Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

Zależy Ci na poprawie efektywności energetycznej nieruchomości? Kluczem do tego jest wykonanie termomodernizacji budynku. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2024 roku możesz ubiegać się o dofinansowanie na przeprowadzenie tych prac. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie paczkę wiedzy w zakresie możliwego dofinansowania oraz tego, jak je zdobyć. Zapraszamy do lektury.

Termomodernizacja budynku – dlaczego jest tak ważna?

Z roku na rok pojawiają się nowe technologie i materiały, które poprawiają parametry energetyczne nieruchomości. W ramach termomodernizacji wykonuje się prace, które polegają m.in. na ociepleniu przegród budowlanych, wymianie stolarki okienno-drzwiowej, wymianie źródła ciepła na bardziej wydajne i ekologiczne czy też instalacji odnawialnych źródeł energii redukujących zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną.

Termomodernizację wykonuje się po to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną oraz poprawić komfort codziennego życia domowników. Przekłada się to również na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości. Właśnie dlatego wykonanie termomodernizacji jest tak ważne. Oczywiście wiąże się to ze sporym wydatkiem. Na szczęście można zmniejszyć wkład własny poprzez uzyskanie dofinansowania. Sprawdźmy, jakie są możliwości i kto może z tego skorzystać.

Termomodernizacja w ramach programu „Czyste Powietrze”

Obecnie najciekawszym i najkorzystniejszym programem wsparcia w ramach termomodernizacji budynku jest program „Czyste Powietrze”. Obowiązuje od wielu lat. W ramach tego wsparcia można ubiegać się nawet o 135 tysięcy złotych dotacji na kompleksową termomodernizację budynku, w tym m.in. zakup nowego źródła ciepła. Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu oraz tym, na co można wydatkować pozyskane środki.

Kto może ubiegać się o środki z programu „Czyste Powietrze”?

Wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą otrzymać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz właściciele lokali wydzielonych w domach jednorodzinnych, które posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Jednocześnie wsparcie przeznaczone jest tylko dla domów jednorodzinnych zamieszkanych całorocznie. Oznacza to, że nie mogą to być nieruchomości użytkowane sezonowo.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Zgodnie z zasadami programu „Czyste Powietrze” skierowany jest on do osób, których roczny dochód nie przekracza 135 tysięcy złotych. Im jest on niższy, tym o większe dofinansowanie można się ubiegać. Obecnie obowiązują następujące kryteria dochodowe.

  1. Podstawowy poziom dofinansowania: roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 135 tysięcy złotych;
  2. Podwyższony poziom dofinansowania:
    • gospodarstwo jednoosobowe: dochód miesięczny do 2651 zł;
    • gospodarstwo wieloosobowe: dochód miesięczny do 1894 zł na osobę.
  3. Najwyższy poziom dofinansowania:
    • gospodarstwo jednoosobowe: dochód miesięczny do 1526 zł;
    • gospodarstwo wieloosobowe: dochód miesięczny do 1090 zł na osobę.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z naszym ekspertem. Doskonale orientujemy się w zasadach programu i pomożemy Ci w weryfikacji tego, czy kwalifikujesz się do dofinansowania i jeżeli tak, to na jakim poziomie.

Zapytaj o ofertę!

Ile wynosi dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”?

Maksymalny poziom dofinansowania zależy przede wszystkim od tego, w jakiej grupie dochodowej klasyfikowany jest beneficjent. W ramach podstawowego poziomu możesz ubiegać się maksymalnie o 41-66 tysięcy złotych, przy czym wyższa kwota przeznaczona jest dla osób wykonujących kompleksową termomodernizację. Podwyższony poziom dofinansowania to już od 59 do 99 tysięcy złotych, a najwyższy poziom umożliwia ubieganie się nawet o 135 tysięcy złotych dofinansowania. Oczywiście najwyższe progi dotyczą kompleksowej termomodernizacji budynku.

Na co można wydać pozyskane dofinansowanie?

Przepisy programu „Czyste Powietrze” wskazują bezpośrednio na to, na co można wydać pozyskane środki. Zgodnie z nimi w ramach termomodernizacji z dofinansowania można sfinansować m.in.:

  • wykonanie audytu energetycznego budynku;
  • wymianę stolarki okienno-drzwiowej;
  • wymianę źródła ciepła (np.: piec, kocioł, pompa ciepła) na ekologiczne i wydajniejsze energetycznie;
  • instalację odnawialnych źródeł energii;
  • ocieplenie przegród budowlanych (stropów, dachu, ścian).

Z naszym specjalistą możesz zweryfikować, jakie progi dotacyjne obowiązują dla konkretnego działania w ramach prowadzonej termomodernizacji.

Gdzie składa się wniosek?

Wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze” wypełnia się w dedykowanym internetowym generatorze. Następnie można złożyć go elektronicznie lub w formie papierowej w stacjonarnym urzędzie. Podmiotami odpowiedzialnymi za przyjmowanie wniosków są:

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Gminne Punkty Konsultacyjno-Informacyjne;
  • banki, jeżeli przystąpiły do Programu.

W dwóch ostatnich przypadkach wniosek przekazywany jest do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inne możliwości ubiegania się o dotację na wykonanie termomodernizacji budynku

Oczywiście program „Czyste Powietrze” to nie jedyna forma wsparcia finansowego przygotowana z myślą o właścicielach nieruchomości, którzy planują wykonać ich termomodernizację. Inne możliwości to m.in.:

  • program „Ciepłe mieszkanie”;
  • program „Mój prąd”;
  • program „Moje ciepło”;
  • ulga termomodernizacyjna;
  • premia termomodernizacyjna;
  • grant termomodernizacyjny;
  • inne programy przygotowywane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać dostępne możliwości. Wszystko po to, aby świadomie skorzystać z pomocy finansowej. Dzięki temu jeszcze więcej osób decyduje się na termomodernizację budynku, aby poprawić jego parametry energetyczne i zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Pozyskanie dofinansowania znacznie ogranicza wkład własny w całą inwestycję, a przy najwyższym poziomie wsparcia z programu „Czyste Powietrze” pozwala na przeprowadzenie prac w całości w ramach zewnętrznego finansowania.

Wsparcie Vosti w ubieganiu się o dofinansowanie

Nasza firma do 2017 roku wspiera właścicieli nieruchomości w procesie transformacji energetycznej. Dokładnie zapoznamy się z Twoją sytuacją oraz pomożemy Ci w kwalifikacji do wybranego programu dofinansowania. Następnie przeprowadzimy Cię przez cały proces, zwiększając Twoje szanse na pozyskanie środków na wykonanie termomodernizacji budynku. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

Umów się na bezpłatny audyt!

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.