Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych – w którą stronę instalować moduły

Fotowoltaika weszła w kolejny rozdział swojej historii! Po okresie przejściowym, klienci już “dwiema nogami” są w net-billingu, a coraz wyższe rachunki za prąd sprawiają, że własna elektrownia słoneczna staje się czymś niezastąpionym w drodze do niezależności energetycznej. Jednak, aby tą niezależność osiągnąć, musimy mieć instalację, która przede wszystkim jest zainstalowana w poprawny sposób i przynosi zysk, a nie straty. 

Przed wyborem firmy i montażem instalacji fotowoltaicznej wiele osób zastanawia się, jak zainstalować moduły fotowoltaiczne. Zacznijmy od tego, że to zadanie najlepiej pozostawić fachowcom, nie róbmy tego samodzielnie. Profesjonalna firma zadba o wszystkie aspekty instalacji, w tym oczywiście o podstawowe zasady umiejscowienia modułów fotowoltaicznych. Dlaczego to ważne? Ponieważ, jak już wspomnieliśmy, nieprzemyślany montaż, może skutkować stratami energii wynoszącymi nawet do kilkudziesięciu procent! Z pomocą naszego Kierownika Działu Elektrycznego, Michała Wrzosa przybliżymy temat dotyczący kierunku usytuowania modułów fotowoltaicznych i odpowiemy na często zadawane przez Klientów pytanie, czy fotowoltaika w kierunkach wschód lub zachód się opłaca.

Jakie jest prawidłowe nachylenie instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu lub gruncie pisaliśmy o tym TUTAJ. Przypomnijmy tylko, że kąt nachylenia modułów PV zależy od kilku czynników:

  • profilu zapotrzebowania na energię w ciągu roku,
  • szerokości geograficznej,
  • technicznych możliwości montażu,
  • dostępnej przestrzeni montażowej.

 

W związku z tym za optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych przyjmuje się najczęściej:

  • 30° – 35° w południowej Polsce,
  • 35° – 40° w północnej Polsce.

Skorzystaj z indywidualnej oferty!

 

Są to warunki idealne, w których instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie pracować ze swoją najwyższą efektywnością w ciągu roku kalendarzowego. Oczywiście w utrzymaniu optymalnych wartości mogą pomóc konstrukcje korygujące kąt nachylenia.

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być kierunek usytuowania modułów fotowoltaicznych. Idealnie pokazuje to poniższa grafika: 

Fotowoltaika kierunek dachu — która strona będzie najlepsza na skierowanie ogniw fotowoltaicznych?

Moduły skierowane na południe – złoty standard fotowoltaiki 

Optymalny kierunek ustawienia modułów fotowoltaicznych to południe. Moduły ustawione w tym kierunku będą produkować najwięcej energii w środku dnia, a nieco mniej rano i wieczorem. Przy tym ustawieniu falownik może osiągać 100 % swojej mocy nominalnej. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z instalacji, jeśli klient nie ma możliwości zwrócenia jej właśnie w tę stronę – inne ustawienia również zapewnią darmową energię elektryczną.

Moduły skierowane na południowy-wschód lub południowy-zachód

Moduły zamontowane w tym kierunku będą produkować nieco mniej energii, ale różnice wynoszą zaledwie kilka procent. Można to zbilansować np. poprzez zwiększenie liczby modułów. Montując instalację fotowoltaiczną skierowaną na południowy wschód, trzeba mieć na uwadze, że będzie ona dostarczać więcej energii rano, ale będzie też wcześniej się wyłączać. W przypadku modułów skierowanych na południowy zachód sytuacja jest odwrotna – moduły później się włączają, ale pracują do późnego popołudnia.

Moduły skierowane na północ

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest montaż modułów fotowoltaicznych skierowanych na północ. Realizacja takiej inwestycji nie ma w sensu – straty są zbyt duże. 

Moduły skierowane na wschód lub zachód

Montaż modułów fotowoltaicznych skierowanych na wschód lub zachód zmniejsza ogólną ilość wyprodukowanej energii do 65-80%. Wówczas część modułów montuje się na wschodniej, a część na zachodniej połaci dachu. Te skierowane na wschód uruchamiają się już wcześnie rano. Przed południem uzyskiwana z nich moc zaczyna spadać, ale wówczas pracują już moduły skierowane na zachód, które produkują energię do wieczora. Przy takim układzie ważne jest rozdzielenie modułów na dwa niezależnie działające łańcuchy modułów (przy połączeniu szeregowym).

Przy montażu modułów tylko w kierunku wschodnim, warto zastanowić się nad zakupem magazynu energii – energię zgromadzoną rano można w takim wypadku odebrać bezkosztowo po południu bezpośrednio z akumulatora.

Skorzystaj z indywidualnej oferty!

Ustawienie modułów fotowoltaicznych – czy trzeba rezygnować z instalacji, jeśli dach nie jest skierowany na południe?

Oczywiście, że nie!

Jeżeli klient nie ma na budynku mieszkalnym miejsca na moduły, to szukamy połaci skierowanych na południe na budynkach gospodarczych. Jeżeli mamy do czynienia z dachem płaskim, wówczas stosujemy konstrukcję na trójkątach montażowych, korygującą kąt modułów fotowoltaicznych w sposób optymalny w stosunku- powierzchnia montażowa-roczny uzysk z instalacji PV. Jeżeli Klient posiada odpowiednią ilość miejsca na działce zawsze możemy zaproponować montaż na konstrukcji gruntowej. – tłumaczy Michał Wrzos.

 

Gdzie zamontować moduły fotowoltaiczne – pomyśl o tym już na etapie budowy domu

W większości instalacje fotowoltaiczne montowane są na budynkach już istniejących, przez co pojawia się wiele problemów, szczególnie w zakresie estetyki i technicznych możliwości prowadzenia przewodów oraz dostępnej na dachu przestrzeni pod montaż modułów.

Dlatego, nawet jeśli w momencie budowania domu nie przewidujemy montażu instalacji PV, warto dostosować budynek do takiej ewentualności:

  • Jeden kWp zainstalowanych typowych modułów potrzebuje prawie 5-6 m2 dachu. Minimalna moc instalacji, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie budynku na energię oraz ekonomikę, to ok. 3 kWp, a średnio dom jednorodzinny potrzebuje instalacji PV o mocy 5-6 kWp. Z tego powodu na etapie wyboru projektu, warto zwrócić uwagę, aby od południa znajdowała się wolna przestrzeń minimum 25-30 m2. Im więcej przestrzeni dachowej, tym potencjalnie większa możliwa do zainstalowania moc.
  • Instalacja PV powinna być ustawiona możliwie idealnie na południe, przy czym przy odchyleniu się od południa strata energii rośnie wraz ze wzrostem nachylenia. Przy nachyleniu dachu od południa o 45 stopni roczna strata w stosunku do optimum wynosi około 7%.
  • Cień obniża wydajność instalacji PV, z tego powodu z południowej strony dachu warto usunąć elementy zacieniające, takie jak komin, jaskółki czy wszelkie anteny. Na etapie projekty i budowy domu można je przesunąć na stronę północną.

Ustawienie modułów fotowoltaicznych względem słońca – czy można przenieść swoje moduły?

Czasami zdarza się, że nasi klienci mieli usytuowaną instalację w kierunku wschód-zachód, ponieważ np. nie mieli miejsca na instalację gruntową. Po 2-3 latach klient wybudował sobie garaż lub wiatę, która jest skierowana w kierunku południowym i chce przenieść instalację. W Vosti wykonujemy tego typu przeniesienia, pamiętając o tym, że przy takim demontażu dach, na którym była zamontowana instalacja musi pozostać całkowicie szczelny. 

Zdarzają się również przypadki, że klient na dachu domu miał eternit, więc instalacja została zamontowana na budynku gospodarczym w kierunku wschód zachód. Po kilku latach klient wymienił eternit na dachę trapezową i chce przenieść swoją instalację. Również z tym nie ma problemu. – wyjaśnia Michał Wrzos.

Kierunek ustawienia modułów fotowoltaicznych – zaufaj specjalistom 

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od doświadczenia ekipy wykonującej usługę, wymaga również szeregu kalkulacji i obliczeń. Na forach branżowych często można znaleźć pytania o to, czy można samemu założyć fotowoltaikę. Zdecydowanie odradzamy tą opcję! Tylko profesjonalny audyt techniczny przeprowadzony przez wykwalifikowanego Doradcę pozwoli dobrać instalację dopasowaną do potrzeb energetycznych danego domu. Co istotne, w Vosti przestrzegamy zasad dotyczących montażu modułów, o których przy samodzielnym montażu klienci często zapominają: 

  • sprawdzamy jaka jest konstrukcja na dachu – drewniana czy stalowa,
  • sprawdzamy rozstaw krokwi – wymusza on często zastosowanie odpowiedniej konstrukcji montażowej,
  • przy montażu zachowujemy odległości montażowe od krawędzi dachu  – dbamy o to, aby moduły nie wychodziły poza obręb dachu, nie montujemy równo z krawędzią dachu,
  • przy bardzo dużych instalacjach staramy się dzielić całą instalację na pola, aby pozostawić przejścia serwisowe pomiędzy modułami lub dostęp dla kominiarza, w skrajnych przypadkach przejście dla strażaków.

 

Jak widzisz, odpowiedni kąt i kierunek modułów fotowoltaicznych względem słońca mają naprawdę ogromne znaczenie. Spokojnie – Ty nie musisz się na tym znać. Umów się na bezpłatny audyt z naszym Doradcą, który we wszystkim Ci pomoże! 

Skontaktuj się z VOSTI!

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.