Poziomy dofinansowania Czyste Powietrze – zasady i warunki

Od 2019 roku właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych w Polsce mogą ubiegać się o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej nieruchomości. Można uzyskać je w ramach Programu Czyste Powietrze. Wcześniej należy jednak spełnić określone warunki, a wysokość otrzymywanych środków podzielono na trzy poziomy. Dowiedz się, jakie są zasady i warunki przyznawania dofinansowania i poznaj, jak wygląda Program Czyste Powietrze krok po kroku.

Czym jest Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze uruchomiono w 2019 roku. To forma rządowego wsparcia dla osób, które chcą poprawić efektywność energetyczną nieruchomości i zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Celem programu jest zachęcenie uprawnionych osób do tego, aby podejmowały decyzje inwestycyjne związane z termomodernizacją budynków. Z reguły prace tego typu wiążą się z dużym wydatkiem, dlatego środki od państwa mają stymulować zmiany w tym obszarze i zachęcać właścicieli domów do podejmowania inwestycji. Podmiotem prowadzącym i obsługującym dotacje z Programu Czyste Powietrze 2024 jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać do końca 2027 roku, a ostatnie środki mają być wypłacane do końca 2029 roku.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Warto sprawdzić możliwość ubiegania się o dofinansowanie i poznać warunki Programu Czyste Powietrze w 2024 roku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym ekspertem, który poprowadzi Cię przez cały proces. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o dofinansowanie mogą ubiegać się:

 • właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych;
 • właściciele i współwłaściciele mieszkań wydzielonych w domach jednorodzinnych i posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.

Ponadto należy spełnić warunki dofinansowania z Programu Czyste Powietrze związane z kryterium dochodowym. Roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 złotych. Jeżeli przekroczysz ten dochód, to tracisz prawo ubiegania się o środki z tego programu.

Trzy poziomy dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze

Twórca Programu Czyste Powietrze przygotował trzy poziomy dofinansowania. Uzależnione są od sytuacji finansowej wnioskodawcy, w tym przede wszystkim średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego. Im jest on niższy, tym o wyższe środki można się ubiegać. Maksymalna kwota dotacji dla jednego wniosku wynosi aż 135 000 złotych. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy tymi poziomami. Szczegółowe informacje na temat procentowego udziału dofinansowania w konkretnych kosztach kwalifikowanych znajdziesz na stronie internetowej Programu Czyste Powietrze.

Podstawowy poziom dofinansowania

O podstawowy poziom dofinansowania mogą ubiegać się osoby, których roczny dochód jest niższy niż 135 000 złotych. Wówczas łączna kwota dotacji wynosi do 66 000 złotych na kompleksową termomodernizację z PV. W jej ramach określono procentowy udział dofinansowania przy konkretnych wydatkach kwalifikowanych. Jedyny wydatek pokrywany w całości z dotacji to audyt energetyczny. Ponadto poziom dotacji wynosi od 40% do 55% w zależności od kosztu.

Podwyższony poziom dofinansowania

W ramach podwyższonego poziomu dofinansowania można otrzymać do 99 000 złotych na kompleksową termomodernizację z PV. Możliwość taką otrzymują wnioskodawcy, u których przeciętny dochód miesięczny na osobę to 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym. Tu również 100% można pozyskać na wykonanie audytu energetycznego. Udział procentowy dotacji przy pozostałych kwalifikowanych kosztach to od 70% do 80%.

Najwyższy poziom dofinansowania

Wnioskodawcy ubiegający się o najwyższy poziom dofinansowania mogą otrzymać do 135 000 złotych na kompleksową termomodernizację z PV. Możliwość taką otrzymują gospodarstwa domowe, w których przeciętny dochód miesięczny na osobę to 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. Dodatkowo najwyższych poziom dofinansowania obejmuje osoby, które posiadają ustalone prawo do pobierania zasiłku: stałego, okresowego, rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego. Przy tym poziomie beneficjent może otrzymać 100% na każdy z kosztów kwalifikowanych.

Zapytaj o ofertę!

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze?

Zasady Programu Czyste Powietrze wskazują na to, na co mogą być wydatkowane środki pozyskane w ramach wsparcia. Oznacza to, że beneficjent nie ma pełnej dowolności w doborze urządzeń grzewczych czy też materiałów izolacyjnych. Wybrane produkty muszą spełniać najwyższe wymogi techniczne i standardy środowiskowe. Pompy ciepła, kotły na pellet drzewny czy też kotły zgazowujące drewno muszą znajdować się na liście zielonych urządzeń i materiałów. Za jej przygotowanie odpowiada Instytut Ochrony Środowiska, który weryfikuje to, czy dane urządzenie spełnia założenia programu.

Na co dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze 2024 można przeznaczyć? Kwalifikowane wydatki to m.in.:

 • wykonanie audytu energetycznego;
 • zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
 • wykonanie kotłowni gazowej;
 • zakup i montaż kotła zgazowującego drewno;
 • zakup i montaż kotła na pellet drzewny;
 • zakup i montaż pompy ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze, gruntowa);
 • zakup i montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
 • podłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem;
 • wykonanie ogrzewania elektrycznego;
 • montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją;
 • wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznej;
 • wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej;
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania;
 • prace termomodernizacyjne (zakup materiałów i wykonanie izolacji, wymiana stolarki okienno-drzwiowej itd.).

Wsparcie Vosti w pozyskaniu dofinansowania

Jako Vosti wspieramy naszych klientów w ubieganiu się o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze. Na wstępie ocenimy Twoją sytuację i sprawdzimy, czy kwalifikujesz się do pozyskania środków. Jeżeli tak, to przeprowadzimy Cię przez cały proces. Oferujemy wysokiej jakości pompy ciepła typu powietrze-woda, kotły na pellet drzewny oraz inne rozwiązania, na które możesz wydatkować otrzymane środki. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!
  Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.