Budowa domu, a fotowoltaika. Jak rozplanować cały proces?

Planujesz budowę domu i wiesz już, że po zamknięciu etapu budowlanego przejdziesz do inwestycji w panele fotowoltaiczne? Biorąc pod uwagę, że instalacje PV stają się coraz powszechniejsze, warto założyć z góry taką formę pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz całkowite lub częściowe obniżenie rachunków za prąd. 

Jak przystosować projekt domu, by fotowoltaika pracowała w sposób efektywny, a jej montaż nie stanowił wyzwania dla zespołu technicznego? Sprawdź najistotniejsze informacje przygotowane przez specjalistów Vosti i zobacz, że budowa domu to najlepszy moment na to, by myśleć o kolejnych krokach związanych z przydomową elektrownią słoneczną. 

Budowa domu z instalacją fotowoltaiczną – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wyróżniamy wiele istotnych aspektów, które mają wpływ na pracę instalacji fotowoltaicznych. Jeśli dom nie został przystosowany do tego typu systemów, ewentualny montaż może być utrudniony lub nawet niemożliwy – co będzie związane z koniecznością modernizacji obiektu. Lepiej więc tego uniknąć, dostosowując zawczasu nieruchomość do obecności paneli fotowoltaicznych.

Kształt i konstrukcja dachu

Masz pewność, że po zakończeniu budowy domu na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne? Dzięki temu możesz przystosować jego konstrukcję już na etapie projektowania. Eliminacja dodatkowych elementów (tj. okna dachowe, tzw. lukarny lub konkretne rodzaje pokrycia utrudniające montaż) pozwoli na optymalny montaż fotowoltaiki. Im mniej dodatkowych elementów w bryle dachu, tym lepiej. Oczywiście komin, wentylacja i instalacja odgromowa są obowiązkowe, lecz ich rozmieszczenie powinno być wcześniej przemyślane.

Warto też stawiać na proste konstrukcje dachowe, tj. jedno-, dwuspadowe lub płaskie – co pozwoli zaoszczędzić środki zarówno podczas budowy domu, jak i montażu instalacji fotowoltaicznej. Jako że panele zapewniają największą efektywność produkcji prądu przy nachyleniu w granicach 20-45°, warto od razu dostosować kąt nachylenia pokrycia dachowego. Nieruchomości z płaskim dachem umożliwiają zastosowanie specjalnych stelaży, co również obniża ilość ew. komplikacji podczas prac montażowych i późniejszej konserwacji.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

Usytuowanie obiektu względem otoczenia

Jesteś na etapie poszukiwań działki i wiesz już, że Twój obiekt będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną? Masz więc ogromną przewagę nad inwestorami, którzy kupili ziemię wcześniej bez analizy dot. przyszłego montażu systemu PV.

Podczas wyboru działki należy zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie i ilość lub obecność wysokich budynków oraz drzew. Mogą one przyczyniać się do zaciemnienia paneli fotowoltaicznych, co znacząco obniży ich efektywność. Oczywiście myśląc o przyszłości i ewentualnych inwestycjach na sąsiednich działkach, warto wybrać taką, która pozwoli wybudować dom w stosunkowo dużej odległości od ogrodzenia posesji z każdej strony.

Co zrobić, jeśli masz już działkę? W pierwszej kolejności warto postawić na analizę jej potencjału. Spróbuj wybrać projekt lub wybudować dom w taki sposób, by rozmieścić panele PV w optymalny i odpowiednio ustawiony sposób. Teoretycznie najlepsze efekty energetyczne można uzyskać poprzez umieszczenie ogniw fotowoltaicznych skierowanych na południe. Nie jest to jednak reguła i może pojawić się szereg zmiennych, które sprawią, że kierunek wschód-zachód i odpowiednie przewymiarowanie dostarczą lepszych rezultatów. Warto więc wcześniej skonsultować plany z ekspertami, którzy wydadzą opinie na podstawie przeprowadzonego audytu. 

 

 

Skontaktuj się z zespołem Vosti i skorzystaj z rad ekspertów !

Przygotowanie instalacji elektrycznej do obecności fotowoltaiki

Przygotowując instalację elektryczną na obecność fotowoltaiki, można wyeliminować konieczność stosowania okablowania natynkowego – co z kolei ograniczy dużą ilość zagrożeń związanych z ew. uszkodzeniami. Spowolni to także proces niszczenia spowodowany warunkami atmosferycznymi. Mimo to warto zadbać o kilka dodatkowych kwestii. Należą do nich m.in.:

  • Pozostawienie wolnej przestrzeni na umieszczenie dodatkowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i nadprądowych po stronie AC w rozdzielnicy głównej budynku;
  • Umieszczenie podtynkowo peszla z pilotem biegnącego z poddasza w okolice miejsca montażu falownika;
  • Plan montażu falownika blisko rozdzielnicy elektrycznej budynku (najlepiej nie dalej niż 10 m). Pozwoli to wyeliminować konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń przepięciowych;
  • Zapewnienie dostępu do złącza kontrolnego uziemienia.

Powyższe informacje to nie jedyne aspekty techniczne ze strony instalacji elektrycznej – zwłaszcza jeśli w przyszłości może pojawić się pomysł rozbudowy fotowoltaiki. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by od razu przystosować do tego cały układ i zminimalizować ilość potencjalnych modernizacji oraz kosztów. 

W razie pytań zespół doradców Vosti jest do dyspozycji i zapewnia kompleksowe wsparcie merytoryczne, techniczne i zakupowe. Zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT