Remont domu z dofinansowaniem – jakie są warunki?

Termomodernizacja

Planujesz remont domu i chcesz skorzystać z dofinansowania na prace termomodernizacyjne? To dobry wybór, dzięki któremu zmniejszysz nakłady własne w ramach prowadzonej inwestycji. Jako Vosti od lat wspieramy właścicieli i współwłaścicieli domów w pozyskiwaniu środków z Programu „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jakie są możliwości, o jakie dofinansowanie na remont domu w 2024 roku możesz się ubiegać i jakie są kluczowe warunki do spełnienia.

Audyt energetyczny jako punkt wyjścia do planowania prac termomodernizacyjnych

Punktem wyjścia do przeprowadzania jakichkolwiek prac termomodernizacyjnych i remontowych powinno być przeprowadzenie audytu energetycznego. To profesjonalne opracowanie, które wskazuje na mocne i słabe strony nieruchomości. Skupia się przede wszystkim na obszarach, w których dochodzi do największych strat energetycznych i wymagają one pilnej interwencji. Rzetelnie wykonany audyt pozwoli Ci na wyciągnięcie właściwych wniosków oraz odpowiednie zaplanowanie prac termomodernizacyjnych, które doprowadzą do zwiększenia efektywności energetycznej nieruchomości. Na podstawie zebranych danych ustala się m.in.: grubość ocieplenia, rodzaj źródła ciepła i jego parametry techniczne czy też konieczność wymiany stolarki okienno-drzwiowej. Prace te determinują całkowity koszt planowanej inwestycji.

Charakterystyka Programu „Czyste Powietrze”

Nieocenionym wsparciem dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych może być Program „Czyste Powietrze”. Został wprowadzony w 2019 roku. Instytucją prowadzącą i nadzorującą Program „Czyste Powietrze” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta forma wsparcia finansowego skierowana jest do właścicieli, którzy chcą poprawić efektywność energetyczną swoich nieruchomości. Celem wsparcia finansowego jest zachęcenie większej liczby osób do wykonania prac termomodernizacyjnych oraz jednoczesne zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Jak już wspomnieliśmy, Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do określonej grupy odbiorców. O dofinansowanie w jego ramach mogą ubiegać się:

  • właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
  • właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych i posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.

Wskazane osoby mogą otrzymać dofinansowanie, jeżeli ich roczny dochód nie jest wyższy niż 135 000 PLN. Pomysłodawca Programu wyróżnia trzy poziomy dofinansowania, których wysokość uzależniona jest bezpośrednio od dochodów beneficjenta lub gospodarstwa domowego, które tworzy.

Zapytaj o ofertę!

Progi dochodowe a wysokość potencjalnego dofinansowania

Wysokość potencjalnego dofinansowania na remont domu w 2024 roku w ramach termomodernizacji, ustalana jest na podstawie osiąganych przez beneficjenta dochodów. Jednocześnie nie mogą one przekroczyć 135 000 PLN. Progi dochodowe w 2024 roku wynoszą:

  • roczny dochód do 135 000 złotych (podstawowy poziom dofinansowania)
  • przeciętny dochód miesięczny na osobę to 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym (podwyższony poziom dofinansowania);
  • przeciętny dochód miesięczny na osobę to 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym, lub posiadanie ustalonego prawa do pobierania zasiłku: stałego, okresowego, rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego (najwyższy poziom dofinansowania).

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość otrzymanego wsparcia jest zakres przeprowadzanych prac. Zgodnie z nim w poszczególnych poziomach dofinansowania można otrzymać:

  • poziom podstawowy: od 41 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 66 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja);
  • poziom podwyższony: od 59 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 99 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja);
  • poziom najwyższy: od 79 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 135 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja).

Jakie prace remontowe możesz wykonać w ramach pozyskanych środków z Programu „Czyste Powietrze”?

Zgodnie z przepisami Programu „Czyste Powietrze” środki pozyskane w jego ramach mogą być wydatkowany na wiele wydatków związanych z poprawą efektywności energetycznej nieruchomości. Dotyczy to zarówno prac termomodernizacyjnych, jak i zakupu materiałów i systemu grzewczego.

Do kwalifikowanych wydatków zaliczane są m.in.:

  • audyt energetyczny;
  • pompa ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze, gruntowa);
  • kocioł olejowy kondensacyjny;
  • kocioł gazowy kondensacyjny;
  • kocioł zgazowujący drewno;
  • kocioł na pellet drzewny;
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem;
  • kotłownia gazowa;
  • termomodernizacja
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją;
  • ogrzewanie elektryczne;
  • instalacja centralnego ogrzewania;
  • instalacja ciepłej wody użytkowej;
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna;
  • i inne.

Szczegółowy wykaz wszystkich kosztów kwalifikowanych oraz Urządzeń znajdujących się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów znajdziesz na rządowej stronie internetowej Programu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz skonsultować się z naszym ekspertem.

Procedura składania wniosku o dofinansowanie

Nasi eksperci poprowadzą Cię przez proces składania wniosku o dofinansowanie, które możesz przeznaczyć na remont domu. Sam wniosek możesz złożyć w stacjonarnym urzędzie lub w formie elektronicznej. Należy przekazać go do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest właściwy ze względu na lokalizację Twojego domu. Wniosek wypełnia się w internetowym generatorze. Podmioty przyjmujące zgłoszenia w ramach Programu „Czyste Powietrze” to:

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego;
  • bank, jeżeli przystąpił do Programu.

Kluczowe korzyści związane z pozyskaniem dofinansowania na remont domu w 2024 roku

Pozyskanie środków na przeprowadzenie remontu w ramach termomodernizacji domu daje wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób możesz ograniczyć wkład własny w inwestycję oraz zwiększyć zakres planowanych prac. Zewnętrzne wsparcie finansowe determinuje do działania wiele osób, które bez niego nie mogłyby pozwolić sobie na remont z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów i urządzeń. Poprawa efektywności energetycznej budynku wpływa korzystnie na komfort jego użytkowania oraz ograniczenie kosztów eksploatacyjnych związanych m.in. ze zużyciem energii cieplnej i energii elektrycznej. Równolegle do tego zmniejsza się negatywny wpływ nieruchomości na środowisko naturalne. Pod tym kątem wnioskowanie o środki z Programu „Czyste Powietrze” to same korzyści.

Wsparcie Vosti w całym procesie

Jako Vosti od 2017 roku wspieramy osoby prywatne i przedsiębiorców w procesie transformacji energetycznej. Odkąd wprowadzono Program „Czyste Powietrze”, proponujemy kompleksowe wsparcie w ubieganiu się o dofinansowanie. Ponadto oferujemy szeroki wybór:

  • materiałów izolacyjnych;
  • stolarki okienno-drzwiowej;
  • urządzeń grzewczych;
  • odnawialnych źródeł energii.

Zawsze skupiamy się na potrzebach inwestora oraz przygotowujemy indywidualną ofertę współpracy. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, który przedstawi Ci różne możliwości ubiegania się o dofinansowanie oraz przeprowadzi Cię przez cały proces.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.