Piec na pellet z dofinansowania Czyste Powietrze – jakie są możliwości?

Planujesz zmianę źródła ciepła w domu jednorodzinnym i zastanawiasz się nad wyborem kotła na pellet drzewny? Przed finalizacją transakcji dowiedz się, jakie warunki musi spełniać to urządzenie, aby zostało zakwalifikowane do dofinansowania z Programu Czyste Powietrze. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, a ten wyjaśni Ci specyfikę tego programu oraz zaoferuje Ci produkty z naszego asortymentu. Dowiedz się, jakie masz możliwości w tym zakresie.

Czy w ramach Programu Czyste Powietrze można kupić kocioł na pellet drzewny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest dofinansowanie do pieca na pellet w ramach Programu Czyste Powietrze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to możliwe, jednak kocioł musi spełniać określone kryteria i być klasyfikowany jako urządzenie o podwyższonym standardzie efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że tego typu piec charakteryzuje się lepszą wydajnością grzewczą, mniejszym spalaniem paliwa oraz zredukowaną ilością generowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Dzięki temu kocioł na pellet uznawany jest za rozwiązanie ekologiczne i zgodne z polityką unijną i normami środowiskowymi.

Jako Vosti baczną uwagę zwracamy na to, aby oferowane przez nas technologie były zgodne z tymi normami, dzięki czemu wspólnie z nami możesz zainwestować w wydajny kocioł na pellet drzewny, który spełnia wymogi programu Czyste Powietrze. Pomagamy również w uzyskaniu dofinansowania na zakup i montaż tego urządzenia.

Jakie warunki musi spełniać piec na pellet w ramach tego programu?

Z punktu widzenia wnioskodawców ważne zmiany w przepisach Programu Czyste Powietrze wchodzą w życie 22 kwietnia 2024 roku. Po przejściu przez tzw. okres przejściowy, ograniczona zostanie liczba urządzeń, które będą kwalifikowały się do dotacji. Umieszczone we wniosku Programu Czyste Powietrze piece na pellet będą musiały znajdować się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Za prowadzenie i uaktualnianie tej bazy odpowiada Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Aby piec na pellet znalazł się w tym zestawieniu, musi przejść szereg badań w akredytowanych i niezależnych laboratoriach. Wszystko po to, aby uzyskać wiarygodne informacje na temat jego parametrów technicznych i wydajności. Dzięki temu dofinansowanie na piec na pellet obejmie tylko najwyższej jakości urządzenia, które są zgodne z wytycznymi programu oraz obowiązującymi normami środowiskowymi. Jeżeli zastanawiasz się, jaki piec na dofinansowanie możesz wybrać, skontaktuj się z naszym ekspertem, a ten poprowadzi Cię przez wybór odpowiedniego kotła grzewczego.

O jak wysokie dofinansowanie możesz się ubiegać?

Wysokość możliwej dotacji na piec na pellet drzewny zależy od kilku czynników. Kluczowym jest poziom dochodów wnioskodawcy. To on determinuje to, czy beneficjent w ogóle kwalifikuje się do Programu Czyste Powietrze, a następnie to, o jaki poziom dofinansowania może się ubiegać.

Dofinansowanie na poziomie podstawowym

Osoby o rocznych dochodach do 135 000 złotych mogą starać się o podstawowy poziom wsparcia finansowego. Wówczas maksymalne dofinansowanie na zakup kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie to 45% kosztu, jednak nie więcej niż 9 100 złotych.

Dofinansowanie na poziomie podwyższonym

Poziom podwyższony przeznaczony jest dla wnioskodawców, u których średni dochód miesięczny na osobę to 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym. W takiej sytuacji najwyższa możliwa dotacja do pieca na pellet drzewny o podwyższonym standardzie to 70%, jednak nie więcej niż 14 300 złotych.

Dofinansowanie na poziomie najwyższym

Najwyższy poziom dofinansowania do pieca na pellet przeznaczony jest dla wnioskodawców, którzy posiadają ustalone prawo do zasiłku: okresowego, rodzinnego stałego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub ich dochód miesięczny na osobę to 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym, lub 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. W takiej sytuacji można ubiegać się o 100% kosztu zakupu kotła, jednak nie więcej niż 20 400 złotych.

Zapytaj o ofertę!

Jak wnioskować o przyznanie środków z Programu Czyste Powietrze?

Wniosek o pozyskanie dotacji z Programu Czyste Powietrze możesz złożyć stacjonarnie lub w formie elektronicznej. Nasz ekspert przedstawi Ci różne możliwości i pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich formalności. Przygotowane dokumenty wraz z wnioskiem należy złożyć do:

  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego;
  • za pośrednictwem banku, jeżeli dana instytucja przystąpiła do Programu Czyste Powietrze

Wnioskodawca powinien wybrać instytucję właściwą ze względu na lokalizację domu jednorodzinnego, na który pozyskuje się dofinansowanie. Formularz wniosku Programu Czyste Powietrze dostępny jest w generatorze wniosków online oraz w urzędach stacjonarnych. Standardowo wniosek wypełnia się we wspomnianym generatorze. Następnie można podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub wydrukować i podpisać się osobiście na papierowym wniosku.

Wysokiej jakości piece na pellet oferowane przez Vosti

Jako Vosti od lat wspieramy klientów w transformacji energetycznej nieruchomości. Współpraca z nami obejmuje m.in. ubieganie się o dofinansowanie na zakup kotła na pellet drzewny oraz procesowanie inwestycji w ramach Programu Czyste Powietrze.

W naszej firmie oferujemy wysokiej jakości urządzenia grzewcze od takich producentów jak Ferroli i Defro. Te kotły na pellet charakteryzują się wysoką wydajnością grzewczą oraz oszczędnością. Producenci zadbali o ich dostosowanie do obecnych wymogów środowiskowych, dzięki czemu urządzenia te kwalifikują się do Programu Czyste Powietrze. Oferujemy je w szerokiej gamie parametrów technicznych. Na podstawie analizy Twoich potrzeb i specyfiki nieruchomości pomożemy Ci w dobraniu specyfikacji kotła pod dany budynek. W ten sposób zapewnisz sobie system grzewczy szyty na miarę, a my zagwarantujemy Ci kompleksową obsługę przy pozyskaniu dofinansowania i montażu kotła. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.