Mój Prąd 6.0 – Kompendium wiedzy

Szukasz sposobu na poprawę standardu energetycznego nieruchomości przy jednoczesnej redukcji wkładu własnego w inwestycję? Odpowiedzią na Twoje wyzwania może być rządowy program Mój Prąd 6.0. Dzięki niemu możesz pozyskać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn ciepła czy magazyn energii. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat tego programu. Zapraszamy do lektury.

Program Mój Prąd 6.0 – co to jest?

Międzynarodowe przepisy zmierzają w tym kierunku, aby zwiększyć procentowy udział energii wytwarzanej i zużywanej w ramach tzw. autokonsumpcji. W tym celu powstają różnego rodzaju rządowe programy wsparcia. Wśród nich jest Program Mój Prąd

Dla kogo jest program Mój Prąd 6.0?

Przepisy szóstej edycji programu Mój Prąd wskazują na trzy podstawowe grupy inwestorów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie. Są to:

  • prosumenci rozliczający się w systemie net-billingu;
  • prosumenci rozliczający się za pomocą systemu opustów i przechodzący na net-billing;
  • osoby, które pozyskały już dotację na fotowoltaikę w poprzednich edycjach programu i które: zakupiły i przyłączyły system nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku, przeszły na net-billing lub dokupiły magazyn energii.

Przedstawiciele każdej z tych trzech grup inwestorów zobowiązani są do podpisania kompleksowej umowy lub umowy sprzedaży energii. Ponadto muszą produkować ciepło lub prąd na własne potrzeby z pomocą instalacji fotowoltaicznej.

Zapytaj o ofertę!

Na co można pozyskać dotację?

Obecnie dofinansowanie można pozyskać na: fotowoltaikę, magazyn ciepła i magazyn energii. Te rozwiązania technologiczne muszą jednak spełniać określone kryteria i standardy. Do kosztów kwalifikowanych szóstej edycji programu Mój Prąd zaliczane są:

  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW (przy inwestycji do 31 lipca 2024 roku);
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW (przy inwestycji po 31 lipca 2024 roku);
  • zakup i montaż magazynu ciepła (zasobnika lub buforu) o pojemności minimalnej 20 litrów (20 dm3);
  • zakup i montaż magazynu energii elektrycznej o pojemności minimum 2 kWh, przy czym koszt zakupu i montażu każdego 1 kWh nie może być wyższy nić 6000 złotych.

Przy mikroinstalacji fotowoltaicznej należy pamiętać o tym, że roczna ilość wyprodukowanej i oddanej do sieci energii nie może przekraczać 120% całkowitej ilości energii pobieranej w danym okresie rozliczeniowym.

Ile możesz otrzymać?

Maksymalne dofinansowanie może wynieść 28 000 złotych, jednak nie więcej, niz 50% wysokości kosztów kwalifikowanych. Progi dotacyjne wyglądają następująco:

  • 6000 PLN przy instalacji fotowoltaicznej do 31.07.2024;
  • 7000 PLN przy instalacji fotowoltaicznej i dodatkowym urządzeniu do 31 lipca 2024;
  • 7000 PLN przy instalacji fotowoltaicznej i dodatkowym urządzeniu od 01 sierpnia 2024;
  • 16 000 PLN przy magazynie energii;
  • 5000 PLN przy magazynie ciepła

Jakie warunki należy spełnić?

Jest kilka podstawowych warunków, które muszą spełnić wnioskodawcy. Przede wszystkim dana inwestycja musi rozpoczynać się od 1 stycznia 2021 roku (nie wcześniej). Za start inwestycji przyjmuje się: opłatę pierwszej faktury, datę przyłączenia mikroinstalacji lub datę montażu systemu. Ponadto dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0 dotyczy tylko zakończonych projektów. Aby wsparcia zyskało charakter bezzwrotny, dana instalacja musi być użytkowana przez minimum 5 lat od daty otrzymania dofinansowania.

Kiedy nie dostaniesz dofinansowania?

Po spełnieniu wymienionych wcześniej wymogów może zdarzyć się, że Twój wniosek zostanie odrzucony i nie dostaniesz dofinansowania. Dzieje się tak wtedy, gdy:

  • dach, na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną, zawiera w swoim składzie azbest;
  • nie posiadasz faktury za zakup elementów instalacji (wymagane są faktury zarówno za zakup, jak i za montaż);
  • instalacja fotowoltaiczna, magazyn ciepła lub magazyn energii są finansowane z leasingu, który nie został spłacony.

Terminy składania wniosków – Mój Prąd 6.0

Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 6.0 przypada na 2 września 2024 roku. NFOŚiGW poinformował, że zakończenie przyjmowania wniosków zaplanowano na 20 grudnia 2024 roku lub w momencie wyczerpania zapasów (puli 400 milionów złotych). Warto więc trzymać rękę na pulsie i złożyć swój wniosek szybko, aby nie przegapić urzędowych terminów.

Dokumenty i wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 6.0

W przypadku programu Mój Prąd 6.0 wniosek można składać tylko w formie elektronicznej. Służy do tego specjalny portal Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny pod linkiem https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Tam należy postępować zgodnie ze wskazówkami.

Jednocześnie odradza się składanie wniosków papierowych, ponieważ te będą odrzucane. Pamiętaj o tym, aby do wniosku załączyć takie dokumenty jak:

  • zaświadczenie potwierdzające korzystanie z systemu net-billing od Operatora Sieci Dystrybucyjnej;
  • potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej;
  • faktury lub paragony imienne za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i dodatkowych elementów;
  • oświadczenie wnioskodawcy o płatności za faktury lub potwierdzenia dokonania płatności;
  • protokół odbioru prac lub oświadczenie o samodzielnym montażu elementów dodatkowych (dotyczy magazynów energii i magazynów ciepła);
  • karty energetyczne lub etykiety energetyczne.

Zaufaj ekspertom Vosti

Jako Vosti od lat wspieramy klientów w ubieganiu się o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Właśnie wchodzimy w szóstą edycję. Chcesz poprawić standard energetyczny nieruchomości i pozyskać dofinansowanie? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Sprawdzimy, czy możesz ubiegać się o środki i przeprowadzimy Cię przez cały proces włącznie z montażem instalacji fotowoltaicznej lub magazynu energii. Nie trać czasu i skontaktuj się z naszym ekspertem.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.