Czyste Powietrze to ogólnopolski program wsparcia finansowego dla budynków jednorodzinnych, które zostaną poddane procesom termomodernizacyjnym wraz z modernizacją systemu grzewczego. Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem wojewódzkich funduszy.
Czyste Powietrze daje wiele możliwości termomodernizacyjnych – przede wszystkim dzięki dofinansowaniu usuniesz starego, nieekologicznego kopciucha, a zamontujesz nowoczesne, spełniające normy źródło ciepła. Dodatkowo możesz pozyskać dofinansowanie na demontaż i zakup instalacji ciepłego ogrzewania, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, możesz też ocieplić ściany czy wymienić okna i drzwi. W ramach Programu dofinansowanie pozyskasz także na instalację fotowoltaiczną!
W ramach zmian wprowadzonych przez NFOŚiGW od 3 stycznia 2023 r. inwestorzy w programie Czyste Powietrze będą mogli otrzymać nawet do 79 tysięcy złotych wsparcia, a intensywność wsparcia to nawet 100% kosztów kwalifikowanych.
Podniesienie kwoty dofinansowania:
Czyste Powietrze – możliwość złożenia dwóch wniosków
- Na jeden budynek/lokal mieszkalny może zostać udzielona i wypłacona dotacja na podstawie maksymalnie dwóch wniosków o dofinansowanie, z zastrzeżeniem pkt 10 poniżej. Nie wlicza się
do tej liczby wniosków, na podstawie których udzielono i wypłacono dofinansowanie w wersjach Programu obowiązujących do 14.05.2020 r. Kolejny wniosek o dofinansowanie może zostać złożony na inne koszty kwalifikowane niż dofinansowane wcześniejszą dotacją/wcześniejszymi dotacjami, pod warunkiem zakończenia i rozliczenia wcześniejszego przedsięwzięcia/wcześniejszych przedsięwzięć. - Dotacja do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją w rozumieniu ust. 9.2.2 pkt 3 może być udzielona i wypłacona na dany budynek/lokal mieszkalny wyłącznie w ramach jednego wniosku o dofinansowanie. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją i wypłacie dotacji w tym zakresie, nie ma możliwości składania kolejnego wniosku o dofinansowanie w ramach Programu.
Jakie dokumenty i informacje trzeba przygotować do wniosku o dofinansowanie?
- Dane wszystkich współwłaścicieli nieruchomości oraz ich oświadczenia – wzór dokumentu
- Dane współmałżonka oraz jego zgodę – wzór dokumentu
- Zaświadczenie o dochodach z gminy (jeśli chcesz skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania) – wzór dokumentu
- Informacje o Twoich dochodach
- Numer księgi wieczystej nieruchomości, której będzie podlegała termomodernizacja
Dokumenty, z którymi powinieneś się zapoznać przed podpisaniem umowy o dofinansowanie:
- Czyste powietrze – program priorytetowy – wersja obowiązująca od 3 stycznia 2023 r.
- Załącznik nr 1 do programu – łączenie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową – wersja obowiązująca od 3 stycznia 2023 r.
- Załącznik nr 2 do programu – koszty kwalifikowane i podstawowy poziom dofinansowania
- Załącznik nr 2a do programu – koszty kwalifikowane i podwyższony poziom dofinansowania
- Załącznik nr 2b do programu – koszty kwalifikowane i najwyższy poziom dofinansowania