Osoby decydujące się na zakup instalacji fotowoltaicznej oczekują od swojej inwestycji maksymalnie szybkiego zwrotu kosztów. Panele PV powinny zacząć generować dodatkowe oszczędności do domowego lub firmowego budżetu. Warto więc korzystać z technologii, które podnoszą ich efektywność. Jednym z takich elementów układów fotowoltaicznych są optymalizatory mocy.
Zastanawiasz się nad zwiększeniem efektywności instalacji po montażu optymalizatora mocy? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa taki optymalizator? Fotowoltaika nie musi mieć przed Tobą tajemnic. Skorzystaj z wiedzy ekspertów i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Szczegóły na temat tego, czy warto zainwestować w optymalizator paneli fotowoltaicznych, znajdziesz w poniższym tekście.
Zasada działania optymalizatora mocy
Optymalizator paneli fotowoltaicznych wygląda jak niewielkich rozmiarów skrzyneczka, która wyposażona została w układy elektroniczne. Podpinana jest ona do konkretnych modułów fotowoltaiki. Optymalizator do paneli ma regulować parametry prądu generowanego przez dany moduł fotowoltaiczny, w taki sposób, by nie hamował on innych przy pracy. Nie będzie on również blokowany przez inne moduły, których praca zaburzona jest przez obecność cienia padającego na moduł niewyposażony w optymalizator. Fotowoltaika zacznie więc pracować efektywniej.
Optymalizatory paneli fotowoltaicznych nie jest jednak samodzielnym urządzeniem, jak np. mikroinwertery. Współpracują one z inwerterem, co musi zostać uwzględnione podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej.
Optymalizatory mocy mają stosunkowo proste zadanie. Szukają one punktu mocy maksymalnej w pojedynczym module fotowoltaicznym. Zasada ich działania nie jest jednak zawsze identyczna – co pozwala wybrać rozwiązania dopasowane do indywidualnych preferencji i tego, jak skonstruowana jest fotowoltaika. Optymalizatory różnych producentów, będą wykorzystywać inne rozwiązania.
Upraszczając: Optymalizatory do paneli fotowoltaicznych muszą odciążyć moduł PV w taki sposób, by w przypadku pojawienia się cienia, zapewnić mu maksymalną moc – uniezależniając go od pozostałych modułów z danego szeregu. Gdy na module fotowoltaicznym pojawi się cień, optymalizatory paneli fotowoltaicznych pozwala na dalszą pracę instalacji z niższą wydajnością. Nie powoduje wyłączenia całości produkcji energii elektrycznej. Zmniejszy się jedynie prąd, jaki dany moduł PV będzie generować.
Jeśli instalacja posiada moduły połączone szeregowo i nie zostały wykorzystane optymalizatory do paneli fotowoltaicznych, spadek efektywności na zacienionym module może przełożyć się na zauważalne obniżenie ilości produkowanego prądu na całym szeregu modułów. Istnieje też ryzyko, że moduł zostanie wyłączony przez diody obejściowe.
Zastosowanie optymalizatora mocy paneli fotowoltaicznych
Optymalizator do paneli fotowoltaicznych to element wyposażenia, którego warto używać we wszystkich instalacjach fotowoltaicznych, przy których istnieje ryzyko częściowego zacienienia. Optymalizator do paneli fotowoltaicznych pomoże podnieść wtedy efektywność instalacji.
Wyeliminuje również niedopasowanie prądowo-napięciowe. Optymalizatory do paneli fotowoltaicznych rozwiążą także problem punktowych zabrudzeń ogniw, ich nierównomiernego starzenia i nagrzewania się, refleksów świetlnych, a także uszkodzeń ogniw lub diod obejściowych.
Optymalizatory do paneli fotowoltaicznych sprawdzają się też, gdy część paneli usytuowana jest na dachu, a część na gruncie. Mogą one pełnić również wiele innych funkcji, co zależy wyłącznie od ich konstrukcji i zastosowanej technologii. Niektóre urządzenia eliminują efekt gorących punktów, posiadają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, czy też mają możliwość monitoringu pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych.
Zwiększenie wydajności instalacji optymalizatorem fotowoltaiki – czy warto?
Znasz już wartość optymalizatorów mocy – szczególnie w przypadku tzw. trudnych dachów (np. o nie najkorzystniej nachylonych połaciach), gdzie cień może obniżyć efektywność. Inwestycja w optymalizatory do paneli fotowoltaicznych jest w stanie poprawić od kilku do kilkudziesięciu procent wydajności instalacji PV. Warto więc w takich momentach obliczyć te wartości zgodnie z indywidualną sytuacją potencjalnych użytkowników. Dzięki temu będziesz w stanie samodzielnie ocenić, czy inwestycja w optymalizator do paneli fotowoltaicznych będzie opłacalna w Twoim przypadku. Zrób to z osobami kompetentnymi, którzy mają wiedzę, umiejętności, doświadczenia oraz niezbędne narzędzia. Doradcy Techniczno-Handlowi Vosti są do Twojej dyspozycji.
Czy optymalizatory paneli fotowoltaicznych są warte swojej ceny?
Ile kosztuje optymalizator paneli fotowoltaicznych? Cena uzależniona jest od wielu czynników. Można jednak przyjąć, że waha się ona między kilkuset – kilku tysięcy złotych. Chcesz ocenić więc, czy warto inwestować w optymalizator paneli fotowoltaicznych? Cena ostatecznej modernizacji instalacji PV zależy w dużej mierze od jej wielkości i rodzaju.
Zastanawiasz się więc na temat tego, by zainwestować w optymalizator fotowoltaiczny? Cena lub aspekt montażu nie muszą zaprzątać Ci głowy. Nie musisz być ekspertem do spraw odnawialnych źródeł energii, by cieszyć się sprawną i maksymalnie wydajną instalacją. Sprawdź materiały dostępne na stronie internetowej firmy Vosti i skontaktuj się z zespołem doradców Techniczno-Handlowych Vosti.