Rolnicy w Polsce coraz częściej decydują się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w celu zmniejszenia kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. W ten sposób można wygenerować oszczędności liczone w tysiącach złotych rocznie. W tym artykule nasi eksperci zebrali kluczowe informacje na temat fotowoltaiki dla rolnika. Co przemawia za inwestycją oraz o jakie dotacje dla rolników na fotowoltaikę można się ubiegać? Sprawdźmy.
Coraz więcej rolników inwestuje w odnawialne źródła energii
W ostatnich latach obserwuje się zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w rolnictwie. Właściciele gospodarstw rolnych szukają sposobów na to, aby zoptymalizować koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. W sektorze tym pobór prądu jest duży, dlatego jest o co walczyć. Nic więc dziwnego, że takim powodzeniem cieszy się fotowoltaika dla rolnictwa. Dzięki niej można zmniejszyć koszty prowadzenia działalności i jeszcze lepiej zadbać o środowisko naturalne. Ponadto gospodarstwa rolne inwestujące w OZE postrzegane są jako nowoczesne i lepiej zarządzane. Automatycznie stają się bardziej wiarygodnym partnerem w negocjacjach biznesowych. To tylko wybrane z korzyści fotowoltaiki dla rolników. Więcej o nich w dalszej części naszego artykułu.
Jakie korzyści daje inwestycja w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?
Co przemawia za inwestycją w instalację fotowoltaiczną do gospodarstwa rolnego? Korzyści takiej decyzji jest wiele. Najważniejsze z nich w kilku zdaniach opisano poniżej. Warto mieć je na uwadze, podejmując decyzję w zakresie zasadności montażu fotowoltaiki.
Optymalizacja kosztów zużycia prądu
Montaż paneli fotowoltaicznych to jeden ze sposobów na to, aby prąd dla rolnika kosztował mniej. Energia elektryczna generowana jest we własnym zakresie, dzięki czemu spada zużycie z sieci energetycznej. Przekłada się to na niższe koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego. Oszczędności z tym związane mogą być liczone w tysiącach złotych w skali roku. Warto wykonać wstępną kalkulację inwestycji dopasowanej do swoich potrzeb.
Większa niezależność energetyczna
Posiadanie fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym wpływa na zwiększenie jego niezależności energetycznej. Rolnik zabezpiecza się w ten sposób przed ewentualnymi wahaniami cen na rynku energii czy też przed czasowymi wyłączeniami prądu, które mogą być bardzo kosztowne.
Zmniejszenie kosztów inwestycji poprzez uzyskanie dofinansowania
Oczywiście zakup i wykonanie instalacji fotowoltaicznej to spore koszty. Na szczęście przedstawiciele sektora rolnictwa mogą zmniejszyć wkład własny. Do dyspozycji jest kilka rządowych programów dotacyjnych i innych form wsparcia. Dzięki temu wzrasta dostępność fotowoltaiki dla rolników i charakterystyczne moduły możemy oglądać na większej liczbie dachów domów i zabudowań gospodarczych.
Dbanie o środowisko naturalne
Nie bez znaczenia jest też poprawa dbałości o środowisko naturalne. Inwestycje w odnawialne źródła energii mają to do siebie, że nie stanowią dużego obciążenia dla natury. W ten sposób oszczędza się zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń i łatwiej o zachowanie równowagi. W przypadku gospodarstwa produkującego własne wyroby ma to duże znaczenie dla jego wizerunku. Klienci chętniej kupują produkty od świadomych i dbających o środowisko dostawców.
Czy można ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w sektorze rolnictwa?
Wspomniano już o tym, że można ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników w 2024 roku. Form pomocy jest kilka. My przyjrzymy się pięciu z nim. To one cieszą się największym zainteresowaniem wśród właścicieli gospodarstw rolnych.
Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024 skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Mogą skorzystać z niego również rolnicy. W zależności od zakwalifikowania do odpowiedniego progu, można uzyskać nawet 135 000 złotych dofinansowania na kompleksową termomodernizację, w tym zakup i montaż instalacji PV.
Mój Prąd 6.0
Kolejną z możliwości jest program Mój Prąd 6.0 dla rolnika, który ruszył na początku września 2024 roku. Obecna edycja skierowana jest do osób, które inwestują lub zainwestowały w fotowoltaikę po 1 stycznia 2021 roku, w tym rolników. Maksymalne dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników z tego programu może wynieść aż 28 tysięcy złotych.
Program AgroEnergia
Ciekawym wyborem jest program AgroEnergia prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego podstawowym celem jest wsparcie rolników w ograniczaniu negatywnego wpływu prowadzonych gospodarstw na środowisko. W ramach programu AgroEnergia dostępne są dwie formy wsparcia. Dofinansowanie w maksymalnej kwocie 800 tysięcy złotych lub celowa pożyczka od 100 tysięcy do 2 milionów złotych.
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym
Kolejnym rozwiązaniem jest ulga w podatku rolnym na fotowoltaikę. To tzw. ulga inwestycyjna. Dzięki niej właściciel gospodarstwa rolnego może odliczyć część poniesionych na instalację PV wydatków od podatku, w ten sposób zmniejszając swoje zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. W ramach tej ulgi można odliczyć aż do 25% wartości inwestycji.
Energia dla Wsi
Piątym z rekomendowanych przez ekspertów programów jest Energia dla Wsi 2024. W jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nawet 20 milionów złotych lub pożyczkę w wysokości 25 milionów złotych. Maksymalna moc instalacji objętej wsparciem dla indywidualnego rolnika to 1 MW. To zachęta do tego, aby budować farmy fotowoltaiczne.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o te środki?
Jakie warunki są w fotowoltaice dla rolnika? Tak naprawdę każdy program na swoje indywidualne przepisy. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby sprawdzić, czy kwalifikujemy się do pozyskania środków. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt z urzędnikiem lub innym przedstawicielem instytucji, która obsługuje program. Jedno jest pewne. Warto starać się o dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę.
Inwestycja w fotowoltaikę dla rolnictwa razem z Vosti
Prowadzisz działalność rolniczą i chcesz zoptymalizować ponoszone koszty? Inwestycja w fotowoltaikę może być strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Jako Vosti wspieramy rolników w pozyskiwaniu środków, a także w prowadzeniu inwestycji, oferując merytoryczną pomoc oraz najwyższej jakości urządzenia i komponenty. Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci różne możliwości współpracy.