Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022 – przeczytaj nasze podsumowanie raportu od IEO

Rozwój fotowoltaiki w Polsce to niezwykła historia. Historia, którą od 10 lat, w swoich badaniach opisuje Instytut Energetyki Odnawialnej. Kilka dni temu IEO przedstawił jubileuszową, dziesiątą już, edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. Jak co roku opublikowano w nim bieżące analizy na temat rynku PV oraz perspektywy jego rozwoju. Jako Vosti mamy w to swój wkład! 

Po raz kolejny wzięliśmy udział w badaniu rynku PV, które przeprowadzane jest wśród instalatorów, generalnych wykonawców, deweloperów, dystrybutorów i producentów. Ankietowane firmy to w większości marki istniejące od co najmniej kilku lat, o ugruntowanej pozycji, mające znaczące udziały w rynku fotowoltaicznym. Cieszymy się, że jako Vosti zostaliśmy zaproszeni do tego grona! 

 

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) założony został w 2001r. jako niezależna grupa badawcza/think tank i jest pierwszym prywatnym instytutem naukowym w Polsce posiadającym głęboką znajomość całokształtu zagadnień z zakresu energetyki odnawialnej: fotowoltaika, biogaz, biomasa, energia wodna, energia wiatrowa, kolektory słoneczne, planowanie energetyczne, poczynając od polityki energetycznej i prawa, (opracował założenia do systemu zielonych certyfikatów i systemu aukcyjnego), prognoz cen i taryf energii elektrycznej, umów PPA, analiz ekonomicznych i finansowych, a kończąc na kwestiach technicznych i projektowych. W sposób ciągły monitoruje rynek OZE oraz działania administracji państwowej w formule „watchdog”.

 

IEO pierwszy raport wydał w czasach kiedy fotowoltaika istniała wyłącznie poza siecią. Ciężko w to uwierzyć, ale pierwsze instalacje 10 lat temu głównie służyły do zasilania oświetlenia miejskiego, boi morskich, stacji wysokogórskich czy przenośnych suszarek do ziół. Tegoroczny raport jest zwieńczeniem wielu lat pracy całej branży (również pracy naszej firmy), a w szczególności ostatnich czterech lat, kiedy fotowoltaika stała się najlepszym sposobem na oszczędzanie i uzyskanie niezależności energetycznej. 

Z tegorocznego raportu wybraliśmy kilka liczb, które podsumowują aktualną sytuację rynku i branży fotowoltaicznej. Warto je poznać, aby przekonać się, że wbrew wielu prognozom fotowoltaika wcale się nie kończy, a wręcz przeciwnie, otwiera nowy rozdział swojej historii. 

3,7 GW

tyle wyniósł przyrost mocy zainstalowanej w Polsce w 2021 r. Dla porównania, w 2020 roku, było to 2,4 GW. Dane z końca pierwszego kwartału 2022 wskazują na osiągniętą moc na poziomie 9,4 GW.

1000 000 prosumentów

jest w Polsce. Odpowiadają oni za 80% mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Jest to rezultat kilku czynników m. in. wzrostu popularności PV wśród prosumentów, dotacji udzielane w ramach programu „Mój prąd” oraz zapowiedzi zmiany systemu net-metering na net-billing.

2. miejsce

w 2021 r. Polska stanęła na podium, tuż za Niemcami pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej.

Przyrost mocy w fotowoltaice w 2021 roku (źródło: Raport Rynek fotowoltaiki w Polsce)

158 GW 

tyle na koniec 2021 roku wyniosła moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej w fotowoltaice , co oznacza roczny przyrost o 21,4 GW. Kraje UE uzyskały 15% wzrost całkowitej mocy zainstalowanej w PV w stosunku do roku 2020. 

20 GW

prognoza IEO zakłada, że taka moc w fotowoltaice zostanie osiągnięta w Polsce już w 2025 roku, a w 2030 skumulowana moc zainstalowana może wynieść nawet 28,5 GW.

296,25 tys. gospodarstw domowych 

skorzystało z dotychczasowych edycji programu Mój Prąd, a łączna moc fotowoltaiki, która powstała z tym wsparciem wynosi 1 706,37 MW. Niegasnące zainteresowanie Polaków, instalacjami prosumenckimi, jednoznacznie potwierdza moc zainstalowana w naborze III – około 1 GW, gdzie moc zainstalowana dla naboru I i II to odpowiednio 152 MW i 614 MW.

34 204 przyznanych dofinansowań

w ramach programu Mój Prąd odnotowano w województwie wielkopolskim, zaraz za nim plasuje się województwo śląskie. Na trzecim miejscu jest województwo mazowieckie. 

Odsetek gospodarstw domowych na terenie danego województwa, które otrzymały dofinansowanie z programu „Mój prąd”, (źródło: Raport Rynek fotowoltaiki w Polsce)

43,8 tys. pracowników

tyle osób pracuje w branży fotowoltaicznej. Liczba obejmuje nie tylko osoby bezpośrednio pracujące z instalacją fotowoltaiczną jak monterzy czy projektanci, ale również zawiera specjalistów od marketingu, sprzedawców, administrację i obsługę klienta.

Badanie Instytutu pokazuje, że nasza branża pomimo zmian zasad rozliczeń prosumentów i wyzwań związanych ze stanem sieci energetycznych znajduje rozwiązania i robi wszystko, aby dostosować się do obecnych potrzeb rynkowych. Jako Vosti jesteśmy świetnym przykładem tych działań, pokazując, że fotowoltaika była tylko początkiem naszej przygody z OZE. W naszej ofercie klienci już mogą znaleźć nowe produkty takie jak pompy ciepła czy magazyny energii. 

Już wkrótce dołączą do nich kolejne nowości!

 

Cały raport można pobrać na stronie Instytutu.