Agro

Co charakteryzuje nowoczesne gospodarstwo rolne? To przede wszystkim automatyzacja, która często wiąże się z wysokimi rachunki za prąd. Na szczęście rolnicy mogą liczyć na dofinansowania, które pomogą im w stworzeniu gospodarstwa, produkującego ekologiczną, tanią energię na własne potrzeby. Jedną z takich form pomocy jest Program Agroenergia 2021, którego druga odsłona ruszyła 1 października.

Fotowoltaika stała się dla rolników jedną z bardziej opłacalnych inwestycji. Inwestycją, która nie tylko pokryje zapotrzebowanie energetyczne urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa, ale również pozwoli zyskać niezależność od dostaw prądu z ogólnej sieci.  

Aby fotowoltaika była dla rolników jeszcze bardziej korzystna, mogą oni skorzystać z krajowego programu AGROENERGIA obsługiwanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program podzielony został na dwie części, w ramach których rolnicy mogą pozyskać dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki na:

Część 1: Przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, każda instalacja o mocy od 10 do 50 kW, magazyny energii oraz instalacje hybrydowe

Część 2: Biogazownie rolnicze i elektrownie wodne o mocy do 500 kW.

My skupimy się na pierwszej części. Na czym dokładnie polega program i jaką kwotę dofinansowania można otrzymać? Zapraszamy do lektury!