Tarcza Solidarnościowa, a fotowoltaika. Czy wsparcie rządu dla rolników będzie wystarczające?

Wzrost cen prądu dotyka w tym roku wszystkich – w mediach najwięcej miejsca poświęca się w tym kontekście rodzinom oraz firmom. Tymczasem jest jeszcze jedna grupa, dla której wysokie rachunki zą ogromnym ciosem. To rolnicy, których podwyżki cen również nie ominęły. Czy Tarcza Solidarnościowa pomoże im prowadzić swoje gospodarstwa w sposób efektywny i przynoszący zyski? Jak w ich przypadku może pomóc inwestycja w OZE? Sprawdzamy!

Jak wygląda sytuacja rolników w obliczu podwyżek cen energii elektrycznej?

Początek roku dla rolników był trudny po podwyżkach cen nawozów i gazu, przyszedł cios związany z podwyżką cen za prąd. Szczególnie dotknął on tych, którzy mają przemysłową taryfę cen prądu niektórzy zapłacili nawet 70% więcej niż dotychczas!

Odpowiedzią na tą sytuację ma być ogłoszona przez rząd Tarcza Solidarnościowa. W jej ramach ochroną przed gwałtownymi wzrostami cen zostaną objęte nie tylko gospodarstwa domowego, ale również rolnicy. W ich przypadku limit będzie wynosił 2600 kilowatogodzin rocznie (dla gospodarstw domowych będzie to 2000 kilowatogodzin).

Jak to będzie wyglądało w praktyce?  Żeby skorzystać z tarczy nie trzeba składać żadnych dokumentów – cenę będzie automatycznie obniżał dostawca energii na podstawie rachunków i oceny poziomu zużycia.

Czy limit 2600 kWh dla rolników jest wystarczający? 

Inicjatywa rządu jest szeroko komentowana wśród rolników, którzy twierdzą, że potrzeby gospodarstw rolnych są dużo wyższe niż założony roczny limit zużycia. Opierając się na danych, przyjrzymy się jak wygląda średnie zużycie według danych Głównego Urzędu Statycznycznego:

w 2021 r. w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce spadło o 0,8 proc. i wyniosło 1979,9 kWh, przy czym w miastach wyniosło 1741,8 kWh (spadek o 0,6 proc.), a na obszarach wiejskich – 2452,9 kWh (spadek o 1,3 proc.)”

Z każdym rokiem gospodarstwa rolne stają się jeszcze bardziej zautomatyzowane i napędzane technologią. dlatego dziś to zużycie może być jeszcze większe. Jak czytamy na portalu sad24.pl, według samych zainteresowanych, limit ten jest “oderwany od rzeczywistości”. Rolnicy nie wierzą, że tarcza może w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie ich rachunków. Dlatego rozwiązaniem jest szukanie alternatywy, która na stałe obniży rachunki za energię. Jest nią fotowoltaika.

 

Dlaczego rolnik powinien inwestować w fotowoltaikę?

Chyba żadnego rolnika nie trzeba przekonywać do tego, że nowoczesna technologie to coś, w co warto inwestować, prowadząc gospodarstwo. Fotowoltaika jest taką technologią, która dodatkowo niesie ze sobą szereg korzyścizarówno tych związanych z ekologią, jak i oszczędnościami. Wśród nich możemy wymienić:

  • Obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa.
  • Możliwość zagospodarowania dachu lub nieużytki.
  • Obniżenie rachunków za energię elektryczną i niezależność od dostawców energii elektrycznej.
  • Możliwość większych dochodów i rozwoju gospodarstwa poprzez zastosowanie agrowoltaiki.
  • Korzyści wizerunkowe – zwiększenie pozytywnego wizerunki gospodarstwa jako nowoczesnego i proekologicznego.
  • Dbałość o środowisko – fotowoltaika nie generuje hałasu, zanieczyszczeń ani innych szkodliwych związków do otoczenia.

Nie warto czekać na kolejne tarcze i pomysły rządu, to idealny czas, aby postawić na niezależność i zoptymalizować koszty swojego gospodarstwa. 

Z jakich dotacji mogą skorzystać rolnicy? 

Kolejną zaletą jest możliwość skorzystania z dotacji i obniżenie kosztów inwestycji. Wśród dostępnych programów możemy wyróżnić: 

  • Program Agroenergia – celem programu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. W przypadku instalacji o mocy pomiędzy 30 a 50 kW dotacja wynosi do 13% kosztów kwalifikowanych planowanego przedsięwzięcia i nie może wynieść więcej niż 25 000 zł.
  • Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego – przyznawane  jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Przykładowo instalacja o mocy 10 kW, której cena wyniosła 50 000 zł to ulga inwestycyjna w wysokości 12 500 zł (25% z kwoty 50 000 zł).
  • Dodatkowo, według informacji przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony nabór wniosków na inwestycje w PV w gospodarstwach rolnych z dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Jeśli jesteś rolnikiem, prowadzisz gospodarstwo i myślisz o własnej instalacji, skorzystaj z pomocy eksperta takiego jak Vosti. Nie tylko dobierzemy dla Ciebie instalację (działamy na terenie całego kraju), ale również pomożemy w uzyskaniu leasingu lub kredytu.