5 rzeczy, które w czasie audytu powinien sprawdzić dobry Doradca Techniczno-Handlowy

Pierwszym krokiem do założenia własnej instalacji fotowoltaicznej jest audyt techniczny. Doradca techniczno-handlowy dobiera odpowiedni zestaw, ustala formę finansowania, opowiada o tym jak działa fotowoltaika i ile na tym zaoszczędzimy. Czy to jednak wszystko? Zdecydowanie nie. 

Nawet jeśli na początku wybór ofert, producentów i systemów instalacyjnych przyprawia nas o ból głowy, to po rozmowie doradczej i audycie technicznym wszystko powinno stać się dużo prostsze. Dobra rozmowa nie trwa krócej niż 50 minut i odbywa się w domu klienta, tak aby wszystkie aspekty były omówione indywidualnie. Co jest w trakcie niej ważne? O co zapyta doradca i jak do audytu może przygotować się klient? O to zapytaliśmy Pawła Dunajskiego Doradcę Techniczno-Handlowego Vosti Oddział Gdańsk:

1. Zbadanie aktualnych potrzeb klienta

Rachunek za prąd klienta dostarcza mi wielu potrzebnych informacji takich jak ilość energii zużytej przez niego w ciągu ostatniego roku. Jednak wiele zdarzeń może wpłynąć na to, że jest to wartość niepoprawna, dlatego w wywiadzie z klientem zawsze dokładnie to sprawdzam. 

 

Dane mogą być niepoprawne, jeżeli dom użytkowany jest krócej niż rok lub jeśli w przeciągu roku była dokonywana “zmiana właściciela licznika”. Dodatkowo, w danym okresie mogły wydarzyć się niecodzienne zużycia energii. Przypuśćmy, że właściciele prowadzili remont lub mieli wizytę gości, którzy przebywali u nich przez dłuższy czas. A może pojechali na dwumiesięczne wakacje lub na dłuższą delegację? 

 

Z moich rozmów z klientami wiem, że takie sytuacje się zdarzają, dlatego doświadczony doradca powinien o to dopytać. Możesz również sam poinformować o tym doradcę w czasie audytu – w końcu chodzi tutaj o Twoje oszczędności.

2. Zbadanie przyszłych potrzeb klienta

Darmowy prąd daje nam wiele możliwości, jednak jak we wszystkim również tutaj należy zachować tutaj zdrowy rozsądek. Wiele klientów chce, aby fotowoltaika “sfinansowała” im działanie kuchenki indukcyjnej, suszarki do prania, klimatyzacji, ciepłej wody czy samochodu elektrycznego. To oczywiście możliwe, jednak pamiętajmy o kilku rzeczach: 

 

  • Jeśli chodzi o grzałkę do zasobnika ciepłej wody użytkowej należy pamiętać, że zużywa sporo prądu! Dlatego dla 5 osobowej rodziny należy zastosować zbiornik z obiegiem pompy ciepła. 
  • Kuchenka indukcyjna jest popularnym rozwiązaniem, jednak wymiana z gazówki spowoduje zwiększenie zużycia. Należy uwzględnić ilość zużytych butli w roku i przeliczyć na prąd. Zazwyczaj jest to około 1000 kWh więcej. 
  • Suszarka do prania o dobrej klasie energooszczędności używana raz na dwa dni zabiera około 500 kWh. Uwzględnienie jej pomoże w doborze instalacji tak, aby była dobrana idealnie do potrzeb decydenta fotowoltaiki. 

Jeżeli zastanawiasz się na zmianami i zakupami dotyczącymi dodatkowe sprzętu, koniecznie poinformuj o tym swojego doradcę. To bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o dobór właściwej instalacji.

3. Sprawdzenie możliwości zastosowania fotowoltaiki

Doświadczony doradca dosłownie “jednym rzutem oka” potrafi określić przybliżoną maksymalną moc paneli na dachu, jednocześnie sprawdzając ewentualne zacienienia. Dach musi mieścić panele odpowiadające połaci użytkownika. Ograniczeniem może być moc przyłączeniowa, która musi być wyższa od mocy paneli. 

 

Z racji tego, że nie każdy dach jest ustawiony pod kątem 35 stopni w kierunku południowym konieczne jest zastosowanie większego zestawu, aby zrekompensować straty związane z ustawieniem dachu mocą instalacji. Czasami jest, to nawet 20%! Spokojnie – instalacja będzie dalej opłacalna, dzięki aktualnemu systemowi bilansowania. 

 

Jeżeli zacienie występuje okresowo można zastosować optymalizatory, jednak jeżeli cień utrzymuje się większość dnia nie zaleca się montażu paneli w tym miejscu. Dobry doradca zobaczy wiele, dzięki czemu możesz liczyć na zestaw, który spełni Twoje oczekiwania.

4. Zaproponowanie mocy instalacji

Można przyjąć pewne założenia, które w prosty sposób bezbłędnie pozwalają na wyznaczenie mocy zestawu. Punktem wyjściowym jest roczne planowane zużycie energii. Należy uwzględnić straty i…mamy to! Jeżeli nie ma dodatkowych potrzeb, a kąt dachu jest korzystny, to należy przyjąć że 1 kWp fotowoltaiki po uwzględnieniu strat i systemu bilansowania dostarcza do gospodarstwa domowego około 800 kWh. 

 

W dużym skrócie za każde 100zł rachunku na dwa miesiące to 1 kWp fotowoltaiki, jeżeli są dodatkowe potrzeby należy je zsumować, a ewentualne straty pomnożyć. 

 

Dzięki takim kalkulacjom można zaoszczędzić sobie niepotrzebnych rozczarowań. Dlatego jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę przygotuj się przed spotkaniem z doradcą i przemyśl dodatkowe potrzeby, które wspólnie zweryfikujecie.

5. Sprawdzenie czy wszystko się zgadza

Czasami oczekiwania są wysokie w stosunku do warunków, które są w danym gospodarstwie domowym. Potrzeby potrzebami, ale kto za to zapłaci?

Szczególnie, gdy rozmawiamy o ogrzewaniu elektrycznym. Instalacja fotowoltaiczna powinna stwarzać korzyści i zwiększać komfort, jednak bez zbędnych zobowiązań.

Dla mnie zadowolenie klienta, to podstawa, a nowe rozwiązania w domu powinny być dla niego ekonomicznie opłacalne. Najlepszym dowodem na jakość wykonanej pracy jest ilość poleceń i miłych słów, które towarzyszą mojej pracy na co dzień. 

 

Podsumowując – każdy etap audyty, a potem instalacji jest niezwykle ważny. Nieumiejętny dobór może doprowadzić do błędu przekraczającego 50%. Oznacza to, że określony zestaw obniży rachunki tylko o połowę albo jest przeinwestowany. Jeżeli masz wątpliwości co do doboru instalacji umów się z naszymi doradcami, aby mieć pewność, że oferta jest przygotowana właśnie dla Ciebie.

 

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT