Zastanawiasz się, jak działa instalacja fotowoltaiczna i czy wszystko funkcjonuje w niej prawidłowo? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami, a jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi, skontaktuj się z naszą infolinią. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!
Program Agroenergia łączy się z ulgą termomodernizacyjną, obowiązuje jednak zasada:
w przypadku przedstawienia kosztu zakupu i montażu instalacji dofinansowanej ze środków programu Agroenergia do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania.
Program Agroenergia wyklucza możliwość skorzystania Beneficjenta z ulgi inwestycyjnej.
W regulaminie programu znajdujemy taki zapis: “Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie przedsięwzięcia należy rozumieć zamówienie lub zakup urządzeń (pomp ciepła, magazynów i innych instalacji wymienionych w części 7.5 programu, których dotyczy wniosek o dofinansowanie), a także zawarcie umowy na ich montaż lub zlecenie tego montażu innej firmie.”
Dofinansowanie w programie Agroenergia wypłacane jest w formie refundacji. Po zakończeniu inwestycji Wnioskodawca składa wniosek o płatność w celu rozliczenia umowy o dofinansowanie. Wnioski oceniane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po pozytywnej weryfikacji wniosku następuje wypłata dofinansowania. Zakończenie przedsięwzięcia rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej oraz zawarcie umowy kompleksowej z Przedsiębiorstwem energetycznym, a w przypadku przedsięwzięć dotyczących pompy ciepła, magazynów energii oraz systemów off-grid, poprzez uzyskanie protokołu odbioru.
Wnioski oceniane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czas oceny wniosku o dofinansowanie to kilka miesięcy.
Część 1 programu: Przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, każda instalacja o mocy od 10 do 50 kW, magazyny energii oraz instalacje hybrydowe.
Część 2 programu: Biogazownie rolnicze i elektrownie wodne o mocy do 500 kW.
Dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub zrealizowane z innych środków publicznych, z wyłączeniem środków zwrotnych z WFOŚiGW.
Wnioskodawca musi posiadać użytki rolne, których powierzchnia powinna zawierać się w przedziale pomiędzy 1 ha a 300 ha. Dodatkowo, przynajmniej rok przed złożeniem wniosku wnioskodawca musi prowadzić osobiście gospodarstwo (a w przypadku osób prawnych działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych).
Główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z.
Program Agroenergia skierowany jest do osób fizycznych lub osób prawnych będących właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych.