Czym są elektrownie fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna montaż

Coraz wyższe rachunki za prąd oraz rosnąca świadomość naszego wpływu na kondycję planety sprawiają, że szukamy nowych rozwiązań energetycznych – ekonomiczniejszych i ekologicznych. Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w energię elektryczną, czyli mówiąc prościej: przetwarzaniem promieniowania słonecznego w prąd. Na czym to polega? Czym są elektrownie fotowoltaiczne? Jakie zalety i wady mają przydomowe elektrownie słoneczne?

Energia OZE

OZE to w skrócie: odnawialne źródła energii. Mowa tutaj o źródłach, które można swobodnie wykorzystywać, gdyż nie ma to wpływu na ich ilość, czy jakość oraz nie powoduje ich deficytu. Do takich odnawialnych źródeł energii należą m.in.: promieniowanie słoneczne i wiatr, ale również: opady atmosferyczne, pływy i fale morskie oraz geotermia. OZE są alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii, czyli np. węgla, ropy naftowej, czy gazu ziemnego. Energia słoneczna jest tym źródłem, w które coraz chętniej inwestują prywatne osoby. Energia ze słońca? Tak, to możliwe!

Elektrownia słoneczna dla domu?

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna to innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Jej funkcjonalność zależy w głównej mierze od nasłonecznienia miejsca, w którym mieszkamy oraz odpowiedniego dobrania ilości i wielkości paneli fotowoltaicznych do indywidualnych potrzeb.

Nasłonecznienie w Polsce

Nasłonecznienie to wielkość stosowana do określenia przybliżonego natężenia promieniowania słonecznego na danym obszarze w ciągu roku kalendarzowego, uwzględniająca cykliczne i losowe zmiany tego natężenia. Jednostką natężenia promieniowania słonecznego jest W/m2 (czyli wat na metr kwadratowy), a jednostką nasłonecznienia kWh/m2 (czyli kilowatogodzina na metr kwadratowy, określająca ilość energii, która dociera do metra kwadratowego powierzchni w ciągu roku kalendarzowego). Przyjmuje się, że w Polsce nasłonecznienie wynosi średnio około 1000 kWh/m2 (wyższe jest na południu i południowym wschodzie Polski, a niższe na północy i północnym zachodzie). To wystarczające nasłonecznienie pozwalające na budowanie opłacalnych przydomowych elektrowni słonecznych.

Skład elektrowni słonecznej

Elektrownia słoneczna to nie tylko panele fotowoltaiczne – nie jesteśmy bowiem w stanie skorzystać bezpośrednio z energii w nich wyprodukowanej. W skład elektrowni słonecznych wchodzą jeszcze: inwerter (tzw. serce systemu – to falownik, którego zadaniem jest zamienianie prądu stałego w prąd zmienny) okablowanie, konstrukcja oraz zabezpieczenia.

Jak działa energia z paneli fotowoltaicznych? Panele fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają prąd stały. Prąd stały trafia do falownika, w którym jest przekształcany w prąd zmienny.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

Koszt elektrowni słonecznej

Ile kosztują elektrownie słoneczne? Koszt uzależniony jest w dużej mierze od wielkości takiej elektrowni, czyli w praktyce – od ilości paneli, które będziemy instalować. Najczęściej trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 12-20 tysięcy złotych (z których około 20% będzie pokrywało koszty montażu i robocizny). Jeżeli jesteśmy zdecydowani zainwestować w elektrownię słoneczną do domu – firma specjalizująca się w instalacjach fotowoltaicznych powinna przeprowadzić wizję lokalną i dopiero po niej zaproponować optymalne dla naszych potrzeb rozwiązanie i przedstawić jego kosztorys.

Wydajność elektrowni fotowoltaicznej

Przyjmuje się, że średnie roczne zużycie prądu na jednego członka rodziny wynosi około 1000 kWh, czyli czteroosobowa rodzina zużyje w ciągu roku około 4 tysięcy kWh. Ustaliliśmy już, że średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2, co mogłoby oznaczać, że z jednego panelu o powierzchni 1m2, przy jego stuprocentowej sprawności – uzyskiwalibyśmy rocznie 1000 kWh. Jednak sprawność paneli fotowoltaicznych wynosi około 15-20%, a co za tym idzie – ich powierzchnia musi być odpowiednio większa, by zaspokoić nasze potrzeby (1000 kWh dostarczą nam panele o powierzchni około 5-6 m2).

Wady i zalety elektrowni fotowoltaicznej

Elektrownie fotowoltaiczne to nowoczesne rozwiązanie kwestii zaspokajania potrzeb związanych z energią elektryczną. Jej ogromną zaletą jest fakt, że instalacja jest samoobsługowa i docelowo ma doprowadzić do stanu, w którym pozostaną na tylko opłaty przesyłowe i licznikowe.

Idealna inwestycja

Elektrownie słoneczne w Polsce to stosunkowo nowy trend, który jednak z każdym rokiem zyskuje nowych fanów. To inwestycja wpisująca się w proekologiczne i w pełni świadome podejście do zagadnienia energii elektrycznej, jej pozyskiwania, wytwarzania i wykorzystywania. Elektrownie słoneczne pozwalają ponadto po prostu zaoszczędzić nawet kilka tysięcy rocznie (w zależności od poziomu zużycia prądu) na rachunkach za tradycyjną energię elektryczną.

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

Chcesz wiedzieć więcej?
Podaj swój numer,
a my zadzwonimy!




    Administratorem danych osobowych jest Vosti Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin. Ma Pani/Pan prawo wycofania zgody w każdym momencie poprzez przesłanie wiadomości na adres iodo@vosti.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej w Polityce Prywatności Vosti.