Dach to najpopularniejsze miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej, Warto więc wiedzieć, czy będzie on w stanie wytrzymać obciążenie wynikające z obecności takiej konstrukcji. Sprawdź, jakie znaczenie ma waga i rozmiar paneli fotowoltaicznych oraz od czego zależy rozmiar i ciężar solarów PV. Przedstawiamy również różnice między modelami paneli i najważniejsze informacje na temat ich budowy.
Waga i wymiary paneli fotowoltaicznych
Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na łączny ciężar i wielkość instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystane surowce, zastosowane technologie maksymalizujące efektywność pracy, zabezpieczenia i ilość ogniw (na rynku dostępne są konstrukcje, które oferują 48, 60, 72, a nawet 120 ogniw) mogą powodować różnice w granicy 3-6 kg na jednym panelu.
Waga paneli fotowoltaicznych
Waga panelu fotowoltaicznego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Zbyt duże obciążenie połaci może przyczynić się do uszkodzenia konstrukcji dachu, co stanowi zagrożenie zarówno dla osób znajdujących się wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.
Znając jednak dokładną wagę paneli fotowoltaicznych, elementów montażowych i nośności dachu, istnieje możliwość dokładnego obliczenia, czy poradzi sobie on z dodatkowym obciążeniem o określonej masie. Pamiętaj, że nawet jeśli audyt wykaże brak możliwości montażu paneli PV, zawsze pozostaje wariant ulokowania ich na gruncie. ~ Kierownik Techniczny w firmie Vosti Artur Czarnik
Standardowy panel waży ok.20 kg. Jego waga rośnie wraz z wymiarem i ilością wykorzystywanych ogniw – co przekłada się na jego efektywność. Warto też pamiętać o tym, że ciężar panelu fotowoltaicznego zależy od jego rodzaju i konstrukcji. Standardowe panele pokryte szkłem hartowanym od góry i folią ochronną z dołu są lżejsze niż konstrukcje typu szkło-szkło, które z obu stron chronione są szkłem hartowanym.
Czy warto zatem stawiać na cięższe panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło? Bywają one dobrym rozwiązaniem w pokryciu nowopowstałych wiat, garaży i tarasów. Właściciele starszych budynków muszą mimo wszystko pamiętać o ich większym ciężarze instalacji. Więcej na ten temat opowiemy przy porównaniu trzech paneli fotowoltaicznych oferowanych przez Vosti.
Rozmiary paneli fotowoltaicznych
Z wymiarami paneli fotowoltaicznych jest podobnie jak z ich wagą. Rozmiar uzależniony jest w dużej mierze od konstrukcji, ilości ogniw i mocy. Chcąc też uzyskać konkretną efektywność instalacji PV, należy łączyć ze sobą kilka-kilkanaście solarów słonecznych, co w rezultacie może dać nawet ponad 200 kg dodatkowego obciążenia połaci dachu.
Przykład: Chcąc uzyskać instalację 5 kWp, należy wykorzystać 15 paneli o mocy 350 Wp lub 17 paneli generujących 300 Wp, by była ona w stanie wyprodukować zadowalającą ilość prądu elektrycznego. Z kolei zakładając, że instalacja PV będzie oferować moc na poziomie 3 kWp, trzeba zastosować odpowiednio 8-9 (350 Wp) lub 10 paneli (300 Wp).
Biorąc jednak pod uwagę, że Vosti oferuje konsumentom panele o mocach 360 Wp, 375 Wp i 395 Wp, osiągnięcie zadowalających rezultatów przy użyciu mniejszej ilości paneli PV będzie o wiele prostsze – co bez wątpienia przełoży się zarówno na aspekt wizualny, jak i możliwość maksymalizacji efektywności instalacji fotowoltaicznej, przy jednoczesnej optymalizacji jej wagi oraz wymiarów.
Przykład wymiarów i wagi paneli fotowoltaicznych
Zastanawiasz się nad tym, ile waży jeden panel fotowoltaiczny i jakie posiada wymiary? Poniżej przedstawiamy 3 modele paneli fotowoltaicznych firmy JINKO, która cieszy się szczególnym uznaniem wśród konsumentów na całym świecie.
JINKO serii TIGER JKM360M-6TL3: | JINKO serii TIGER JKM395M-6RL3: | JINKO serii BLACK TIGER JKM375M-6RL3-B | |
Waga: | 19 kg | 22.1 kg | 20,8 kg |
Długość: | 1692 mm | 1855 mm | 1855 mm |
Szerokość: | 1029 mm | 1029 mm | 1029 mm |
Głębokość: | 30 mm | 30 mm | 30 mm |
Jak widać na powyższym przykładzie, różnice w wymiarach poszczególnych paneli fotowoltaicznych nie są duże. Jeśli jakieś już występują, to jest to wyłącznie długość. Zauważalna jest jednak rozbieżność między wagą prezentowanych propozycji, która może wynosić nawet ponad 3 kg na jednym panelu fotowoltaicznym. Im większa moc maksymalna paneli, tym są one cięższe, np.
- JKM360M-6TL3 o wadze 19 kg posiada moc 360Wp;
- JKM375M-6RL3-B o wadze 20,8 kg posiada moc 375Wp;
- JKM395M-6RL3 o wadze 22,1 kg posiada moc 395Wp.
Czy 3 kg to dużo? Zależy od ilości solarów słonecznych, które będą montowane. Ciężar rozkłada się w końcu po całej powierzchni połaci dachowej. Warto jednak skonsultować wcześniej ten aspekt z doradcami techniczno-handlowymi odpowiedzialnymi za audyt i przedstawienie oferty podczas pierwszego spotkania. Umów zatem wizytę naszych Doradców Techniczno-Handlowych, którzy odwiedzą Cię pod wskazanym adresem.
Przystosowanie konstrukcji dachu
Gdy panele fotowoltaiczne montowane są na dachu danej nieruchomości, należy w pierwszej kolejności ocenić, czy konstrukcja pokrycia jest w stanie wytrzymać obciążenie paneli fotowoltaicznych. Inwestorzy na etapie budowy domu lub obiektu firmowego powinni określić swoje potrzeby, by zawczasu dostosować projekt budynku do planowanej instalacji PV. Coraz częściej spotykamy się z zapisami dot. fotowoltaiki w projektach nieruchomości i może pojawić się element mówiący o braku możliwości montażu paneli słonecznych na połaci dachu. Nie zawsze jest to jednak związane z nadmiernym obciążeniem, a aspektami bezpieczeństwa na wypadek silnych wiatrów i opadów atmosferycznych. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na tego typu informacje podczas zakupu projektu. Pamiętaj, by zawsze myśleć o przyszłości, w której plany inwestycyjne mogą ulec zmianie ze względu na rozwój technologii.
Nie oznacza to jednak, że nieruchomości użytkowane od dłuższego czasu będą wymagać modernizacji konstrukcji dachu. Standardy budownictwa od lat zakładają wykorzystywanie rozwiązań, które przystosowane są do obecności dodatkowego ciężaru, co wymusza planowanie tzw. zapasu udźwigu nieplanowanego obciążenia. Spotkanie z Doradcami Techniczno-Handlowymi Vosti zakłada wykonanie szczegółowego audytu, który pozwoli na przedstawienie oceny możliwości montażu określonej ilości paneli fotowoltaicznych oraz rozmieszczenie ich w sposób zarówno efektywny, jak i bezpieczny.