Mój Prąd 6.0 – co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?

moj prad 6.0

Myślisz o inwestycji w odnawialne źródła energii? Warto trzymać rękę na pulsie, bo już we wrześniu 2024 roku rusza szósta edycja programu Mój Prąd. To ogólnopolski program rządowy, który skierowany jest do osób fizycznych. W ramach niego osoby fizyczne mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz urządzeń zwiększających autokonsumpcję. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów.

Czym jest program Mój Prąd 6.0?

W dużym skrócie program Mój Prąd 6.0 to szósta edycja ogólnopolskiego programu rządowego wsparcia dla osób fizycznych. Obejmuje to osoby, które już zamontowały lub planują zamontować w najbliższym czasie mikroinstalację fotowoltaiczną i/lub inne urządzenia wspierające autokonsumpcję energii. Jednocześnie najnowsza edycja programu skierowana jest tylko do tych prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billing lub zadeklarują przejście na ten system. Ponownie operatorem programu został Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nabór wniosków zostanie uruchomiony 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania zapasów. Budżet programu Mój Prąd 6.0 to aż 400 milionów złotych. Środki te pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

Kto może skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu Mój Prąd 6.0?

Zgodnie z przyjętym regulaminem programu Mój Prąd 6.0 o dofinansowanie mogą ubiegać się prosumenci, którzy rozliczają się w systemie net-billing. Ponadto o dotację mogą ubiegać się osoby, które rozliczają się za pomocą systemu opustów i przechodzą na net-billing, o ile wcześniej nie korzystały już z żadnego wsparcia w ramach programu. Operator programu uwzględnił również potrzeby beneficjentów wcześniejszych edycji. Właśnie dlatego o dotację mogą ubiegać się osoby, które zakupiły instalację fotowoltaiczną i przyłączyły ją do systemu 1 stycznia 2021 roku lub później, przeszły w tym czasie na net-billing oraz dokupiły do zestawu magazyn energii. Jednocześnie program obejmuje tylko inwestycje zakończone.

Ponadto beneficjenci programu muszą produkować prąd lub ciepło na własne potrzeby w istniejącym już budynku oraz mieć podpisaną umowę kompleksową, lub umowę sprzedaży energii. Nasi eksperci pomogą w Twojej kwalifikacji i z dużą precyzją określą, czy w Twoim przypadku istnieje szansa na otrzymanie dofinansowania.

Zapytaj o ofertę!

Kiedy nie otrzymasz dofinansowania?

Jeżeli spełnisz wyżej wymienione warunki, to wciąż jest ryzyko tego, że nie otrzymasz dofinansowania. Jest to związane z tym, że zgodnie z przepisami programu Mój Prąd 6.0 wsparcie nie ma zastosowania, jeżeli:

  • instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu pokrytym azbestem lub materiałami, które go zawierają;
  • załączone do wniosku faktury będą dotyczyły tylko montażu, a nie montażu i zakupu instalacji PV;
  • instalacja fotowoltaiczna lub inne urządzenia zostały sfinansowane za pomocą leasingu i na dzień składania wniosku inwestor nie jest ich właścicielem.

Na co i jakie dofinansowanie można się ubiegać?

Przepisy programu Mój Prąd 6.0 wskazują na to, na co można uzyskać dofinansowanie. W przypadku inwestycji w zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej do 31 lipca 2024 wsparcie dotyczy instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Jeżeli zakup i montaż układu następuje po 31 lipca 2024 roku, to dofinansowanie można otrzymać na instalację od mocy od 2 kW do 20 kW. Należy jednak mieć na uwadze to, że ilość wyprodukowanej energii w ramach instalacji nie może przekroczyć 120% całkowitej ilości energii pobieranej w danym okresie rozliczeniowym.

Ponadto dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 6.0 obejmuje także:

  • zakup i montaż magazynu ciepła o minimalnej pojemności zbiornika lub bufora 20 litrów (zasobniki CWU zasilane kotłem elektrycznym lub PC, zasobniki CWU z grzałką elektryczną, bufory zasilane kotłem elektrycznym lub PC, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła z zasobnikiem CWU lub pompy ciepła do CWU z zasobnikiem);
  • zakup i montaż magazynu energii elektrycznej o pojemności minimum 2 kWh, przy czym cena samego urządzenia oraz jego montażu (bez kosztów dodatkowych) nie może być wyższa nić 6000 PLN na 1 kW.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 50% i nie może być wyższa nić:

  • 6000 PLN< przy instalacji fotowoltaicznej do 31.07.2024;
  • 7000 PLN przy instalacji fotowoltaicznej i dodatkowym urządzeniu do 31.07.2024;
  • 7000 PLN przy instalacji fotowoltaicznej i dodatkowym urządzeniu od 01.08.2024;
  • 5000 PLN przy magazynie ciepła;
  • 16 000 PLN przy magazynie energii.

Jeżeli urządzenie do magazynowania energii cieplnej nie wpływa na zwiększenie autokonsumpcji w nieruchomości, to nie kwalifikuje się do dotacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z naszym ekspertem, który zna program Mój Prąd 6.0 i jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami przepisów.

Jakie dokumenty potrzebne są do złożenia wniosku?

Złożenie wniosku należy poprzedzić przygotowaniem niezbędnych dokumentów. Jakiekolwiek braki mogą skutkować negatywną oceną wniosku i utratą szansy na pozyskanie środków. Dokumenty, które należy przedłożyć to:

  • zaświadczenie potwierdzające korzystanie z systemu net-billing od Operatora Sieci Dystrybucyjnej;
  • potwierdzenie przyłączenia mikroinstalacji wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej;
  • faktury lub paragony imienne za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i dodatkowych elementów;
  • oświadczenie wnioskodawcy o płatności za faktury lub potwierdzenia dokonania płatności;
  • protokół odbioru prac lub oświadczenie o samodzielnym montażu elementów dodatkowych (dotyczy magazynów energii i magazynów ciepła);
  • karty energetyczne lub etykiety energetyczne.

Jeżeli wniosek składany jest w imieniu innej osoby, to nie zapomnij o pełnomocnictwie.

W jaki sposób złożyć wniosek, aby nie został odrzucony?

W szóstej edycji programu Mój Prąd 6.0 wniosek będzie można składać tylko elektronicznie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie: https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Wszystkie wnioski papierowe mają być odrzucane.

Zastanawiasz się nad tym, czy kwalifikujesz się do pozyskania dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0? Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Jako Vosti poprowadzimy Cię przez cały proces, włącznie z uruchomieniem instalacji PV. Gwarantujemy indywidualne podejście do klienta i pełen profesjonalizm na każdym etapie współpracy.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.