Alternatywne źródła energii w Polsce – co warto wybrać?

Dziecko z makietą

Alternatywne źródła energii stają się coraz popularniejsze wśród potencjalnych inwestorów. Łączą one ze sobą aspekt ekologiczny i ekonomiczny, ograniczając ilość produkowanych zanieczyszczeń środowiska i generując dodatkowe oszczędności do domowego budżetu. Pozwala one także na uniezależnienie się od standardowego dostawcy energii elektrycznej, co podnosi wartość samej nieruchomości. Chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat przydomowych elektrowni słonecznych lub wiatrowych? Znajdziesz je w poniższym materiale. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Alternatywne źródła energii, z których możemy korzystać w Polsce to:

 • Elektrownie wodne
 • Turbiny wiatrowe
 • Panele słoneczne
 • Panele fotowoltaiczne
 • Biogaz
 • Biomasa
 • Źródła geotermalne

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

Odnawialne źródła energii: wady i zalety

Odnawialne źródła energii wyróżniają się tym, że wykorzystywanie ich nie wiąże się z długotrwałym deficytem, ponieważ zasób odnawia się w krótkim czasie. Do takich źródeł zaliczamy m.im.:

 • wiatr,
 • promieniowanie słoneczne,
 • opady,
 • wody geotermalne,
 • ciepło pobierane z powietrza,
 • ciepło pobierane z gruntów.

Biorąc pod uwagę eksploatację zasobów środowiska naturalnego, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych ma wyłącznie zalety. Kłopot pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynamy szacować koszty budowy elektrowni alternatywnej i dystrybuowania nadwyżek energii do lokalnej sieci lub analizując proces budowy alternatywnego źródła ogrzewania (np. pomp ciepła). W większości przypadków jest to stosunkowo duża inwestycja. Musimy jednak pamiętać, że prawo skonstruowane jest w taki sposób, że inwestorzy mogą starać się o dofinansowanie i że wszelkie zmiany w prawie zawsze biorą pod uwagę stan faktyczny, co oznacza, że kolejne ustawy o odnawialnych źródłach energii wychodzą naprzeciw inwestorom oraz uwzględniają rozwiązania problemów pojawiających się na bieżąco.

Możliwość pozyskania dofinansowania z różnych źródeł sprawia, że koszt budowy elektrowni alternatywnej przestaje być wadą inwestycji.  Warto też brać pod uwagę fakt, że nawet taka kosztowna na pierwszy rzut oka inwestycja, szybko się zwraca. Po podłączeniu gospodarstwa domowego do elektrowni słonecznej nasze rachunki za prąd spadną o 70-80%, a w niektórych przypadkach nawet o… 100%. A jeśli budujemy instalację nie dla jednego gospodarstwa domowego, a całą farmę solarną czy fotowoltaiczną, nie tylko usamodzielnimy się od dostawców zewnętrznych, ale i będziemy w stanie sprzedawać nadwyżki energii do sieci.

Licznik dwukierunkowy stosowany przy instalacjach fotowoltaicznych jako alternatywne źródło energii
Zmniejsz skutecznie wydatki na energię

Elektrownie słoneczne – panele solarne i fotowoltaiczne

Najpopularniejsze elektrownie alternatywne w Polsce to elektrownie słoneczne wykorzystujące kolektory słoneczne (solary) albo panele fotowoltaiczne. Instalacje fotowoltaiczne zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, co oznacza, że instalacje fotowoltaiczne budujemy wtedy, kiedy potrzebne nam jest samodzielne źródło energii elektrycznej (prądu). Panele solarne instalujemy po to, żeby zamieniały promieniowanie słoneczne na ciepło, co oznacza, że montujemy je wtedy, kiedy potrzebujemy energii cieplnej (ciepła) do podgrzewania wody użytkowej. W polskim krajobrazie coraz częściej widać domy z charakterystycznymi szarymi „plastrami” na dachu – to właśnie solary albo panele fotowoltaiczne. Wielu inwestorów uwzględnia ich montaż jeszcze na etapie projektu domu.

Sprawdź mapę nasłonecznienia w Polsce. Dowiedź się, jakie nasłonecznienie jest w Twoim regionie. Skontaktuj się również z zespołem naszych specjalistów. Z przyjemnością pomożemy Ci podjąć decyzję i odpowiemy na wszystkie pytania.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT

Biomasa i biogaz

Mianem biomasy określa się źródła energii, na które składają się wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i/lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji i których wykorzystanie w celach energetycznych nie jest ograniczone przepisami prawa. Biomasę jako alternatywne źródło energii wykorzystuje się do produkcji energii cieplnej oraz biopaliw. Biomasa może występować w postaci stałej (pelet, brykiety, trociny, drewno odpadowe, słoma itd.) lub ciekłej (oleje roślinne). Biogaz jako alternatywne źródła energii, z kolei, to produkt fermentacji metanowej związków pochodzenia organicznego (np. ścieki, m.in. ścieki cukrownicze, odpady komunalne, odchody zwierzęce, gnojowica, odpady przemysłu rolno-spożywczego, biomasa), a częściowo także ich rozpadu gnilnego, powstający w biogazowni.

Mimo iż biogaz powstaje jako uboczny produkt rozkładu związków organicznych, jako biopaliwo jest bezwonny i bezbarwny. Spalanie biomasy jest w Polsce popularniejsze niż korzystanie z biogazowni oraz elektrociepłowni na biogaz.

Elektrownie wiatrowe

Elektrownie wiatrowe nie należą do grupy najpopularniejszych alternatywnych źródeł energii w Polsce. Stosunkowo rzadko spotykamy farmy wiatraków odpowiedzialnych za produkcję energii elektrycznej. W Polsce zadowalające warunki do budowy tego typu rozwiązań spotkać można m.in. w obszarach nadmorskich lub w przełęczach górskich. Są to jednak najczęściej tereny turystyczne, które wykorzystane są w zupełnie inny sposób. Europejskim liderem produkcji energii z wiatru, są Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Do produkcji energii elektrycznej na bazie wiatru służą turbiny wiatrowe, obecnie często skupione w tzw. farmy wiatrowe. O ilości energii wytworzonej przez takie elektrownie decyduje nie tylko siła wiatru, ale także częstość występowania tego zjawiska na danym terenie.

Warto jednak zaznaczyć, że konstrukcja takich wiatraków jest dużo bardziej skomplikowana od fotowoltaiki, a same urządzenia zajmują dużo więcej miejsca od solarów słonecznych – co automatycznie eliminuje możliwość budowy wiatraka na prywatnej posesji do zastosowań prywatnych.

Źródła geotermalne, czyli gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła są innowacyjną formą grzewczą, która jest coraz chętniej wykorzystywana przez inwestorów budujących nowe nieruchomości. Są to innowacyjne urządzenia grzewcze, które ciepło pobierają bezpośrednio z ziemi i transportują czynnik grzewczy do układu danego obiektu.

Rosnąca popularność pomp gruntowych w Polsce nie jest przypadkowa. Cieszą się one szczególnym uznaniem wśród potencjalnych konsumentów ze względu na wpływ zmiennych warunków klimatycznych. Gdy temperatury powietrza zaczynają spadać w okresie jesienno-zimowym poniżej zera, pompa gruntowa nie musi otrzymywać dodatkowego wsparcia przy pomocy dodatkowej grzałki do poboru energii – co z kolei ma miejsce w przypadku powietrznych pomp ciepła. Temperatura otoczenia nie wpływa w sposób znaczący na temperaturę źródła od głębokości 8 metrów, a od 15 metrów stabilizuje się na poziomie 10ºC. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że gruntowa pompa ciepła jest niezależna od warunków pogodowych i różnic temperatur.

Zasilanie pomp ciepła

Niezależnie od wybranego rodzaju pompy ciepła, musi być ona zasilana przy pomocy energii elektrycznej. Chcąc zatem zoptymalizować koszty związane z eksploatacją układu ogrzewania bazującego na ww. pompach gruntowych lub powietrznych, warto wykorzystać w tym celu alternatywne źródło energii – fotowoltaikę – dostosowując tym samym nieruchomość do poziomu samowystarczalności.

Czy alternatywne źródła energii są opłacalne?

W dłuższej perspektywie energetyka alternatywna jest nie tylko opłacalna finansowo, ale także jest jedynym słusznym rozwiązaniem ratującym nasze środowisko naturalne. Kto buduje dziś dom i chce, żeby był to dom inteligentny, idzie w stronę rozwiązań proekologicznych. Odnawialne źródła energii to przyszłość światowej energetyki. Rabunkowa eksploatacja źródeł nieodnawialnych doprowadziła środowisko naturalne do stanu agonalnego. Energetyka alternatywna daje nadzieję na rozsądniejsze gospodarowanie zasobami środowiska. Także w Polsce dostrzegamy te zależności i dlatego coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje alternatywne źródła energii.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę lub zastanawiasz się nad przystosowaniem swojego obiektu do proekologicznych rozwiązań energetycznych i grzewczych? Skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów i sprawdź, co mamy do zaoferowania. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY AUDYT