Ekolodzy od lat biją na alarm. Naukowcy stale próbują udowodnić szereg zmian klimatycznych wynikających z zaniedbań i nieświadomości, wskazując konsekwencje, które mogą nas spotkać. Na szczęście sama świadomość problemu pozwoliła nam zmienić pewne nawyki, co doprowadziło do dynamicznego rozwoju sektora ekologicznego. Jednym z doskonałych przykładów jest popularność systemów fotowoltaicznych, które umożliwiają samodzielną produkcję energii elektrycznej prosto ze słońca.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zależnościach występujących między ekologią i fotowoltaiką? Zapraszamy do lektury. Rozwiejemy w nim wszystkie Twoje wątpliwości związane z ekologią i zastosowaniem fotowoltaiki. Vosti to Twój partner z zakresu instalacji fotowoltaicznych.
Niższe zapotrzebowanie na energię z elektrowni
Nie od dziś wiadomo, że elektrownie są ogromnym obciążeniem i zagrożeniem dla środowiska (zwłaszcza elektrownie węglowe, które wykorzystują do produkcji prądu surowce nieodnawialne). Są one przyczyną zanieczyszczeń powietrza, gleby i wody – dlatego przy obecnych innowacjach należy szukać możliwie wielu metod ograniczających wykorzystanie energii produkowanej z ich pomocą. Jednym z najlepszych sposobów jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna. Pomaga ona jednocześnie zoptymalizować ilość czerpanej energii elektrycznej z elektrowni i przekazać nadwyżki wyprodukowanego prądu do dalszego obrotu w sieci elektrycznej. Wszystko za sprawą umów prosumenckich, dzięki którym prosumenci nie muszą magazynować lub tracić niewykorzystanego prądu, tylko mogą przekazać go na poczet późniejszego opustu.
Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery
Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na natychmiastowe obniżenie ilości generowanego zanieczyszczenia CO2. Obiekt wyposażony w panele słoneczne czerpiący zapotrzebowanie na energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, może ograniczyć emisję CO2 do absolutnego minimum (w zależności od użytkowanego systemu grzewczego).
Obrazując skalę problemu: Elektrownia Bełchatów wyemitowała w 2020 r. ponad 30 mln ton CO2. Mogłoby więc wydawać się, że jedno gospodarstwo niewiele zmieni. Zwracając się jednak w stronę ilości kilkudziesięciu tysięcy wniosków o dofinansowanie, które wpłynęły od interesantów po rozpoczęciu programu Mój Prąd 3.0, napawa to optymizmem.
Ekologia i ekonomia mogą iść w parze
Ekologiczne rozwiązania energetyczne kojarzone są w pierwszej kolejności z inwestycjami – co z kolei ma związek z koniecznością ponoszenia kosztów zakupu innowacyjnych urządzeń. Warto zastanowić się nad tym, ile realnie jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniędzy w skali roku. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych należy pomnożyć tę wartość przez 20-25 lat (okres gwarancji producenta, który udzielany jest na żywotność, wydajność i niezawodność ogniw PV). Z praktycznego punktu widzenia wszystko zależy od wielkości i efektywności instalacji fotowoltaicznej. Warto więc skonsultować się z zespołem Vosti. Na podstawie analizy i obliczeń podczas wizyty specjalistów z działu technicznego, odpowiemy na Twoje pytania i przedstawimy realne korzyści z decyzji o instalacji paneli słonecznych.
Nie należy zapominać również o tym, że inwestycja nie musi być pokryta w 100% z prywatnego/firmowego budżetu. Można skorzystać z szeregu zróżnicowanych dofinansowań i ulgi podatkowej. Dowiedz się więcej na ten temat z Vosti. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie lub możesz otrzymać je, kontaktując się z zespołem naszych specjalistów.
Ślad węglowy pozostawiony przy produkcji paneli fotowoltaicznych zoptymalizowany dzięki technologii
Jeszcze do niedawna spotykaliśmy głosy, że produkcja paneli fotowoltaicznych pozostawia znaczący ślad węglowy i prowadzi do zanieczyszczeń atmosfery w formie gazowych produktów ubocznych. Należy jednak zaznaczyć, że obecne procesy wytwórcze znacząco zmniejszyły produkcję substancji toksycznych w ciągu ostatnich lat do minimum – m.in. za sprawą powtórnego przetwarzania wysokiej czystości krzemu.
Wydobycie nowego surowca zostało zatem ograniczone. Do tego dochodzi aspekt zaawansowanych zabezpieczeń pozwalających na optymalizację wszelkich zagrożeń środowiska. Produkcja paneli fotowoltaicznych nie stanowi zatem dziś obciążenia ekologicznego.
Żywotność paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są urządzeniami zbudowanymi m.in. z miedzi, aluminium, krzemu, srebra i szkła hartowanego. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że ogniwa PV to konstrukcje objęte gwarancją producenta w przedziale czasowym między 15-30 lat! Na dzień dzisiejszy recykling wszystkich metali, pierwiastków i materiałów zawartych w panelach PV jest możliwy. Przez kolejne lata technologia udostępni wiele rozwiązań pozwalających na prostsze i szybsze zastosowanie tych surowców przy ponownych procesach obróbki/produkcji.
Jak widać, montaż paneli fotowoltaicznych to perfekcyjny sposób na proekologiczne zastosowanie technologii. Do tego dochodzi generowanie dodatkowych oszczędności do domowego/firmowego budżetu i racjonalne wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu eliminacja elektrowni przemysłowych będzie postępować znacznie szybciej.
Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną lub potrzebujesz odpowiedzi na resztę pytań? Wszystkie informacje na temat oferowanych opcji realizacji lub wykorzystywanych technologii znajdziesz na naszej stronie i w artykułach dostępnych na blogu Vosti. Chętnie udzielimy Ci wsparcia telefonicznie lub mailowo – umawiając się m.in. na spotkanie z naszym zespołem specjalistów. Skorzystaj z tej opcji i postaw na innowacyjne rozwiązania dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji lub możliwości potencjału nieruchomości, na której zamontowane będą panele fotowoltaiczne.