Poznaj branżowe słownictwo od A do Z
Odnawialne Źródła Energii to dynamicznie rozwijająca się branża, nasycona różnymi technicznymi terminami. Nasz słownik pomoże Ci zrozumieć najpopularniejsze terminy, objaśni stosowane w niej nazwy i skróty, a także podstawowe zasady funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła czy ładowarki elektrycznej.
Wszystkie wyniki
a
b
c
d
e
f
g
h
i
j
k
l
m
n
o
p
q
r
s
t
u
v
w
x
y
z
a
Absorpcja
Pochłanianie promieni słonecznych, które dzięki efektowi fotowoltaicznemu w materiałach będących półprzewodnikami prowadzi do ruchu wzbudzonych elektronów i powstania prądu elektrycznego.
Azymut
w przypadku fotowoltaiki, to określenie jest związane z optymalnym ustawieniem elementów służących do pochłaniania energii słonecznej. Kąt azymutu oznacza odchylenie od najbardziej optymalnego kierunku, czyli południa.
b
BIPV (ang. Building-Integrated Photovoltaics)
to zespół rozwiązań mających na celu integrację instalacji fotowoltaicznych z budynkami. Pod tym pojęciem rozumiemy również panele oraz inne elementy instalacji wkomponowane bezpośrednio w bryłę budynku.
e
Efektywność (sprawność) panelu
procentowa wartość określająca stosunek energii wejściowej (słonecznej) do energii wyjściowej, czyli mocy panelu fotowoltaicznego. Typowa sprawność panelu fotowoltaicznego kształtuje się na poziomie kilkunastu procent. Nominalna sprawność panelu fotowoltaicznego (STC) jest podawana w warunkach laboratoryjnych (natężenie promieniowania 1000 W/mkw., optyczna masa atmosfery dla widma słonecznego odniesienia = 1.5G, temperatura modułu – 25 stopni Celsjusza). Bardziej realistyczna w polskich warunkach jest sprawność mierzona według standardów PTC i NOCT. Będzie ona miała niższy poziom procentowy niż wskaźnik STC. Panel o faktycznej sprawności 18% i powierzchni 1,7 mkw. przy godzinnym promieniowaniu słonecznym 550 W/mkw. wyprodukuje 0,168 kWh prądu (1,7 mkw. x 550 W/(mkw. x h) x 18%).
f
Falownik/inwerter
jest to serce instalacji fotowoltaicznej i najważniejsze urządzenie obok samych paneli. Inwerter przetwarza prąd stały generowany przez panele (DC) w prąd przemienny (AC) o standardowych parametrach wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe.
Farma fotowoltaiczna
duża instalacja fotowoltaiczna, która jest umieszczona zwykle na podłożu i przeznaczona do zarobkowego generowania energii elektrycznej.
i
Inwerter
Inwerter, czyli falownik fotowoltaiczny to serce naszej instalacji. Jest urządzeniem zmieniającym prąd stały w prąd zmienny. Dostosowuje prąd stały do prądu, który płynie w domu. To urządzenie bezobsługowe i bezpieczne, które samo wychwytują niepokojące wydarzenia i usterki instalacji.
k
Kilowatopik (kWp)
jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej w warunkach testowych. Przy uwzględnieniu typowych polskich realiów (m.in. nasłonecznienia) panele o mocy 1 kWp powinny wyprodukować około 940 kWh – 950 kWh energii elektrycznej rocznie.
l
Licznik dwukierunkowy
rodzaj licznika pozwalający na rozliczenia z zakładem energetycznym dzięki dodatkowemu pomiarowi energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną i oddanej do sieci.
m
Moduł fotowoltaiczny
odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi zestaw ogniw fotowoltaicznych (patrz ogniwo fotowoltaiczne).
o
Ogniwo fotowoltaiczne
podstawowy element panelu fotowoltaicznego. Wytwarza prąd dzięki efektowi fotowoltaicznemu w półprzewodniku (np. krzemie monokrystalicznym).
s
System on grid/off grid
to ważne określenia, które mówią o tym, czy instalacja fotowoltaiczna posiada podłączenie do publicznej sieci energetycznej. Warto pamiętać, że system off grid (niepołączony z siecią dystrybutora energii) powinien posiadać akumulatory gromadzące energię wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych. W przeciwnym razie, awaria instalacji PV lub jej ograniczona możliwość generowania prądu (np. na skutek zachmurzenia) będzie skutkowała brakiem możliwości normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Zdecydowana większość prosumentów posiada połączenie z siecią dystrybutora energii elektrycznej (system on grid), co pozwala na stabilność zasilania bez akumulatorów i rozliczanie nadwyżek wytworzonej energii. Problemem jest natomiast to, że w razie przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej przez dystrybutora, panele również nie będą generować prądu (inwerter automatycznie je odłączy).
p
Panele fotowoltaiczne
zestaw wzajemnie połączonych mechanicznie i elektrycznie modułów, który jest gotowy do montażu. Panel oprócz modułów zawiera między innymi szybę, specjalną folię, elektroizolator, ramę, puszkę podłączeniową oraz przewody. Panel czasem potocznie nazywany jest „solarem”, ale eksperci nie zalecają stosowania takiego określenia.
Prosument
właściciel instalacji fotowoltaicznej (PV) lub innej instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), który samodzielnie zaspokaja część swoich potrzeb energetycznych. Wspomniane pojęcie często pojawia się w kontekście rozliczania prądu z instalacji fotowoltaicznych (PV) oraz państwowego wsparcia podczas budowy takich instalacji.