Jak zaoszczędzić dzięki domowej instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu

W ostatniej dekadzie wykorzystywanie prądu w Polsce znacznie wzrosło. Regularnie wzrasta także cena energii elektrycznej. Jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Pomoże w tym instalacja fotowoltaiczna. O tym w jaki sposób pozyskać dofinansowanie na ten cel i jak wygląda montaż paneli rozmawiamy z Krzysztofem Szewczykiem, Kierownikiem Oddziału VOSTI Małopolska.

 

– Panie Krzysztofie, dlaczego instalacje fotowoltaiczne stały się w ostatnim czasie tak popularne? Panele są coraz częściej widoczne na dachach polskich domów. 

– Rzeczywiście, od pewnego czasu obserwujemy duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika. Po pierwsze wynika to ze stałego wzrostu cen prądu. Jeśli możemy płacić mniej za rachunki, warto z tego skorzystać.  Po drugie wpływ na to ma obecna sytuacja z COVID-19. Przymusowa izolacja sprawiła, że coraz więcej czasu spędzamy w domach więc naturalnie zużywamy więcej energii elektrycznej. Dzięki panelom możemy ją produkować samodzielnie i być zabezpieczonym na przyszłość. Trzecim powodem jest coraz większa świadomość ekologiczna. Z ostatnich badań wynika, że ponad 70% Polaków segreguje śmieci. Z kolei nieco ponad 90% odpowiedziało, że na co dzień robi coś dla dobra środowiska. Te dane cieszą! Wierzę, że już niedługo świadomość korzyści jakie daje nam własna, przydomowa elektrownia stanie się tak powszechna jak wiedza o tym, że warto oszczędzać wodę i unikać plastiku. 

– Niezależność od wzrostu cen prądu i bycie “eko” to silne argumenty. O instalacjach słyszy się jednak równie często w kontekście oszczędności. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie obniżyć swoje rachunki? 

– ‘’Obniżyć’’ to mało powiedziane – można już w ogóle nie płacić za prąd. Dzięki Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii został wprowadzony system bilansowania (magazynowania) energii w sieci, dzięki któremu przy dobrze dobranej do potrzeb własnych instalacji, pozostaje do zapłaty tylko opłata za licznik. Podam przykład. Pan Stanisław z jednej z podtarnowskich miejscowości zanim zainwestował we własną elektrownię słoneczną, płacił średnio 240 zł miesięcznie za prąd. Od 2 lat na jego dachu pracuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW. Aktualnie płaci ok. 10 zł tzw. opłat stałych, oszczędza więc prawie 3000 zł rocznie.

– Przypuśćmy zatem, że decyduje się na montaż paneli na swoim dachu. Z pewnością najczęstszym pytaniem jakie zadają klienci jest: “ile to kosztuje?”  

– Oczywiście, natomiast najczęstszą odpowiedzią jest ‘’to zależy’’. Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od wielu czynników, takich jak: ilość paneli (proporcjonalna do naszych potrzeb), rodzaj i jakość użytych podzespołów, miejsce montażu (dach, grunt), zakres usług (kompleksowe działanie firmy instalatorskiej gwarantuje to, że nie musimy sami zajmować się formalnościami) czy doświadczenie  wykonawcy. Dlatego tak ważne jest spotkanie z profesjonalnym doradcą. Na miejscu weryfikuje on potrzeby i możliwości gospodarstwa domowego, dzięki czemu dobiera najbardziej optymalny dla klienta zestaw.

– W ostatnim czasie dużo się mówi o dofinansowaniu z programu “Mój Prąd”. Kto może skorzystać z takiej formy pomocy i ile wynosi dotacja?

– “Mój Prąd” to ogólnopolski program, który ma na celu rozpowszechnienie fotowoltaiki w gospodarstwach domowych. Mogą z niego skorzystać właściciele domów, którzy zainwestują we własną elektrownię słoneczną. Warunkiem koniecznym jest złożenie kompletnego wniosku do NFOŚiGW. Aby ułatwić Klientom to zadanie, nasza firma zgłasza wniosek w ich imieniu. 

Program ma jednak ograniczony budżet, który ze względu na duże zainteresowanie szybko się zmniejsza, dlatego decyduje zasada “kto pierwszy, ten lepszy”.

– Czy istnieją jeszcze jakieś dofinansowania, z których można skorzystać?

– Tak, “Mój Prąd” to nie wszystko. Oprócz tego właściciele gospodarstw domowych mogą skorzystać z tzw. Ulgi Termomodernizacyjnej, dzięki której w kolejnym roku otrzymają zwrot części podatku dochodowego. Odliczenie wygląda podobnie jak dobrze znana ulga na dziecko, lub ulga internetowa. W ten sposób można dodatkowo zaoszczędzić (w zależności od kosztu instalacji i formy opodatkowania) od 1 500 zł do nawet 15 000 zł. A co najważniejsze – ta forma wsparcia łączy się z ‘Moim Prądem’, więc oszczędność jest naprawdę duża!

– Klienci zazwyczaj obawiają się ogromu formalności związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej, jak to wygląda w rzeczywistości? Czy muszą zmieniać umowę z energetyką?

– Zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej może dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Od tego jak szybko wniosek zostanie zostanie złożony w zakładzie energetycznym zależy to, jak szybko zaczniemy oszczędzać na energii. Tu wracamy do tematu wyboru rzetelnego wykonawcy. Po prawidłowo złożonym wniosku, zakład energetyczny wymienia nasz obecny licznik na dwukierunkowy (liczący energię pobraną i wprowadzoną do sieci). Następnie nowa umowa z energetyką przychodzi do nas drogą pocztową – nie musimy wychodzić z domu, co w aktualnej sytuacji jest bardzo ważne.

– A co z kwestiami technicznymi? Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, rodzaj paneli… Czy jako klient muszę się na tym znać?  

– W dzisiejszym świecie każdy ma na głowie mnóstwo obowiązków i niemożliwe jest by znać się na wszystkim. W naszym przypadku podpisanie umowy z Klientem poprzedzone jest dokładnym audytem fotowoltaicznym, który przeprowadzają nasi wykwalifikowani doradcy. To do nich należy analiza potrzeb i możliwości danego domu, dobór odpowiedniego zestawu, oraz odpowiedź na wszystkie pytania gospodarzy. 

– Proszę powiedzieć ile trwa taki montaż? 

– Sam montaż instalacji domowej to najczęściej 1-2 dni robocze. Przed montażem wykonujemy projekt techniczny, analizując każdą instalację osobno oraz kompletujemy i dostarczamy wszystkie niezbędne podzespoły. To nie koniec naszej pracy – po montażu przygotowujemy i wysyłamy indywidualne zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego, a także zgłaszamy naszych klientów do programu “Mój Prąd”. Większości naszej pracy nie widać, ale jest równie ważna jak samo wykonanie instalacji.

– Jak instalacja funkcjonuje na co dzień? 

– Instalacja fotowoltaiczna jest z założenia bezobsługowa, a jej prosta budowa wpływa na bardzo niską awaryjność. Oczywiście, każda rzecz, której używamy w codziennym życiu może wymagać czasami serwisu. W naszej firmie przykładamy dużą uwagę do tej kwestii. Ze względu na to, że montujemy miesięcznie kilkaset instalacji fotowoltaicznych w całej Polsce, mamy osobny dział operacji. Odpowiada on m.in. za przyjmowanie zgłoszeń od klientów i koordynację prac serwisowych tak, by jak najszybciej instalacja była w pełni sprawna. Oprócz tego nasi klienci na każdym etapie realizacji mają możliwość kontaktu  z inżynierem ds. Instalacji, który w razie potrzeby odpowie na wszystkie pytania. 

Wywiad ukazał się w czerwcu 2020 r. w gazecie „W prawo – Tarnowska Gazeta Prawno Gospodarcza”