Jakie prace obejmuje termomodernizacja domu?

Planujesz termomodernizację domu? Związany z nią zakres prac może być bardzo szeroki. To pojemne pojęcie, pod którym kryją się m.in.: wymiana źródła ciepła, wykonanie izolacji czy też modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. To tylko kilka przykładów prac remontowych wykonywanych w ramach termomodernizacji nieruchomości. W tym artykule nasi eksperci przygotowali dla Ciebie skondensowany poradnik, co wchodzi w zakres termomodernizacji domu.

Czym właściwie jest termomodernizacja?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, o co chodzi z termomodernizacją nieruchomości. Tym mianem określa się szeroki zakres prac remontowych i modernizacyjnych, których celem jest poprawienie efektywności energetycznej budynku. Zakres termomodernizacji różni się w zależności od specyfiki danego obiektu i jego stanu technicznego. Przykładowe prace termomodernizacyjne to m.in.: wymiana źródła ciepła, wykonanie ocieplenia przegród budowlanych czy też wymiana stolarki okienno-drzwiowej.

Termomodernizacja domu – po co?

Każdemu z nas powinno zależeć na poprawie codziennego komfortu życia. Można osiągnąć to poprzez modernizację domu. Wpływa to korzystnie na efektywność energetyczną budynku. Prowadzi to do ograniczenia jego zapotrzebowania na energię cieplną. Redukowane są też straty ciepła. Przekłada się to na mniejsze koszty związane z eksploatacją nieruchomości oraz na zwiększoną dbałość o środowisko naturalne.

Od czego rozpocząć termomodernizację nieruchomości?

Każda termomodernizacja powinna być odpowiednio zaplanowana. Punktem wyjścia do układania harmonogramu prac remontowych jest wykonanie audytu energetycznego. Na jego podstawie podejmuje się decyzję w zakresie tego, które obszary konstrukcyjne wymagają pilnej interwencji. Ich modernizację przeprowadza się w pierwszej kolejności. Oczywiście zakres prac termomodernizacyjnych dobierany jest do indywidualnych potrzeb inwestora oraz posiadanego przez niego budżetu.

Prace związane z modernizacją lub wymianą źródła ciepła

Jednym z kluczowych działań w ramach termomodernizacji jest wymiana źródła ciepła. Można poddać modernizacji posiadany piec lub zdecydować się na całkiem nowe urządzenie. Obecnie standardem staje się inwestowanie w nowoczesne i bardziej wydajne źródła ciepła, które jednocześnie są przyjaźniejsze środowisku. Wśród nich wymieniane są m.in.: pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, kotły olejowe kondensacyjne, kotły na pellet drzewny, kotły zgazowujące drewno, kotłownie gazowe czy też urządzenia stosowane w ramach ogrzewania elektrycznego.

Zapytaj o ofertę!

Prace związane z modernizacją lub wykonaniem instalacji grzewczych

Kolejną kategorią prac termomodernizacyjnych są te związane z poprawą efektywności lub wykonaniem od podstaw instalacji grzewczych, w tym instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Stosuje się bardziej wydajne i wytrzymałe materiały, które optymalizują obieg czynnika grzewczego, a także zapobiegają stratom ciepła w całym procesie. W tej kategorii warto nadmienić jeszcze wszelkie prace związane z podłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej oraz wykonanie przyłącza.

Ocieplenie budynku i wymiana stolarki okienno-drzwiowej

Wielu strat ciepła można uniknąć poprzez wykonanie wysokiej jakości izolacji termicznej. Często okazuje się, że prace takie jak: ocieplenie ścian, docieplenie fundamentów i docieplenie dachu są niewystarczające. Dzieje się tak wtedy, gdy pokrycie dachu pozostawia wiele do życzenia. Wówczas warto zdecydować się na wymianę dachu. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. W tej kategorii prac remontowych uwzględnia się również wymianę okien i drzwi lub uszczelnienie stosowanych już elementów. Starannie wykonana stolarka okienno-drzwiowa oraz termomodernizacja poddasza pomogą w wyeliminowaniu mostków termicznych i zapobieganiu strat ciepła.

Co jeszcze wchodzi w zakres prac termomodernizacyjnych?

Powyżej wskazano na wybrane prace termomodernizacyjne. Co jeszcze mieści się w ich ramach? Przykładową inwestycją może być montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki niej można zoptymalizować zużycie energii cieplnej w nieruchomości oraz poprawić jakość powietrza w budynku. W ramach termomodernizacji wykonuje się również mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny ciepła i magazyny energii. Inwestycje w odnawialne źródła energii korzystnie wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie jego zapotrzebowania na tzw. energię pierwotną. Do termomodernizacji warto zaliczyć również mniejsze prace remontowe, które związane z wcześniej wymienionymi inwestycjami.

Na termomodernizację można pozyskać dofinansowanie

Oczywiście prace termomodernizacyjne wiążą się z dużymi nakładami finansowymi. Wielu właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych nie decyduje się na nie ze względu na brak środków. Na szczęście obecnie można ubiegać się o dofinansowanie. Dużym zainteresowaniem cieszy się Program Czyste Powietrze. To rządowe wsparcia, w ramach którego można pozyskać nawet do 135 tysięcy złotych, które odpowiadają 100% kosztów kwalifikowanych.

Innym rozwiązaniem jest ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej można odliczyć od podatku wydatki na termomodernizację domu do 53 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby lub do 106 tysięcy złotych w przypadku małżeństwa. Do tego po spełnieniu określonych warunków można skorzystać z grantu termomodernizacyjnego lub premii termomodernizacyjnej. Do tego jednostki samorządu terytorialnego oferują programy wsparcia dla lokalnej społeczności. Warto poznać różne możliwości jakie daje termomodernizacja i z nich skorzystać.

Oferujemy kompleksowe wsparcie w tym zakresie

Jako Vosti oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie ubiegania się o środki na termomodernizację nieruchomości. Obejmuje to m.in. Program Czyste Powietrze. Ponadto specjalizujemy się w dystrybucji urządzeń i materiałów wykorzystywanych przy termomodernizacji. Wśród nich znajdują się m.in.: pompy ciepła, kotły, materiały izolacyjne i wykończeniowe, stolarka okienno-drzwiowa i odnawialne źródła energii. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.