dachu tym większa przepustowość powietrza i tym szybciej panel jest w stanie się ochłodzić. 

Na rynku występują również niskie mostki, ograniczające wykorzystanie aluminium do minimum. To pewna oszczędność dla firm, które je sprzedają. Oczywiście dla klienta to znów oszczędność pozorna. Jeśli od mostka odejmiemy 2 centymetry, przestrzeń pomiędzy blachą a modułami robi się naprawdę niewielka. Przez to panele będą osiągały niższą sprawność w okresie letnim. Pod modułami prowadzone są przewody stałoprądowe, które należy w odpowiedni sposób upiąć. Niski mostek nie daje tej możliwości z uwagi na brak miejsca. – dodaje Łukasz Janicki.

Dodatkowo do dachu mostek mocowany jest przez nas z uszczelnieniem za pomocą masy bitumicznej, dzięki czemu zapewniona jest pełna szczelność.

  • Klemy

Klemy Vosti

W Vosti wybieramy czarne klemy wraz z podkładką uziemiającą, które wyglądają dużo estetyczniej przy czarnych ramach naszych modułów. Z kolei rynek wybiera częściej srebrne klemy, które mają niższa cenę, ale ich estetyka pozostawia dużo do życzenia. 

  • Konektory

 

Konektory Vosti

Konektory to niesamowicie istotny, jednak często pomijany element. Kolejna rzecz, której nie widać gołych okiem, przez co klienci nie mają nawet możliwości żeby zwrócić na to uwagę. 

W Vosti wykorzystujemy konektory firmy Staubli, głównego producenta konektorów na świecie, wyznaczającego trendy w tej dziedzinie. Różnica w cenie takiego konektora, a konektora wykorzystywanego powszechnie na rynku to ok. 6 zł.

Oczywiście na początku nie będzie wielkiej różnicy w działaniu instalacji. Jednak z upływem lat pod wpływem wiatru i wilgoci, może dojść do rozłączania konektrora pomiędzy panelami fotowoltaicznymi.  Czyli jeśli na starcie przy zakupie klient kupuje instalację 2-3 tys. zł taniej to w konsekwencji jest dużo większe ryzyko że w kolejnych latach będzie trzeba zdjąć wszystkie panele i wymienić konektor. Czy to się opłaca? – mówi Łukasz Janicki.

 

Oszczędność na konektorach może prowadzić do pożarów. Tymczasem w Vosti od początku naszej działalności, nie mieliśmy zgłoszonego przez klientów ani jednego pożaru!

 

Konektory

  • Przewody 

 

Przewody Vosti

Kabel zewnętrzny przy instalacji fotowoltaicznej musi być odporny na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy promienie UV. Przy naszych instalacjach wykorzystujemy przewody niemieckiej firmy Helukabel. Ich główna przewaga? Są bardzo wytrzymałe i trwałe oraz nie posiadają związków halogenowych, dzięki temu się nie palą.

To tylko część przewag, które osiągamy dzięki naszemu Centrum Logistycznemu. Wkrótce opowiemy m.in. o panelach, sposobie ich składowania i o tym, dlaczego w Vosti nie korzystamy z dostępnych na rynku palet. Jeśli wciąż wahasz się jaką firmę wybrać na wykonawcę Twojej instalacji, mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, że oszczędność na instalacji teraz może przynieść negatywne skutki w przyszłości. 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.