Kopiec Kościuszki stawia na fotowoltaikę! Zobacz jak wygląda instalacja od Vosti na krakowskim zabytku

Kopiec Kościuszki to jeden z najsłynniejszych punktów na turystycznej mapie Krakowa. Od kilku miesięcy to miejsce z ponad 200-letnią historią, może pochwalić się własną elektrownią słoneczną. Zainstalowana przez firmę Vosti instalacja przyniesie niemałe oszczędności  –  ponad 32 tys. zł rocznie.

Czy wiecie, że Kopiec Kościuszki to jeden z najstarszych i największych kopców w Polsce? Ma 34 metry i został zbudowany w latach 1820-1823 z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki jako jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęconych temu polskiemu bohaterowi narodowemu. Otoczony pięknym parkiem, zapewnia wspaniałe widoki na miasto, będąc miejscem spacerów i rekreacji dla mieszkańców Krakowa i turystów z całego świata. Ten krakowski zabytek dołączył niedawno do grona miejsc zasilanych zieloną energią – dzięki współpracy z firmą Vosti, na Kopcu Kościuszki powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 32,802 kWp. 

Instalacja fotowoltaiczna na  jednym z Pomników Historii

Jako Vosti czujemy się niezwykle wyróżnieni  –  to jedna z pierwszych instalacji na obiekcie tego typu w Polsce, do której realizacji zostaliśmy wybrani spośród kilku konkurencyjnych firm. Dyrekcja Kopca Kościuszki doceniła nas za doświadczenie oraz profesjonalne podejście do tematu, szczególnie w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji dla konserwatora zabytków, we współpracy z którym został przygotowany cały projekt.

Był to niezwykle ważny element całej inwestycji bowiem Kopiec Kościuszki jest nie tylko miejscem wpisanym do rejestru zabytków –  w listopadzie 2017 r. wraz z otoczeniem – kaplicą św. Bronisławy i fortem – został ustanowiony Pomnikiem Historii. To najbardziej prestiżowa forma ochrony zabytków w Polsce, nadawana od 1994 roku. Na listę trafiają obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, m.in. zamek krzyżacki w Malborku, pole bitwy na Westerplatte czy klasztor na Jasnej Górze.

Moduły dopasowane do krajobrazu i mikroinwertery Hoymiles

Jak instalacja na Kopcu Kościuszki wygląda ze strony technicznej? 

Ze względu na wyjątkowy charakter inwestycji na dachu obiektu zostały zamontowane panele Jinko JKM405N-6RL3-B Full Black z 25-letnią gwarancją produktową oraz mikroinwertery Hoymiles. Panele typu Full Black to moduły złożone z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, umieszczone na czarnym podłożu, z czarnymi ramami. Dzięki temu idealnie komponują się z dachem, nie naruszając krajobrazu okolicy. Z kolei mikroinwertery Hoymiles zostały zastosowane ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz optymalizację uzysków z instalacji fotowoltaicznej – tłumaczy Dawid Golonka, Kierownik działu realizacji B2B w Vosti. 

Instalacja na Kopcu Kościuszki wpisuje się w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – dbałość o ekologię oraz kwestię zapewnienia niezależnego dostępu do energii. Oszczędności, które będzie w stanie wygenerować instalacja od Vosti przy obecnych cenach za prąd, wynoszą ponad 32 tys. zł. rocznie. To szczególnie ważne teraz, gdy wiele zabytków musi ograniczyć swoje działanie ze względu na rosnące ceny energii. 

Nagroda w konkursie “Dobre praktyki w dobrych rękach”

Warto dodać, że instalacja została doceniona w konkursie “Dobre praktyki w dobrych rękach” organizowanym przez portal GLOBEnergia. Wręczenie nagród odbyło się 8 marca na Targach ENEX. 

Nagrodzony został wyjątkowy charakter wykonanej instalacji i profesjonalne podejście do tematu – szczególnie w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji dla konserwatora zabytków, we współpracy z którym został przygotowany projekt. 

     źródło: Globenergia

 

Zabytkowe budynki a fotowoltaika – dlaczego warto?

W obliczu dzisiejszych cen za energię elektryczną zastosowanie paneli fotowoltaicznych na zabytkowych budynkach pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie kosztów związanych z zużyciem energii, przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych i historycznych budynku. Fotowoltaika musi zostać wykonana w sposób staranny i zgodny z wymogami konserwatorskimi, tak aby nie zniszczyć wyglądu i charakteru danej budowli lub miejsca.

Istnieją różne rozwiązania techniczne, które pozwalają na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub elewacji zabytkowego budynku w sposób nieinwazyjny i estetyczny. Moduł tak jak w przypadku instalacji od Vosti na Kopcu Kościuszki może zostać dostosowany do koloru dachu lub elewacji budynku, tak aby był jak najmniej widoczny. Ważne jest również, aby zastosować odpowiednie  panele o wysokiej jakości i wydajności, które będą spełniać wymagania konserwatorskie i pozwolą na uzyskanie odpowiedniej ilości energii elektrycznej do zasilania budynku. Dlatego tak ważne jest, aby firma, która zostanie wybrana do realizacji takiego projektu posiadała doświadczenie zarówno przy dużych instalacjach, jak i wykonywaniu profesjonalnej dokumentacji.

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.