Magazyn energii – jak dobrać go do potrzeb energetycznych Twojego domu?

O magazynach energii mówi się ostatnio bardzo wiele, głównie w kontekście net-billingu oraz dofinansowania Mój Prąd 4.0, dlatego warto poznać ten temat lepiej. Dziś z pomocą naszego Dyrektora Technicznego, Artura Czarnika, przyjrzymy się temu, jak działa magazyn i co wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

O tym, dlaczego magazyny energii będą pełniły niedługo kluczową rolę w rozwoju rynku OZE w Polsce pisaliśmy w poprzednim artykule.

Przypomnijmy, że dzięki pracy magazynu energii, jego użytkownicy mogą wykorzystywać 100% pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną energii, a nie 70-80% jak ma to miejsce, wtedy gdy energia ta przekazywana jest bezpośrednio do sieci. Brzmi jak ogromna korzyść, prawda? Jak zatem wybrać magazyn, który stanie się dla nas partnerem w zwiększeniu autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej?  Odpowiadamy!

Magazyn energii – kluczowe czynniki przy wyborze

Magazyn energii współpracujący z instalacją fotowoltaiczną, to krok w stronę niezależności energetycznej. Urządzenie gromadzi i przechowuje pozyskaną energię i zabezpiecza budynek przed przerwami w dostawie prądu. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego wyborze i jaka pojemność baterii będzie optymalna dla standardowego domu jednorodzinnego w Polsce?

Akumulatory w naszej ofercie mogą mieć pojemność 5 kWh, 10 kWh, 15 kWh i 30 kWh. Musimy to dostosować do profilu klienta, do mocy instalacji i oczywiście do portfela klienta. Nie ma tutaj złotych wytycznych – każde rozwiązanie będzie przynosiło oszczędności, ale musi być dobrze dobrane. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profil zużycia energii przez klienta, czyli na to jak używa energię w swoim domu. Czy są to piki poranne czy może ta osoba pracuje zdalnie, przebywa w domu cały dzień itd. Wtedy ten profil zużycia jest zupełnie inny a autokonsumpcja jest większa. Pojemność magazynu musi być dostosowana do mocy instalacji, w ten sposób, aby magazyn mógł być ładowany efektywnie.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie inteligentnego licznika mocy, dzięki któremu możemy zbadać poziom autokonsumpcji analizując wykresy zużycia energii. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, dobór pojemności akumulatora warto skonsultować z profesjonalnym Doradcą – mówi Artur Czarnik.

Jakie warunki trzeba zapewnić w domu dla montażu magazynu energii?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną klienci doskonale wiedzą, że może być ona zamontowana na dachu lub na gruncie. Jak sytuacja wygląda w przypadku magazynów energii i czy potrzebujemy dla niego jakiś specjalnych warunków?

Akumulator nie zajmuje dużo miejsca. Jest jednak kilka istotnych czynników, które wpłyną na jakość pracy magazynu i jego żywotność. Przede wszystkim musi on stać na twardym podłożu, dlatego powinno to być miejsce pozbawione wilgoci i wysokich temperatur. Luna 2000 może być zamontowana na zewnątrz, ale uzależniamy wtedy pracę akumulatora od warunków atmosferycznych. W zimie ten akumulator będzie pracował w niskich temperaturach, przez co aby zapewnić odpowiednie parametry pracy będzie konieczna praca grzałki, która utrzyma odpowiednia parametry pracy ogniw bateryjnych. Z kolei w lecie mamy wysokie temperatury – to też wpłynie na wydajność akumulatora. Trzeba mieć na uwadze, że w takich przypadkach żywotność i sprawność akumulatora, będzie mniejsza niż gdyby był on zamontowany w chłodnym miejscu, np. w piwnicy, gdzie mamy stałą temperaturę. – mówi Artur Czarnik. 

Czy można dokupić magazyn do istniejącej już elektrowni PV?

W Vosti korzystamy z inteligentnego systemu magazynowania energii od HUAWEI z serii LUNA 2000. Jeśli jesteś naszym klientem i posiadasz fotowoltaikę z falownikiem Huawei w wersji hybrydowej nie ma żadnych przeszkód, abyś dokupił do niej magazyn energii. Nie masz jeszcze instalacji? Bezpieczeństwo i pewność przy wyborze dobrego urządzenia zapewnisz sobie poprzez skorzystanie z pomocy naszego Doradcy. Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.